PREMIERA

2011.04.13

CANAL+ PREMIUM

Porwana

gatunek: krótki metraż

Ocena filmu

0.00

Opis

W ramach SuperDeseru PORWANA prezentowane będą dwa filmy krótkometrażowe: "Porwana" oraz "Przyrzeczona".

PORWANA
(Tussilago)
Szwecja, 2010, 13'41"
reżyseria: Jonas Odell


Historia A - byłej dziewczyny niemieckiego terrorysty z lat 70-tych. W 1977 roku Norbert Kröcher został aresztowany za próbę porwania szwedzkiej polityk Anny-Great Leijon. A również została osadzona w areszcie i przesłuchiwana. Po ponad 30 latach postanowiła opowiedzieć swoją historię. Film był nominowany do nagrody Złotego Niedźwiedzia w Berlinie oraz do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego.

PRZYRZECZONA
Polska, 2009, 15'
reżyseria: Lesław Dobrucki


Już w dzieciństwie rodzina zdecydowała wydać młodą Turczynkę za mąż za kuzyna z Niemiec. Małżeństwo zawarte w wieku 13 lat szybko okazało się niekończącym się pasmem udręk. Dziewczyna była bita i poniżana. Po kilku latach udało jej się uciec. Do dziś musi ukrywać się przed rodziną męża, dla której jej ucieczka jest plamą na honorze. Nie może liczyć na wsparcie swojej tureckiej rodziny. Boi się także prosić o pomoc Niemców.
Film został nagrodzony m.in., na Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Tranzyt" w Poznaniu oraz "Offeliadzie" w Gnieźnie. Otrzymał również honorowe wyróżnienie w konkursie Speak Out Against Domestic Violence w San Miguel de Allende.
Porwana
W ramach SuperDeseru PORWANA prezentowane będą dwa filmy krótkometrażowe: "Porwana" oraz "Przyrzeczona".
krótki metraż
Porwana