PREMIERA

2011.11.01

CANAL+ PREMIUM

Porwanie

Rapt

Francja/Belgia, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat sensacyjny

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Stanislas Graff (Yvan Attal) odnosi wielkie sukcesy w interesach. Szefuje ogromnej korporacji i osobiście zna prezydenta kraju. Jest kobieciarzem, choć ma żonę, a dodatkowo traci spore sumy przez słabość do hazardu.

Pewnego dnia, jadąc limuzyną zostaje napadnięty i porwany przez zamaskowanych sprawców. Ci, by dowieść swej determinacji, ucinają mu palec lewej ręki i wysyłają bliskim z żądaniem 50-milionowego okupu. Policja i dziennikarze prowadzą równoległe śledztwa. W prasie, ku zgrozie rodziny Graffa, ukazują się kompromitujące informacje z prywatnego życia porwanego. Uwięziony, przetrzymywany w fatalnych warunkach biznesmen, jest w coraz gorszym stanie fizycznym i psychicznym. Nie pojmuje, dlaczego nikt nie wpłaca sumy, gwarantującej mu wolność.

LUCAS BELVAUX, autor nietypowej trylogii składającej się z melodramatu "Po życiu", komediowej "Wspaniałej pary" i thrillera "Zbieg", stworzył tym razem kino przewrotne i naszpikowane emocjami. "Porwanie" jest inspirowane prawdziwym wydarzeniem, uprowadzeniem barona Édouarda-Jeana Empaina, które w 1978 roku nie schodziło z pierwszych stron gazet. Empain, ówczesny dyrektor generalny firmy Schneider, był przetrzymywany przez porywaczy przez 63 dni i tak jak bohater filmu stracił palec. "Przed kilkoma laty obejrzałem reportaż, w którym baron Empain opowiadał o tym, co przeżył. Było to niepokojące i pozostawiło mocne wrażenie, które nie pozwoliło mi zapomnieć o tej historii przez długi czas. Za każdym razem, kiedy przypominało mi się to zdarzenie, odczuwałem przemożną chęć przeniesienia tej historii na ekran" - mówi o tym, jak zrodził się pomysł na film reżyser i twórca scenariusza. Ostatecznie "Porwanie" nie jest kroniką przypadku z 1978 roku. Ze względów tak budżetowych, jak i artystycznych autor zdecydował się osadzić wydarzenia we współczesnych realiach. "Dzięki temu - tłumaczy Belvaux - mogłem przenieść uwagę widza z historii na jej bohatera, czyli na to, co stanowiło przedmiot mojego zainteresowania. Poza tym, umożliwiło mi to uwolnić się od ludzi, którzy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach. To nie jest już historia barona Empaina tylko Stanislasa Graffa (...)". Obraz otrzymał 4 nominacje do Cezara, w tym jako najlepszy film i za najlepszą reżyserię. Trzecią przyznano Yvanowi Attalowi, który z poświęceniem wcielił się w główną rolę. Aby wypaść wiarygodnie, schudł 20 kilogramów, dochodząc do wagi zaledwie 53 kg. Aktor mówił, że ważył tyle jako 14-latek. Pochodzący z Izraela Attal, partner życiowy i ojciec dzieci Charlotte Gainsbourg, wystąpił m.in. w "Tłumaczce" z Nicole Kidman i "Monachium" Stevena Spielberga. Nominacja do Cezara za "Porwanie" była czwartą w jego karierze. Pierwsza z 1990 roku za występ w "Świecie bez litości" przyniosła mu prestiżową statuetkę. W filmie Belvaux wystąpiła także znana z "Motyla i skafandra"i "Świątecznych opowieści" Anne Consigny.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

cadaver

Polecam. Świetny klimat, dobry scenariusz ... francuskie kino z najlepszych lat !

Arkon

Naprawdę świetny film o zmianach spowodowanych porwaniem. Okazuje się, że najbliższe osoby nie interesują się tym co spotkało głównego bohatera, interesują ich tylko jego złe uczynki z przeszłości. Fantastyczne są sceny, kiedy porwany może liczyć na miłość jedynie ze strony psa, który jako jedyny kocha bezwarunkowo, nie oceniając. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Gorąco polecam.

zalogowany

Tak dobrych filmów francuskich życzyłbym sobie oglądać jak najwięcej.
Porwanie
reżyseria:
Francja/Belgia, 2009
Stanislas Graff (Yvan Attal) odnosi wielkie sukcesy w interesach. Szefuje ogromnej korporacji i osobiście zna prezydenta kraju. Jest kobieciarzem, choć ma żonę, a dodatkowo traci spore sumy przez słabość do hazardu.
dramat sensacyjny
Porwanie
4,5 5 1 2