PREMIERA

2012.09.15

CANAL+ PREMIUM

Porwanie

Abduction

USA, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji/thriller

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

1.00

Opis

Nathan Harper (Taylor Lautner) wiedzie beztroskie życie nastolatka z bogatych przedmieść. Ma opiekuńczą matkę (Maria Bello) i dobry kontakt z ojcem (Jason Isaacs), z którym trenuje sztuki walki. Od lat podkochuje się w sąsiadce, Karen (Lily Collins), ale wstydzi się okazać jej swoje uczucia.

Pewnego dnia Nathan dokonuje zaskakującego odkrycia. W trakcie pisania pracy z socjologii na stronie internetowej poświęconej osobom zaginionym natyka się na swoje zdjęcie z dzieciństwa. Zaczyna podejrzewać, że został uprowadzony, gdy był małym dzieckiem. Zanim udaje mu się usłyszeć jakiekolwiek wyjaśnienia, oboje rodzice zostają zamordowani przez płatnych zabójców. Nathan wraz z będącą przypadkowym świadkiem zabójstwa Karen ratują się ucieczką. Próbują ich wytropić terroryści i zamieszani w sprawę agenci federalni. Chłopak nie jest jednak łatwym celem. Zna sztuki walki, jest bystry i zdeterminowany, aby poznać swoją tożsamość.

Pomysł na film o nastolatku, który znajduje swoje zdjęcie z dzieciństwa na stronie internetowej z zaginionymi osobami zrodził się w głowie Shawna Christensena. Prosty, lecz frapujący punkt wyjścia w ciągu niespełna dwóch miesięcy przeobraził się w scenariusz "Porwania". Natychmiastowe zainteresowanie tekstem wyrazili producenci z Lionsgate Films, widząc w nim potencjał na przebój. Chcąc zwiększyć szanse na sukces, zaprosili na reżyserski stołek JOHNA SINGLETONA, którego debiut, zrealizowani w wieku zaledwie 24 lat "Chłopaki z sąsiedztwa", przyniósł mu dwie nominacje do Oscara i miano nadziei "kina afroamerykańskiego". Gdy zrealizował remake klasycznego "Shafta", a zwłaszcza widowiskowy hit "Za szybcy, za wściekli", Singleton stał się cenionym specjalistą od kina akcji.

Mając w ekipie znającego reguły gatunku reżysera, kluczową kwestią pozostawało znalezienie aktora, który nadawałby się na bohatera młodzieżowego kina akcji. Musiał nie tylko wzbudzać sympatię widzów, ale również sprostać fizycznym wymogom roli. Wybór padł na Taylora Lautnera, mistrza karate juniorów, jedną z gwiazd "Sagi Zmierzch", w której grał umięśnionego wilkołaka, Jacoba Blacka. Jako Nathan Harper Lautner miał okazję zaprezentować na planie swoje nieprzeciętne umiejętności walki wręcz. Reżyser chwalił współpracę z młodym aktorem: - Widzowie nie widzieli jeszcze takiego Taylora Lautnera. Dosłownie rozkwita tu jako aktor. Dużo rozmawialiśmy o tym, co mógłby zrobić, żeby nadać tej roli jeszcze większego znaczenia. Dla mnie jako reżysera obserwowanie jego aktorskiej ewolucji to czysta przyjemność - mówił Singleton. Chociaż w centrum historii znajduje się Nathan, filmowcy niemal równorzędną uczynili postać jego sąsiadki, Karen. Rolę tę w drodze castingu otrzymała Lily Collins, tytułowa "Królewna Śnieżka" z niedawnej ekranizacji klasycznej baśni braci Grimm, w której zagrała u boku Julii Roberts. - Moja postać to bardzo silna, pewna siebie młoda kobieta - charakteryzuje Karen aktorka, córka Phila Collinsa, na którą Singleton zwrócił uwagę już po jej debiutanckim występie w "Wielkim Mike'u". Domniemanych rodziców Nathana zagrali: znany z roli Lucjusza Malfoya w ekranizacji przygód Harry'ego Pottera Jason Isaacs i od dawna myśląca o nakręceniu wspólnego filmu z Singletonem, Maria Bello ("Wygrane marzenia", "Historia przemocy"). W "Porwaniu" można też zobaczyć Sigourney Weaver, Alfreda Molinę ("Frida", "Spider-Man 2", "Była sobie dziewczyna") i wcielającego się w ekranowego złoczyńcę, szwedzkiego aktora Michaela Nyqvista (trylogia "Millennium").

"Porwanie", określane jako młodzieżowa odpowiedź na filmy o Jasonie Bournie, zarobiło ponad 82 miliony dolarów, przy 35 milionowym budżecie. Zachęcony dobrą oglądalnością, John Singleton nie wyklucza kontynuacji przygód Nathana Harpera.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

gbpsary

Bardzo dobry film, cały czas akcja, na pewno na nim nie można się nudzić.

Jacekturysta

Niezniszczalni to bardzo fajny film. Ostatnio tak jak Tufta wole komercje niż ambitne kino.

Arkon

@Blue-Grey
Dzięki, ale muszę odreagować kilkoma(może nawet kilkunastoma) lepszymi filmami. Złym filmom mówię stanowcze nie!
Porwanie
reżyseria:
USA, 2011
Nathan Harper (Taylor Lautner) wiedzie beztroskie życie nastolatka z bogatych przedmieść. Ma opiekuńczą matkę (Maria Bello) i dobry kontakt z ojcem (Jason Isaacs), z którym trenuje sztuki walki. Od lat podkochuje się w sąsiadce, Karen (Lily Collins), ale wstydzi się okazać jej swoje uczucia.
film akcji/thriller
Porwanie
3,8 5 1 120