PREMIERA

2009.05.01

CANAL+ PREMIUM

POSŁAŃCY

The Messengers

USA, 2007

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

Ocena filmu

0.00

Opis

Dotknięta problemami finansowymi rodzina Solomonów przenosi się na podupadłą farmę na odludziu. Tam, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, wiążą nadzieje na lepsze jutro z hodowlą słoneczników, licząc ponadto, że przeprowadzka wpłynie korzystnie na rodzinne relacje.

Zwłaszcza nastoletnia córka Jess (Kristen Stewart) przysparza Royowi (Dylan McDermott) i Denise (Penelope Ann Miller) szczególnych problemów. Dziewczyna, wyjątkowo niezadowolona ze zmiany otoczenia i utraty przyjaciół, ma dodatkowo na sumieniu tragiczny w skutkach młodzieńczy wybryk. W wyniku jazdy samochodem po pijanemu jej trzyletni braciszek Ben (Theodore Turner i Evan Turner) uległ poważnemu wypadkowi i stracił głos. Ustronna posiadłość jest tylko pozornie wymarzoną oazą spokoju i już podczas rozpakowywania zaczyna zdradzać niepokojące właściwości. Dziwne zjawiska, które natychmiast zwracają uwagę dzieci, pozostają całkowicie niezauważone przez rodziców. Młodzi Solomonowie mają coraz mniej czasu, by ostrzec dorosłych, dopóki ratunek wciąż jest jeszcze możliwy.

"Posłańcy" to kolejna pozycja modnego w ostatnich latach w Hollywood kina grozy o azjatyckich korzeniach. Jedną z pierwszych prób uwieńczonych niebywałym sukcesem kasowym był "The Ring - Krąg" Hideo Nakaty, który w wersji oryginalnej powstał w Japonii w 1998 roku, by cztery lata później doczekać się amerykańskiego remake'u "The Ring" w reżyserii Gore'a Verbińskiego i ściągnąć do kin miliony widzów. Do popularyzacji horrorów z Dalekiego Wschodu przyczynił się w dużym stopniu jeden z producentów "Posłańców", Sam Raimi, który poprzez swoją wytwórnię Ghost House Pictures wypuścił na rynek amerykański już kilka kasowych filmów inspirowanych pomysłami filmowców z tamtego regionu. Do sukcesów producenta zaliczyć można m.in. dwie części "The Grudge - Klątwa" w reżyserii Takashi Shimizu, który wcześniej w Japonii stworzył pierwowzory swych horrorów ("Klątwa Ju-On", "Klątwa Ju-On 2").

Do współpracy przy "Posłańcach" Raimi zaprosił bliźniaków DANNY'EGO i OXIDE'A PANGÓW z Hong Kongu, którzy w Azji wspięli się na szczyty dzięki horrorowi "Oko". Hit braci Pang szybko doczekał się remake'u z Jessiką Albą w roli głównej, choć warto podkreślić, że za kamerą stanęli inni reżyserzy (David Moreau i Xavier Palud), ponieważ bracia Pang nie mają w zwyczaju wracać do własnych dzieł. Karierę zaczynali w branży reklamowej, skąd wkrótce trafili do kinematografii, zyskując uznanie, szczególnie widzów w Tajlandii i Chinach, a w końcu także na Zachodzie. Filmowcy mają opinię wszechstronnie uzdolnionych twórców, którzy doskonale dopełniają się przy pracy. W "Posłańcach" wykorzystali ulubione techniki, do których należy narastająca, złowroga cisza. "Jest ona cechą charakterystyczną naszego stylu - mówi Danny Pang - bo uważamy że to, co najbardziej przerażające rodzi się w ciszy. Nie potrzeba żadnych innych efektów. Nie trzeba odcinać prądu, gasić światła, nie potrzebne są te efekty, które tak często widzi się w innych filmach gatunku". Co ciekawe, w historii Solomonów sceny budzące największą grozę nie mają miejsca wbrew oczekiwaniom pod osłoną nocy. "Bracia Pang sprawili, że dzień przestał być azylem, ostoją normalności. Dzień stał się groźny" - stwierdza jeden z producentów William Serak. "Sądzę, że udało się nam w świetle dnia obudzić najgłębsze ludzkie lęki i tym samym zrewolucjonizować gatunek, jakim jest horror".

Odważnym posunięciem twórców było powierzenie kluczowych ról postaciom dziecięcym. "To obłęd, bo te istoty atakują moją bohaterkę, a nikt poza nią nawet ich nie widzi" - mówiła odtwórczyni roli Jess Kristen Stewart, znana z filmu "Zmierzch", w którym romansowała z wampirem z sąsiedztwa. W jej nieświadomą zagrożenia matkę wcieliła się wszechstronna Penelope Ann Miller (nominacja do Złotego Globu za "Życie Carlita"), a w ojca Dylan McDermott, uhonorowany Złotym Globem za rolę adwokata Bobby'ego Donnella w serialu "Kancelaria adwokacka".

WASZE OPINIE

szymon_212

Udane kino. Ocena 5.

szymon_212

Jeszcze jedno zdanie o tym filmie napisze , bo moim zdaniem film bylm dobry. Bo ja po prostu uwielbiam horrory. Moja ocena to 10.

szymon_212

Wczoraj oglądałem ten film i moim zdaniem film był super. Ocena 10.
POSŁAŃCY
USA, 2007
Dotknięta problemami finansowymi rodzina Solomonów przenosi się na podupadłą farmę na odludziu. Tam, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, wiążą nadzieje na lepsze jutro z hodowlą słoneczników, licząc ponadto, że przeprowadzka wpłynie korzystnie na rodzinne relacje.
horror
POSŁAŃCY
4,3 5 1 53