PREMIERA

2010.06.27

CANAL+ PREMIUM

Powrót do Brideshead

Brideshead Revisited

Wlk.Brytania/Włochy, 2008

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 123 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wiosna, rok 1944. Kapitan Charles Ryder (Matthew Goode) i jego oddział zostają zakwaterowani w zamku Brideshead, posiadłości rodu Marchmainów. Charles zna tę rezydencję doskonale. Powraca we wspomnieniach do roku 1925, kiedy przyjechał tu po raz pierwszy.

Charles pochodził z niezamożnej, mieszczańskiej rodziny. Zawsze interesowało go malarstwo, ale był zmuszony studiować coś bardziej praktycznego i za radą kuzyna Jaspera (Richard Teverson) rozpoczął studia w Oksfordzie na wydziale historii. Pewnego dnia w swoim pokoju w akademiku zastaje nietrzeźwego studenta. Okazuje się nim potomek arystokratycznego rodu Sebastian Flyte (Ben Whishaw), syn lorda (Michael Gambon) i lady (Emma Thompson) Marchmainów. Przypadkowa znajomość przeradza się w fascynację. Charles jest zauroczony bogactwem, nonszalancją i ekstrawaganckim stylem życia młodego arystokraty. Zakochany w przyjacielu Sebastian zaprasza go do Brideshead, gdzie Charles poznaje jego siostrę Julię (Hayley Attwell). Między trójką młodych ludzi rodzi się silna więź, będąca mieszaniną wzajemnej erotycznej i intelektualnej fascynacji.

Powieść Evelyna Waugha "Powrót do Brideshead" (w Polsce ukazała się pod tytułem "Znowu w Brideshead") należy obecnie do klasyki literatury angielskiej. W Wielkiej Brytanii została uznana jedną ze 100 powieści wszech czasów. Rozgrywająca się przez trzy dekady rodzinna saga została oparta w dużej mierze na autobiograficznych wspomnieniach autora. "Powrót do Brideshead" napisał w ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej, gdy został na jakiś czas zdemobilizowany z armii. Powieść jest nostalgiczną wyprawą w świat starej arystokracji brytyjskiej. Pierwszą ekranizacją powieści Waugha był 11-odcinkowy serial telewizyjny nakręcony w 1981 roku, w którym główną rolę zagrał mało wówczas znany Jeremy Irons. "Powrót do Brideshead" w reżyserii JULIANA JARROLDA("Wielkie nadzieje", "Zbrodnia i kara", "Zakochana Jane") jest utrzymany w tradycji najlepszych produkcji BBC. Autorzy scenariusza, Andrew Davies ("Krawiec z Panamy", "Pokój z widokiem", "Dziennik Bridget Jones") i Jeremy Brock ("Jej wysokość pani Brown", "Ostatni król Szkocji"), stworzyli historię miłosną, pełną do dziś aktualnych wątków społecznych, jak fundamentalizm religijny, orientacja seksualna, tożsamość społeczna czy próby wyjścia poza ustalone granice. Centralną rolę zarówno w powieści, jak i w filmie odgrywa zamek Brideshead, tytułowa siedziba arystokratycznej rodziny Marchmainów. Podobnie jak w serialu telewizyjnym z 1981 roku jest nim Castle Howard w Yorkshire - barokowa budowla z XVII wieku.

"Powrót do Brideshead" jest zrealizowany z niezwykłą dbałością o historyczną wiarygodność. Film zwraca też uwagę idealnie dobraną obsadą, na czele której stoi Emma Thompson, dwukrotna laureatka Oscara i Złotego Globu, trzykrotnie uhonorowana nagrodą BAFTA. Lady Marchmain, w którą się wcieliła, to gorliwa katoliczka, kobieta zimna i despotyczna, kalkulująca precyzyjnie każdy krok. Zaślepiona wiarą ignoruje indywidualne wybory uczuciowe i moralne dzieci. Wierzy, że tylko życie w całkowitym posłuszeństwie Bogu i przykazaniom Kościoła uchroni je przed wiecznym potępieniem. Tej formy tyranii nie wytrzymuje jej mąż. Ucieka do Włoch w ramiona tolerancyjnej kochanki. W roli lorda Marchmain wystąpił nominowany do Złotego Globu, czterokrotny laureat nagrody BAFTA Michael Gambon ("Miłość i śmierć w Wenecji", "Gosford Park"). Aktor jest równie przekonujący w swoim buncie, jak i w religijnej przemianie po powrocie do Brideshead. Narrację buduje prowadzona w pierwszej osobie opowieść Charlesa Rydera. Zagrał go Mathew Goode ("Wszystko gra", "Kopia Mistrza"), który jako obserwator wydarzeń zachowuje dużą powściągliwość. Tragiczną, ulegającą autodestrukcji postacią jest Sebastian, który nie kryje swojej miłości do Charlesa. Wcielił się w niego Ben Whishaw ("Pachnidło: Historia mordercy", "Przekładaniec"), starszą siostrę Sebastiana zagrała zaś z dużym wdziękiem Hayley Atwell ("Mansfield Park", "Sen Kasandry", "Księżna"). Zdjęcia Jessego Halla zachwycają kompozycją, która doskonale harmonizuje z tematyką. Oprócz zielonych równin Anglii uwagę przykuwa romantyczna Wenecja i egzotyczne Maroko. Do klimatu produkcji pasuje też muzyka Adriana Johnstona.

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

film do kawy latte machiatto podwojne wraz z ciastem i lampka wina, spokojnie mozna zadzonic do kolezanki , pogadac z przyjaciolka podczas filmu...akcja spokojnie plynie, wiadomo o co chodzi, film wprowadza nas w nastroj arystokratyczny, flegmatyczny i rozleniwiajacy. Do tego ciekawa muzyka w tle, i widoczki przeurocze, ogromny urok pieknych buziaczkow angieskich....serdecznie polecam na odprezenie

Ewa P

Piękny, malowniczy film z dobrą muzyką. Jestem pod dużym wrażeniem ekranizacji ksiązki. Świetne zdjęcia operatora ukazujące Maroko, Wenecję i samo Brideshead zapierają dech w piersiach. Nie mogę sie doczekać powtórki filmu, by obejrzeć go ponownie.

Jamal

Roman Gutek w jednym z wywiadow okreslil ten jako konieczny kompromis w dzialalnosci firmy, co bardzo dobrze okresla wartosc tego filmu. Nie jest to bowiem film strasznie ambitny ale za to jest bardzo ambitna komercja, filmem na styku tych dwoch umownych rodzajow kina. Obejrzalem na DVD i bardzo mi sie podobal, swietnie nakreslone relacje miedzy czlonkami rodziny, bardzo ciekawa postacja byla fanatyczna matka ale i glowny bohater - pierwszy raz w kinie widze kogos kogo mozna by nazwac "prawie homoseksualista".
Powrót do Brideshead
reżyseria:
Wlk.Brytania/Włochy, 2008
Wiosna, rok 1944. Kapitan Charles Ryder (Matthew Goode) i jego oddział zostają zakwaterowani w zamku Brideshead, posiadłości rodu Marchmainów. Charles zna tę rezydencję doskonale. Powraca we wspomnieniach do roku 1925, kiedy przyjechał tu po raz pierwszy.
dramat
Powrót do Brideshead
4,6 5 1 26