PREMIERA

2012.05.14

CANAL+ PREMIUM

Powrót do raju

Return to Paradise

USA, 1998

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

John" "Sheriff" Volgecherev (Vince Vaughn), Tony Croft (David Conrad) i Lewis McBride (Joaquin Phoenix) zaprzyjaźniają się podczas wspólnych wakacji w Malezji. Po pięciu beztroskich i pełnych wrażeń tygodniach John i Tony opuszczają Penang i wracają do Nowego Jorku.

Lewis zostaje w Malezji, aby włączyć się do akcji ratowania zagrożonych orangutanów. Przed powrotem do Stanów Zjednoczonych "Sheriff" i Tony zostawiają kumplowi kilka uncji haszyszu. Wkrótce Lewis zostaje aresztowany przez malezyjską policję, a miejscowy sąd skazuje go na karę śmierci za handel narkotykami. Walkę o życie Lewisa rozpoczyna adwokatka Beth Eastern (Anne Heche). Sprawą interesuje się też ambitna dziennikarka M.J. Major (Jada Pinkett Smith). Po dwóch latach starań i zabiegów Beth władze malezyjskiego wymiaru sprawiedliwości są gotowe do ustępstw. Darują Lewisowi życie pod warunkiem, że jego przyjaciele wrócą do Malezji, złożą stosowne zeznania i każdy z nich odbędzie trzyletnią karę pozbawienia wolności w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Pani mecenas dociera do "Sheriffa" i Tony'ego. Przedstawia im propozycję władz malezyjskich i informuje, że wyrok na Lewisie ma zostać wykonany za osiem dni.

"Powrót do raju" to luźna adaptacja francuskiego filmu "Force majeure" Pierre'a Joliveta z 1989 roku. Scenariusz do amerykańskiej wersji napisali Bruce Robinson ("Pola śmierci", "W moich snach", "Dziennik zakrapiany rumem") i Wesley Strick ("Przylądek strachu", "Święty", "Dom Glassów"). Film w reżyserii JOSEPHA RUBENA ("Sypiając z wrogiem", "Pociąg z forsą", "Życie, którego nie było") to historia uniwersalna, która sprowadza się do jednego zasadniczego pytania, czy naraziłbyś życie dla kogoś, kogo znałeś zaledwie pięć tygodni. Narratorem opowieści jest John, nowojorczyk z Brooklynu, kierowca luksusowej limuzyny, a przy tym cynik, który dawno zrzekł się wszelkich ambicji. Gra go Vince Vaughn ("Sztuka zrywania", "Wszystko za życie", "Raj dla par"). David Conrad ("Siła i honor", "Życie i cała reszta", "Polowanie na druhny") wciela się w Tony'ego Crofta, wykształconego architekta z dobrą posadą i komfortowym mieszkaniem, który wkrótce zamierza się ożenić. Lewisem McBride'em, długowłosym hipisem i zagorzałym obrońcą środowiska naturalnego, związanym z ruchem Greenpeace, jest Joaquin Phoenix ("Gladiator", "Spacer po linie", "Królowie nocy"). Adwokatkę Beth Eastern kreuje Anne Heche ("Narodziny", "Koszmarna pomyłka", "Amerykańskie ciacho"), a postać ambitnej reporterki M.J. Major - Jada Pinkett Smith ("Królestwo niebieskie", "Matrix: Rewolucje i Reaktywacja", "Zakładnik"). Zdjęcia są dziełem Reynaldo Villalobosa ("Prawo Bronxu", "Miasto śmierci, "Długa noc"), muzykę skomponował Mark Mancina ("Cudowne dziecko", "Strzelec", "Wyobraź sobie").

WASZE OPINIE

bazyli

Świetna opowieść i rewelacyjny Phoenix...
Powrót do raju
reżyseria:
USA, 1998
John" "Sheriff" Volgecherev (Vince Vaughn), Tony Croft (David Conrad) i Lewis McBride (Joaquin Phoenix) zaprzyjaźniają się podczas wspólnych wakacji w Malezji. Po pięciu beztroskich i pełnych wrażeń tygodniach John i Tony opuszczają Penang i wracają do Nowego Jorku.
thriller
Powrót do raju
4,7 5 1 19