PREMIERA

2008.06.24

CANAL+ PREMIUM

POWRÓT NA ZIEMIĘ

Polska, 1966

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat psychologiczny

czas trwania: 81 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Opowieść o dwojgu ludzi, których miłość została zniszczona przez wojenne doświadczenia. W rolach głównych niezapomniany duet: Stanisław Mikulski i Ewa Krzyżewska.

Stefan (Stanisław Mikulski), mimo kilkunastu lat, które upłynęły od czasów II wojny światowej, wciąż nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie założył rodziny, bo nie opuszczają go dręczące wspomnienia o dawnej ukochanej. W czasie wojny wraz z Wandą (Ewa Krzyżewska) trafił do transportu skierowanego do obozu koncentracyjnego. Zakochanym udało się uciec. Niestety, hitlerowcy od razu odkryli ich zniknięcie i w ślad za zbiegami wyruszył pościg. Wyczerpani Wanda i Stefan, czując, że nie uda im się uciec, postanowili popełnić samobójstwo. Umówili się, że skoczą do rzeki. Ale po skoku Wandy Stefanowi zabrakło odwagi, by podążyć w jej ślady. Przez lata żyje więc w poczuciu, że zdradził ukochaną i wini się za jej śmierć. Tak jest do czasu, gdy przypadkowo spotyka ją na ulicy. Ale cieniem na radości z niespodziewanego spotkania kładzie się bolesna przeszłość.

"Powrót na ziemię" to film w dorobku STANISŁAWA JĘDRYKI. Reżyser zdobył popularność głównie dzięki tytułom adresowanym do młodej widowni. Są wśród nich kultowe dziś seriale, jak "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana", "Wakacje z duchami" czy "Szaleństwo Majki Skowron". W drugim nurcie twórczości Jędryki znajdują się kameralne dramaty psychologiczne ("Dom bez okien") i filmy wojenne, jak "Amnestia" i "Umarłem, aby żyć". Autorem muzyki do "Powrotu na ziemię" jest jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, Wojciech Kilar. Laureat Cezara za "Pianistę" współpracował z Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Zanussim. Zdjęcia do filmu zrealizował ceniony operator Stanisław Loth. W postać Wandy wcieliła jedna z najpiękniejszych aktorek polskiego powojennego kina, Ewa Krzyżewska. Partneruje jej niezapomniany odtwórca roli Hansa Klossa ze "Stawki większej niż życie" - Stanisław Mikulski.

WASZE OPINIE

keke

Film opisuje zazwyczaj pomijaną prawdę: wojna przynosi największe zniszczenia w sferze ducha, są one trwalsze i trudniejsze do przezwyciężenia niż zniszczenia materialne. Dwoje młodych ludzi nie potrafi odbudować swoich uczuć, gdyż wojna wykazała im granicę ich poświęcenia, Stefan nie zdał egzaminu bo chciał żyć mimo wszystko. Traumatyczne przełamanie ich losów symbolicznie ukazuje scena na moście. Wanda zamiera ze strachu na odgłos stukania do drzwi. Wojna trwa, duch cierpi.

Warto obejrzeć. Świetny Mikulski, w tle Pyrkosz, Gajos, Niemczyk.

keke

Zamieszczony powyżej opis filmu zawiera oczywisty błąd: akcja filmu nie toczy się kilkanaście lat po wojnie, ale nieco ponad rok po kapitulacji Niemiec. Dowód? W tle fabuły cały czas biegnie propagandowa akcja komunistów przed referendum ludowym, znana z hasła "3 razy tak". Referendum odbyło się 30 czerwca 1946 roku, a więc losy powojenne chirurga Stefana dotyczą okresu sprzed tej daty. Inne wskazówki to akcja przesiedleńcza na tzw. Ziemie Odzyskane i walki z tzw. reakcyjnym podziemiem (najdalej koniec lat 40.). Proszę administratora o korektę błędu.
POWRÓT NA ZIEMIĘ
Polska, 1966
Opowieść o dwojgu ludzi, których miłość została zniszczona przez wojenne doświadczenia. W rolach głównych niezapomniany duet: Stanisław Mikulski i Ewa Krzyżewska.
dramat psychologiczny
POWRÓT NA ZIEMIĘ
3,6 5 1 16