PREMIERA

2005.09.20

CANAL+ PREMIUM

POWRÓT

Wozwraszczenije

Rosja, 2003

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Największa filmowa rewelacja weneckiego festiwalu 2003 - nagrodzony Złotym Lwem obraz to kontemplacyjna, ale zakasująca suspensem opowieść o ojcu, który po 12 latach nieobecności zabiera swoich synów w podróż będącą swoistą szkołą przetrwania.

W małym rosyjskim miasteczku, nad malowniczym jeziorem, mieszka kilkunastoletni Andriej (Wladimir Garin) i jego młodszy brat, Iwan (Iwan Dobronrawow). Mieszkają z matką i babcią - bez ojca, który zniknął 12 lat temu. Iwan trzyma jego zdjęcie w książeczce z biblijnymi rycinami. Pewnego dnia ojciec (Konstantin Ławronienko) niespodziewanie wraca. Nie wyjaśnia niczego, nie próbuje wynagrodzić swojej nieobecności. Zamiast tego zabiera swoich synów w dziwną podróż, podczas której traktuje ich jak kadetów w wojsku. Musztruje, zmusza do daleko wykraczających poza ich możliwości wysiłków. Starszy Andriej pokornie wykonuje ojcowskie rozkazy, młodszy Iwan - zaczyna się buntować. Do tego stopnia, że w końcu decyduje się podnieść na niego rękę.

"W Wenecji pojawił się rosyjski film odkrycie. Okazało się nim "Wozwraszczenije" ("Powrót"), debiut 39-letniego Rosjanina Andrieja Zwiagincewa, największa niespodzianka konkursu" - pisał z Wenecji o "Powrocie" Tadeusz Sobolewski. Ten niezwykły debiut, zrealizowany z jednej strony w duchu Tarkowskiego, z drugiej oscylujący w kierunku "Prostej historii" Davida Lyncha, to jeden z najważniejszych tytułów ostatnich lat. Potwierdziły to szybko nagrody - m.in. Złoty Lew w Wenecji, FIPRESCI w Palm Springs, trzy nagrody w Gijón, statuetka w Cottbus i Europejska Nagroda Filmowa. Na uroczystej gali w Wenecji Zwiagincewa okrzyknięto "nowym Tarkowskim", a krytyk Tullio Kezich z żarliwym przekonaniem podkreślał, że "Powrót" jest skończonym arcydziełem. - "Bałem się, że po tym wszystkim w Moskwie wyrośnie wokół filmu ściana. Ale na szczęście odbiór jest dobry. Słyszałem od kinooperatora, że od dawna nie było rosyjskiego filmu, który by miał pełną salę już o 10 rano" - mówił reżyser po moskiewskiej premierze filmu.

Trudno uwierzyć, że na scenariusz "Powrotu" Zwiagincew trafił właściwie przypadkiem. Jego przyjaciel, Dima Lesniewski, dostał ten tekst (wtedy zatytułowany "Ojciec") od dwóch fachowców od seriali, Aleksandra Nowototskiego i Wladimira Moisejenki. Do tej pory pisali telewizyjną "Kobrę" - ten tekst napisali dla siebie, bez planów ekranizowania go. Tekst jest zresztą na poły autobiograficzny - jeden ze scenarzystów przyznał się Zwiagincewowi, że jako dziecko widział, jak ojciec groził jego bratu nożem.

ANDRIEJ ZWIAGINCEW z wykształcenia jest aktorem - już jako 17-latek chciał być jak Al Pacino, jego największy idol. Grał na scenach alternatywnych teatrów, miał kilka epizodów w serialach. Wystąpił nawet w reklamie. Cztery lata po sukcesie "Powrotu" zrealizował "Wygnanie", w którym obok genialnego w "Powrocie" Konstantina Ławronienki wystąpiła Maria Bonnevie. Ławronienko za swoją rolę w "Wygnaniu" otrzymał nagrodę aktorską w Cannes.

WASZE OPINIE

aldi

Film jest rewelacyjny, te ujęcia, obrazy, a przede wszystkim sama historia przykuwa mocno uwagę, takie filmy lubię.

jusska2000

O PowrocieAndriej-a Zwagincew-a slyszałam duzo dobrego na dlugo przed tym jak obejzalam ten film. Zazwyczaj taka lawina pochlebstw raczej negatywnie wplywa na ocene, glownie dlatego bo moje oczekiwania w takiej sytuacji wzrastaja do rozmiarow którym nie podola przecietny dobry film. I tu należy jasno i wyraznie podkreslic ze Powrot& do takich produkcji nie należy. Powiedziec ze to dobry film byloby stanowczo nie na miejscu majac siadomosc iż tu do czynienia mamy z niezwykle blyskotliwym i etetycznym kinem rosyjskiego rezysera debiutanta. Jego dzielo to niewiarygodnie poetycki wrecz impresjonistyczny obraz, który zachwyca niemal od samego poczatku. A prosta historia sugestywnie przemawia do widza. Mysle, ze Zwagincew osiagnal już niezwykle wiele zwazywszy ze na poczatku swojej kariery udalo mu się dokonac tego do czego zwykle dazy każdy rezyser a do czego nie kazdemu dane jest dojsc. Otuz stworzyl on film uniwersalny który można odczytywac na wiele sposobow a dzieki temu ponadczasowy.
Nie wybaczylabym sobie gdybym jeszcze na sam koniec nie wspomniala o trojce glownych bohaterow a raczej o aktorach którzy ich grali bo robili to w imponujacy sposob. Wielkie brawa kolejny raz dla rezysera za to ze zrezygnowal z opisywania historii wprost na rzecz subtelnych znakow, dyskretnych sladow, a mimo to dostatecznie wtrzasajacych widzem. A kluczowa scena na wieży po prostu brak mi slow

stefan

film mocno przygnebiajacy ale swietny
POWRÓT
reżyseria:
Rosja, 2003
Największa filmowa rewelacja weneckiego festiwalu 2003 - nagrodzony Złotym Lwem obraz to kontemplacyjna, ale zakasująca suspensem opowieść o ojcu, który po 12 latach nieobecności zabiera swoich synów w podróż będącą swoistą szkołą przetrwania.
dramat
POWRÓT
4,6 5 1 74