• Oscar

PREMIERA

2010.05.04

CANAL+ PREMIUM

POŻEGNANIA

Okuribito/Departures

Japonia, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 130 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nagrodzony Oscarem i 10 nagrodami Japońskiej Akademii Filmowej, wzruszający a zarazem pogodny film o przemijaniu.

Daigo Kobayashi (Masahiro Motoki) jest uzdolnionym wiolonczelistą, który po rozwiązaniu orkiestry znajduje się nagle bez pracy. Postanawia sprzedać ukochany instrument i wraz z żoną Miką (Ryoko Hirosue) opuścić Tokio. Po przeprowadzce do rodzinnego miasteczka Daigo rozgląda się za nowym zatrudnieniem. Udaje się na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy w agencji turystycznej. Na miejscu okazuje się jednak, iż chodzi o posadę w zakładzie pogrzebowym - znalezione w ogłoszeniu słowo "Okuribito" oznacza bowiem zarówno osobę odprowadzającą kogoś na pociąg, jak i na tamten świat. Z braku innych możliwości, Kobayashi przyjmuję ofertę. Od tego momentu staje się "Nokanshi", czyli osobą składającą zwłoki do trumny. Daigo zaczyna odnajdywać się w roli współczesnego Charona.

Trudno jest mówić o śmierci w sposób lekki, a zarazem przejmujący. Udało się to w "Pożegnaniach" w reżyserii YOJIRO TAKITY, który do realizacji filmu przygotowywał się latami. Ceniony w rodzinnej Japonii filmowiec przez długi czas przyglądał się tradycyjnym ceremoniom pogrzebowym. W jego kraju śmierć jest tematem tabu, a ostatniemu pożegnaniu towarzyszy intrygujący obrządek. Pewną wiedzę na temat ceremoniałów dostarczyła mu także autobiograficzna książka Aoki Shinmona - człowieka, który latami pracował przy wyprawianiu pogrzebów. "Reżyser Yojiro Takita i dyrektor castingu Takefumi Yoshikawa przeszli samych siebie. Do filmu rozpisanego na cztery główne role, dobrali aktorów, których twarze są tak pełne wyrazu i człowieczeństwa, że uosabiają wszystko, co "Pożegnania" chciałyby na ten temat opowiedzieć. Muzyka jest kojąca i sentymentalna, zdjęcia - perfekcyjne, a sam film niebywale wciągający" - pisał Roger Ebert z "Chicago Sun-Times".

Wydawać by się mogło, że mamy do czynienia z przygnębiającym filmem o najtrudniejszej z możliwych tematyce, tymczasem jest inaczej. "Pożegnania" są psalmem na cześć życia i paradoksalnie mówią o szczęściu, o spełnieniu, które najczęściej przychodzi dopiero wtedy, gdy przestajemy go rozpaczliwie poszukiwać. Czasem konieczna jest bezwarunkowa kapitulacja, rezygnacja z życiowych planów, przyznanie się do klęski, by dać ponieść się nurtowi życia i odnaleźć swoje przeznaczenie. To film pogodny, o kojącym, wręcz terapeutycznym działaniu. Jednak ze względu na poruszaną tematykę reżyser nie spodziewał się, że ten wysmakowany artystycznie, w buddyjski niemal sposób wyważony obraz spodoba się zachodniej publiczności, o czym świadczą wielomilionowe wpływy ze sprzedaży biletów. Tym bardziej nie liczył na to, że będzie to największy sukces japońskiego kina od czasów animowanego "Spirited Away: W krainie bogów". "Pożegnania" zdobyły Oscara, 10 nagród Japońskiej Akademii Filmowej oraz wyróżnienia na wielu światowych festiwalach. Jak napisał Andrew Sarris z "New York Observer" to "najbardziej wzruszający film, jaki kiedykolwiek widziałem, celebrujący więzy pomiędzy życiem a śmiercią".

Nagrody filmowe

Najlepszy film nieanglojęzyczny, POŻEGNANIA

WASZE OPINIE

Anneke

Nie udalo mi sie calego zobaczyc, bede sie starala 8.10.2010 go w pelni obejrzec. Swietny film a co do opowiadania o sprawach smierci w sposob piekny to przypomniala mi sie powiesc Evelyn Vaughn The Dear Beloved - ten sam temat, ostatnia posluga tylko w powiesci na wesolo acz z wyczuciem

kobieta niepowazna

...na koncu plakalam..tzn ze znowu mi serce przycisnelo..

Jamal

Czyli jestem jedynym, ktory ten film wylaczyl po 40 minutach. Nie moje klimaty, choc po obejrzeniu innego japonskiego filmu w Ale Kino "A my idziemy" czekalem na ten kolejny film japonski, to sie zawiodlem. A jesli to rzeczywiscie taki rewelacyjny film a mi sie nie podobal, to jedyne wytlumaczenie moze byc takie, ze nie powinienem go ogladac w dniu w ktorym bylem na pogrzebie. Tak czy inaczej w moim Top5 na pewno sie nie znajdzie.
POŻEGNANIA
reżyseria:
Japonia, 2008
Nagrodzony Oscarem i 10 nagrodami Japońskiej Akademii Filmowej, wzruszający a zarazem pogodny film o przemijaniu.
komediodramat
POŻEGNANIA
4,4 5 1 91