PREMIERA

2010.02.21

CANAL+ PREMIUM

POZNAJ MOICH SPARTAN

Meet the Spartans

USA, 2008

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Do władcy starożytnej Sparty, Leonidasa (Sean Maguire) przybywają posłowie z Persji i stawiają ultimatum: albo dobrowolne podporządkowanie się perskiemu królowi Kserksesowi (Ken Davitian) albo wojna. Leonidas postanawia posłuchać wyroczni - brzyduli Betty (Crista Flanagan). Ta ostrzega króla, że nie wróci z wyprawy żywy.

Niewzruszony przepowiednią władca mobilizuje wojsko. Udaje mu się zwerbować zaledwie trzynastu wojowników, pomimo to odrzuca kandydaturę pragnącej zaciągnąć się do jego armii Paris Hilton (Nicole Parker). Gotów do walki, opuszcza małżonkę, królową Margo (Carmen Electra) i rusza na Persów. Spartanom udaje się odeprzeć pierwsze natarcie wroga i pokonać go w konkursie tanecznym. Kiedy szala zwycięstwa przechyla się coraz bardziej na ich stronę, zraniona Paris Hilton w akcie zemsty zdradza ludziom Kserksesa, jak pokonać Spartan. Persowie postanawiają użyć wszelkich tajemnych broni, a wśród nich Ghost Ridera, Rocky'ego Balboę i samego Kserksesa przebranego za Transformera.

"Poznaj moich Spartan" to szalona parodia głośnych "300" Zacka Snydera. Scenariusz i reżyseria filmu są zasługą specjalizujących się w komediach tego typu JASONA FRIEDBERGA i AARONA SELTZERA. Wśród tytułów, nad którymi wspólnie pracowali znaleźć można m.in. "Szklanką po łapkach" i "Straszny film" (scenariusz) oraz "Komedię romantyczną", "Wielkie kino" i "Totalny kataklizm" (scenariusz i reżyseria). Friedberg i Seltzer po raz kolejny w charakterystyczny dla siebie sposób parodiują znane hollywoodzkie superprodukcje. Tym razem, obok wspomnainych "300", znaleźć można prześmiewcze nawiązania do "Transformers", "Casino Royal", "Spider-Mana 3" i wielu innych. Ofiarami ironii filmowców padły także popularne programy telewizyjne, takie jak "American Idol", "Taniec z gwiazdami", serial "Brzydula Betty", znani celebryci, jak Paris Hilton, Lindsay Lohan, Brad Pitt czy Angelina Jolie, a także były prezydent USA George Bush. Fabuła osnuta wokół historycznych zdarzeń z V w. p.n.e., a zwłaszcza bitwy pod Termopilami, stała się dla reżyserów pretekstem do sfilmowania kolejnej serii absurdalnych gagów. Ciężar udźwignięcia całego ładunku satyry spoczął na barkach obsady aktorskiej. W tej zaś pojawiają się m.in. gwiazdy komediowego show "MADtv": Nicole Parker i Crista Flanagan, znany z głośnego "Borata" Ken Davitian oraz słynny raper Method Man. W króla Leonidasa, Spartanina z krwi i kości, który urodził się już z brodą i muskułami, wcielił się Sean Maguire ("Trzecie życzenie", "L.A. Blues"), zaś jego żonę Margo zagrała Carmen Electra (seria "Straszny film", "Starsky i Hutch"). Warto także zwrócić uwagę na Kevina Sorbo, gwiazdę serialu telewizyjnego "Herkules", który rolą wiernego oficera Leonidasa sparodiował swoje dotychczasowe najsłynniejsze ekranowe wcielenie.

Film, którego producentem wykonawczym był Arnon Milchan ("Podziemny krąg", "Mr & Mrs Smith", "Komedia romantyczna") spotkał się z wielkim zainteresowaniem widowni, o czym świadczą jego wyniki komercyjne. Krótko po premierze "Poznaj moich Spartan" zdołało wdrapać się na pierwsze miejsce amerykańskiego box office'u, wyprzedzając długo oczekiwaną czwartą część "Rambo". Łącznie dzieło Friedberga i Seltzera zarobiło na całym świecie ponad 84 miliony dolarów.

WASZE OPINIE

admin

k5ys, niestety, nie będziemy już emitować tego filmu.

k5ys

kiedy kolejna emisja?

mateos

Beznadziejny film ;) nie ma momentu gdzie można się chociażby uśmiechnąć ;) DNO...
POZNAJ MOICH SPARTAN
USA, 2008
Do władcy starożytnej Sparty, Leonidasa (Sean Maguire) przybywają posłowie z Persji i stawiają ultimatum: albo dobrowolne podporządkowanie się perskiemu królowi Kserksesowi (Ken Davitian) albo wojna. Leonidas postanawia posłuchać wyroczni - brzyduli Betty (Crista Flanagan). Ta ostrzega króla, że nie wróci z wyprawy żywy.
komedia
POZNAJ MOICH SPARTAN
3,3 5 1 41