fot. AURORA FILMS S.C.

PREMIERA

2014.05.21

CANAL+ PREMIUM

Pozycja dziecka

Child Pose

Rumunia, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Laureat Złotego Niedźwiedzia na Berlinale, rumuński dramat o chorej relacji matki i syna oraz zepsutych, pozbawionych moralności elitach postkomunistycznej Rumunii.

Cornelia (Luminita Gheorghiu) jest zadbaną, bogatą i powszechnie szanowaną panią architekt. Ma wpływowych przyjaciół wśród bukareszteńskich elit i oddanego męża. Kobieta nie jest jednak szczęśliwa. Ma świadomość, że przegrała najważniejszą w życiu rzecz - miłość syna Barbu (Bogdan Dumitrache). Ukochany jedynak nie tylko wyprowadził się z domu i ma dziewczynę, ale też unika matki jak ognia, nie pojawiając się nawet na jej 60. urodzinach. Tragedia, która przydarza się Barbu jest dla Cornelii szansą, by powrócił pod matczyne skrzydła. Kobieta używa wszelkich środków, ustosunkowanych przyjaciół i pieniędzy, aby uchronić syna przed poniesieniem kary za wypadek, który spowodował.

"Pozycja dziecka", trzeci film w reżyserskiej karierze CALINA PETERA NETZERA ("Maria", "Medal honorowy"), to krytyczny portret postkomunistycznych elit rządzących Rumunią, ale przede wszystkim poruszający obraz silnej relacji matki i syna. Podczas 63. MFF w Berlinie jury pod przewodnictwem Wonga Kar-Waia nagrodziło film Złotym Niedźwiedziem, a krytycy swoją Nagrodą FIPRESCI.

WASZE OPINIE

pedro

W tym miesiącu czekałem na jakąś ciekawą premierę w C+ i wreszcie się doczekałem. Do tej pory filmowe premiery odpuściłem sobie. Wyjątkiem jest serial "Drakula".
"Pozycja dziecka" to świetny kameralny dramat. Film opowiada historię Kornelii - kobiety zamożnej, ale bardzo zaborczej matki i jej trzydziestoletniego syna. Pewnego dnia dochodzi do tragedii i Kornelia zrobi wszystko, by chronić syna. Czy na pewno? Taka sytuacja mogła wydarzyć się wszędzie, ale na tle rumuńskiej demokracji reżyser pokazuje korupcję, nierówność społeczną, wymiar sprawiedliwości, powszechne "załatwianie sprawy", hipokryzję i moralność.
Na słowa uznania zasługuje Luminiţa Gheorghiu - aktorka grająca Kornelię. Dzięki niej ten film jest małym arcydziełem. Polecam
Pozycja dziecka
Rumunia, 2013
Laureat Złotego Niedźwiedzia na Berlinale, rumuński dramat o chorej relacji matki i syna oraz zepsutych, pozbawionych moralności elitach postkomunistycznej Rumunii.
dramat
Pozycja dziecka
4,6 5 1 7