Fox

EMISJE

CZ | 01.10 | 18:05

CANAL+ FILM

PT | 02.10 | 13:25

CANAL+ FILM

PRACUJĄCA DZIEWCZYNA

Working Girl

USA, 1988

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia obyczajowa

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Tess McGill (Melanie Griffith) jest zatrudniona jako sekretarka w firmie maklerskiej na Manhattanie. Pochodzi ze skromnej rodziny, jest hałaśliwa, źle ubrana i niezbyt dobrze wychowana. Ma jednak wrodzoną inteligencję, spryt, pracowitość i ambicję, a więc wszelkie niezbędne cechy, by zrobić to, o czym marzy, czyli karierę.

Tymczasem zostaje przeniesiona do innego działu. Nowa zwierzchniczka, Katherine Parker (Sigourney Weaver), zachęca ją do samodzielnego myślenia, Tess przystępuje więc do pracy z wielkim zaangażowaniem. Wkrótce sugeruje szefowej, by zaproponowała jednemu z klientów, Orenowi Traskowi (Philip Bosco), kupno stacji radiowej, zamiast telewizyjnej. Katherine obiecuje przemyśleć sprawę. Po jakimś czasie Tess odkrywa jednak, że szefowa zamierza przedstawić Orenowi Traskowi jej pomysł jako własny. Czuje się oszukana i postanawia walczyć. Umawia się na spotkanie z agentem giełdowym Jackiem Trainerem (Harrison Ford) w celu wspólnego opracowania projektu dla Traska. Ze skromnej sekretarki przeistacza się w kobietę biznesu. Nawiązuje też z Jackiem romans. Kiedy Katherine Parker wraca do firmy po pobycie w szpitalu, oskarża Tess o kradzież pomysłu i wyrzuca ją z pracy.

Twórcą "Pracującej dziewczyny" jest urodzony w Berlinie syn Rosjanina, MIKE NICHOLS. Znany amerykański reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, zdobywca wielu prestiżowych nagród, debiutował na Broadwayu "Boso w parku", sztuką uhonorowaną Tony Award, w której zagrał Robert Redford. Dziś Nichols ma w dorobku tak znane filmy, jak "Kto się boi Wirginii Woolf?" (5 Oscarów), "Absolwent" (Oscar za najlepszą reżyserię), "Paragraf 22", "Porozmawiajmy o kobietach" czy "Dzień delfina". Tymczasem projekt "Pracującej dziewczyny" narodził się podczas przechadzki po Manhattanie autora scenariusza Kevina Wade'a i producenta Douglasa Wicka, którzy z zaciekawieniem przyglądali się młodym kobietom spieszącym do pracy. Potem długo wydeptywali ścieżki kolejnych wytwórni, zanim Mike Nichols zainteresował się pomysłem uwspółcześnionej wersji przygód amerykańskiego Kopciuszka. Film opowiada bowiem o przemianie głównej bohaterki (Melanie Griffith) w kobietę sukcesu i jej bezpardonowej walce z bezwzględną przeciwniczką (Sigourney Weaver). A wszystko z udziałem "księcia z bajki" wykreowanego przez Harrisona Forda.

Film Mike'a Nicholsa zrobił prawdziwą furorę. Podkreślano, że ta przesycona doskonałym humorem słownym i sytuacyjnym komedia obyczajowa została zrealizowana z wyczuciem potrzeb widza, a przy tym reżyser nie zrezygnował z ambitnych treści. Do sukcesu filmu przyczyniła się również gwiazdorska obsada. Harrison Ford, bohater cyklu o gwiezdnych wojnach i serii filmów z Indianą Jonesem udowodnił, że jest aktorem wszechstronnym, nadającym się nie tylko do kreowania łowców przygód i awanturników. Sigourney Weaver, która zasłynęła kreacją niezwyciężonej Ripley w kolejnych częściach "Obcego", a także rolą Dian Fossey w "Gorylach we mgle" czy tytułowej dziewczyny ze "Śmierci i dziewczyny" Polańskiego, znów udowodniła, że jest świetna w kreowaniu kobiet z silną osobowością i charakterem. Za rolę Katherine Parker zdobyła Złoty Glob oraz nominacje do Oscara i BAFTY. Występ Melanie Griffith w "Pracującej dziewczynie" zdaje się być najlepszym w karierze. Aktorka przygotowywała się do roli, spędzając długie tygodnie na obserwacji pracy sekretarek i urzędniczek w wielkich firmach amerykańskich. Grana przez nią postać jest rzeczywiście autentyczna, a sama Griffith otrzymała za nią jedyny w dorobku Złoty Glob, a także jedyną nominację do Oscara i BAFTY. Sam film spośród 6 nominacji do Nagrody Akademii wywalczył tylko jedną statuetkę za najlepszą piosenkę "Let the River Run".

WASZE OPINIE

iRTpUiCenDoOoPxZs

QdWaq3 <a href="http://jpxowxjvwgra.com/">jpxowxjvwgra</a>, [url=http://echjwjgpqmxu.com/]echjwjgpqmxu[/url], [link=http://jndukcrxfhfq.com/]jndukcrxfhfq[/link], http://tlinjjihupzx.com/

BeruZadra

Trudno jest odnieść się obiektywnie do filmu, który zna się bez mała na pamięć, i który pomimo całej dla niego sympatii znajduje się na najlepszej drodze, by się przejeść. Być może oglądałam "Pracującą dziewczynę" zbyt często.
Film choć naruszony zębem czasu nadal prezentuje się dość interesująco. Nie jest to może kino wielkie, ale ma w sobie coś, co je wyróżnia.
W sumie przyjemny sposób na miłe spędzenie czasu.

rass

film widziałem w kinie i byłem pod wrażeniem. Po latach odbiór jest znacznie stonowany; takie numery opisano w wielu filmach znacznie ciekawiej. Raczej dla miłośników "starego kina".
PRACUJĄCA DZIEWCZYNA
reżyseria:
USA, 1988
Tess McGill (Melanie Griffith) jest zatrudniona jako sekretarka w firmie maklerskiej na Manhattanie. Pochodzi ze skromnej rodziny, jest hałaśliwa, źle ubrana i niezbyt dobrze wychowana. Ma jednak wrodzoną inteligencję, spryt, pracowitość i ambicję, a więc wszelkie niezbędne cechy, by zrobić to, o czym marzy, czyli karierę.
komedia obyczajowa
PRACUJĄCA DZIEWCZYNA
4,4 5 1 20