PREMIERA

2011.12.29

CANAL+ PREMIUM

Prawdziwa historia rodu Borgiów, odc. 12: Wąż podnosi głowę

Borgia

Francja, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: serial

czas trwania: 12 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Włochy, rok 1492. Papież Innocenty VIII stoi nad grobem. W oczekiwaniu na konklawe, kardynałowie, reprezentujący głowy najsilniejszych włoskich rodzin, zaczynają już walkę o wpływy i popleczników.

Koniec XV wieku to czasy lokalnej anarchii, niekończących się wojen i bezprecedensowej deprawacji. Włoscy książęta kierują się mottem "exitus acta probat" - cel uświęca środki. Jego autor Niccolo Machiavelli znał osobiście Cezarego Borgię, zachwycał się nim i uczynił bohaterem "Księcia". W tym amoralnym świecie kwitnie jednak na niespotykana dotąd skalę nauka i sztuka. Leonardo da Vinci pracuje dla Cezarego, doradza mu przy ulepszaniu twierdz. Znajdując szczodrych mecenasów, tworzą w tym czasie Michał Anioł, Rafael, Botticelli. Na uniwersytety zjeżdżają łaknące wiedzy młode umysły z całej Europy.

W sercu światowego porządku jest Watykan, który pełni funkcję sędziego w konfliktach pomiędzy świeckimi królestwami i cesarstwami. W Watykanie rządzi Rodrigo Borgia, człowiek którego imię stało się synonimem okrucieństwa i którego panowanie pozostało w pamięci potomnych jako jeden z najsmutniejszych rozdziałów historii Kościoła katolickiego. W bezpardonowej walce o władzę wykorzystywał czwórkę swoich dzieci: pierworodnego Juana, rozdartego miedzy wiarą, której sam nie wybierał i swoją ponurą i porywczą naturą Cezara, pełną ideałów Lukrecję i Goffreda, niewinne dziecko, dorastające na łonie rodziny pustoszonej konfliktami.

Serial opowiada o dojściu do władzy katalońskiego kardynała, który starał się założyć dynastię, aby panować nad światem. W tym celu musiał nieustannie udaremniać spiski kolegów kardynałów i świeckich władców, a także prowadzić sprytną grę, by powstrzymać rywalizację pomiędzy braćmi, grożącą rozbiciem rodziny. "Prawdziwa historia rodu Borgiów" to opowieść o intrygach i władzy, przemocy i zbrodni, pożądaniu i kazirodztwie, polityce i religii, zdradzie i odkupieniu. To historia urzekająca, pouczająca i bardzo współczesna.

ODCINEK 12.

WĄŻ PODNOSI GŁOWĘ
Pragnąc ustanowić pokój w Rzymie, Aleksander VI utrzymuje kardynalstwo Della Rovere, obłaskawiając w ten sposób jego sprzymierzeńców. Brzemienna Lukrecja opuszcza klasztor. Juan zostaje zamordowany. Wstrząśnięty śmiercią syna Aleksander przysięga posłuchać ostrzeżenia Boga i raz na zawsze skończyć z przekupstwem w Kościele. Śledztwem kieruje Cezar, choć przez niektórych jest uważany za podejrzanego. Udaje mu się nakłonić ojca, by pozwolił mu zrezygnować z kardynalstwa i budować imperium Borgiów jako żołnierz.SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

zalogowany

Teraz, po ostatnim odcinku, mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że jednak wolę wcześniejszy, konkurencyjny serial o Borgiach. W tym nowym zabrakło mi wyrazistych postaci, którym mógłbym pokibicować. Szczególnie zawiódł mnie sam Rodrigo - nijak nie przypominał drania z klasą, raczej cwaniaka z warszawskiej Pragi (tak też wyglądał).
Nie znaczy to jednak, że serial w C+ był słaby. Wręcz przeciwnie. Brak polotu w realizacji i nie najlepsze aktorstwo wynagradzała z nawiązką solidność wykonania: znakomite dekoracje i kostiumy, wzorowane na malarstwie z epoki, zostały świetnie sfotografowane. Prawdziwa uczta dla oka! Jak się okazuje, HD może być nie tylko techniczną ciekawostką, ale też posłużyć do stworzenia pewnej wartości artystycznej. To na pewno najciekawszy serial w C+ w ostatnich miesiącach, obok Filarów Ziemi i Carlosa.
Dyskusje wzbudzi zapewne zgodność tej wizji z faktami historycznymi, a już zwłaszcza proponowane przez scenarzystów hipotezy. Okoliczności śmierci Juana Borgii pozostają do dziś niewyjaśnioną zagadką historii, tymczasem widzowie mogą przyjąć wersję z filmu za pewnik. Trzeba pamiętać, że rzeczywistość mogła być zupełnie inna.
Prawdziwa historia rodu Borgiów, odc. 12: Wąż podnosi głowę
reżyseria:
Francja, 2011
Włochy, rok 1492. Papież Innocenty VIII stoi nad grobem. W oczekiwaniu na konklawe, kardynałowie, reprezentujący głowy najsilniejszych włoskich rodzin, zaczynają już walkę o wpływy i popleczników.
serial
Prawdziwa historia rodu Borgiów, odc. 12: Wąż podnosi głowę