PREMIERA

2011.11.24

CANAL+ PREMIUM

2013.07.03

CANAL+1

Prawdziwa historia rodu Borgiów

Borgia

Francja, 2011

, , ,

obsada: , , , ,

gatunek: serial

czas trwania: 12 min

Opis

Włochy, rok 1492. Papież Innocenty VIII stoi nad grobem. W oczekiwaniu na konklawe, kardynałowie, reprezentujący głowy najsilniejszych włoskich rodzin, zaczynają już walkę o wpływy i popleczników.

Koniec XV wieku to czasy lokalnej anarchii, niekończących się wojen i bezprecedensowej deprawacji. Włoscy książęta kierują się mottem "exitus acta probat" - cel uświęca środki. Jego autor Niccolo Machiavelli znał osobiście Cezarego Borgię, zachwycał się nim i uczynił bohaterem "Księcia". W tym amoralnym świecie kwitnie jednak na niespotykana dotąd skalę nauka i sztuka. Leonardo da Vinci pracuje dla Cezarego, doradza mu przy ulepszaniu twierdz. Znajdując szczodrych mecenasów, tworzą w tym czasie Michał Anioł, Rafael, Botticelli. Na uniwersytety zjeżdżają łaknące wiedzy młode umysły z całej Europy.

W sercu światowego porządku jest Watykan, który pełni funkcję sędziego w konfliktach pomiędzy świeckimi królestwami i cesarstwami. W Watykanie rządzi Rodrigo Borgia, człowiek którego imię stało się synonimem okrucieństwa i którego panowanie pozostało w pamięci potomnych jako jeden z najsmutniejszych rozdziałów historii Kościoła katolickiego. W bezpardonowej walce o władzę wykorzystywał czwórkę swoich dzieci: pierworodnego Juana, rozdartego miedzy wiarą, której sam nie wybierał i swoją ponurą i porywczą naturą Cezara, pełną ideałów Lukrecję i Goffreda, niewinne dziecko, dorastające na łonie rodziny pustoszonej konfliktami.

Serial opowiada o dojściu do władzy katalońskiego kardynała, który starał się założyć dynastię, aby panować nad światem. W tym celu musiał nieustannie udaremniać spiski kolegów kardynałów i świeckich władców, a także prowadzić sprytną grę, by powstrzymać rywalizację pomiędzy braćmi, grożącą rozbiciem rodziny. "Prawdziwa historia rodu Borgiów" to opowieść o intrygach i władzy, przemocy i zbrodni, pożądaniu i kazirodztwie, polityce i religii, zdradzie i odkupieniu. To historia urzekająca, pouczająca i bardzo współczesna.

ODCINEK 1.

1492
Juan Borgia wraca z Hiszpanii przynosząc ojcu wiadomość o śmierci Pedro Luisa, nieślubnego syna kardynała. Zrozpaczony Rodrigo postanawia wziąć sprawy pozostałych dzieci w swoje ręce. Nastoletniej Lukrecji obiecuje zamążpójście, Juan ma zostać księciem Gandii, a Cezar - wbrew woli - biskupem Walencji. Rywalizacja pomiędzy braćmi przybiera na sile.
PREMIERA: CANAL+ Family2, środa, 3 lipca 2013, godz. 20:00

ODCINEK 2.

FALA UPAŁÓW
W Rzymie panuje śmiertelna gorączka, której ofiarą jest papież Innocenty VIII, ale także Lorenzo de Medici i Vanozza Catanei. Zaręczyny Lukrecji zostają odwołane - Borgia znalazł dla niej lepszą partię. Przeciwnicy Borgiów - Della Rovere i Colonna - snują już plany na konklawe. Papież po raz kolejny zmienia testament, co powoduje wściekłość Rodriga Borgii. Kardynał postanawia potajemnie przenieść złoto z watykańskiego skarbca, by nie wpadło w ręce Della Rovere, który jest beneficjentem nowego testamentu. Wkrótce znajduje też z pomocą synów sposób, by dokument został zniszczony.
PREMIERA: CANAL+ Family2, środa, 3 lipca 2013, godz. 20:00

ODCINEK 3.

PRZYSIĘGA
Po pogrzebie papieża, kardynałowie zamykają się na konklawe. Borgia, który po raz trzeci ubiega się o papieską tiarę, zwalcza przymierze między Della Rovere i Colonną. Ascanio Sforza, który także pragnie zawładnąć Stolicą Apostolską, nastawia obie strony przeciw sobie. Pierwsze tury głosowania konklawe nie pozwalają na wyłonienie nowego papieża, ale faworytem jest Della Rovere. Cezar dowiaduje się, że Rodrigo obiecał go Bogu w zamian za papieską tiarę. Postanawia poświecić nowonarodzonego syna, aby Borgia wygrał konklawe.
PREMIERA: CANAL+ Family2, środa, 10 lipca 2013, godz. 20:00

ODCINEK 4.

MĄDROŚĆ DUCHA ŚWIĘTEGO
Rodrigo przekupuje wszystkich kardynałów i dobija targu ze Sforzą, obiecując mu stanowisko archidiakona. Zostaje wybrany papieżem i przyjmuje imię Aleksandra VI. Lukrecja, po cudownym wyjściu z ostrej gorączki i majaków, pragnie zostać zakonnicą.
PREMIERA: CANAL+ Family2, środa, 10 lipca 2013, godz. 20:00

ODCINEK 5.

WIĘZY MAŁŻEŃSKIE
Panowanie papieża Aleksandra VI rozpoczyna się od serii reform, mających na celu walkę z korupcją, która szerzy się w Watykanie. Della Rovere udaje się do Genui, by rozsądzić spór między Neapolem i Francją. Aleksander VI musi opowiedzieć się po jednej ze stron. Sprowadza z Hiszpanii Juana, by powierzyć mu dowództwo wojsk papieskich. Cezar ma pozostać odizolowany w Spoleto, co doprowadza go do wściekłości. Zaręczyny Lukrecji są odwoływane po raz drugi. Teraz ma poślubić Giovanniego Sforzę, ale bez konsumowania małżeństwa.
PREMIERA: CANAL+ Family2, środa, 17 lipca 2013, godz. 20:00

ODCINEK 6.

LEGITIMACY
Krzysztof Kolumb właśnie odkrył Amerykę. Aleksander VI musi rozstrzygnąć spór między Hiszpanią a Portugalią. W tym czasie Della Rovere przekonuje króla Francji, Karola VIII, by najechał Włochy i usunął papieża. Alessandro Farnese i Cezar są mianowani na kardynałów. Wkrótce Aleksander VI, pod naciskiem Vanozzy, uznaje trojkę swoich dzieci.
PREMIERA: CANAL+ Family2, środa, 17 lipca 2013, godz. 20:00

ODCINEK 7.

MANEWRY
Lukrecja błaga ojca, by pozwolił jej skonsumować małżeństwo, ale w kluczowym momencie Sforza nie staje na wysokości zadania. Juan, po miesiącu miodowym, powraca do Rzymu z żoną Marią Enriquez de Luna, pierwotnie zaręczoną z zamordowanym zmarłym przyrodnim bratem Juana, Pedrem Luisem. Zostaje szefem straży papieskiej. Inwazja francuska zdaje się być nieunikniona. Cezar, który nie wierzy w wojskowe talenty Juana, błaga ojca, by mógł zamienić kapelusz kardynalski na hełm i miecz. No próżno. Goffredo zostaje ożeniony z księżniczką Neapolu, ale Juan uwodzi ją, zanim młodociany brat ma okazję sprawdzić się jako mąż. W pałacu apostolskim Giulia wydaje na świat dziewczynkę.
PREMIERA: CANAL+ Family2, środa, 24 lipca 2013, godz. 20:00

ODCINEK 8.

POCZĄTEK APOKALIPSY
Francja wypowiada wojnę Włochom. Włoskie księstwa opowiadają się po stronie francuskiej. Aleksander VI gromadzi wojska tureckie i neapolitańskie, mając nadzieję, że zapewnią one obronę Rzymu. Lukrecja żąda rozwodu ze Sforzą. Archidiakon zdradza zatem papieża i opowiada się po stronie Francuzów. Gulia zostaje zatrzymana przez oddziały francuskie podczas próby ucieczki z Rzymu. Po raz pierwszy Aleksander jest naprawdę zrozpaczony. Zgadza się na wydanie Cezara Colonnom w zamian za ich lojalność. Przekupiona przez Francuzów straż papieska zostawia Rzym na pastwę nadchodzących oddziałów.
PREMIERA: CANAL+ Family2, środa, 24 lipca 2013, godz. 20:00

ODCINEK 9.

NAJAZD NA RZYM
Borgiowie barykadują się w zamku Świętego Anioła, podczas gdy Karol VIII wkracza triumfalnie do Rzymu. Podejmuje z papieżem pertraktacje pokojowe. Chce, by Aleksander VI koronował go na króla Neapolu. Uwolniony Cezar przysięga zemstę, Mąż Lukrecji, Giovanni Sforza, dowiaduje się, że jego małżeństwo zostanie anulowane z powodu impotencji. Szerzy plotkę, że papież wykorzystuje seksualnie córkę. Aby ustabilizować kruchy sojusz z Francją, Cezar jest ponownie oddany jako zakładnik, tym razem Francuzom.
PREMIERA: CANAL+ Family2, środa, 31 lipca 2013, godz. 20:00

ODCINEK 10.

CUDA
Po wymknięciu się oddziałom francuskim, Cezarowi udaje się przedostać do Spoleto. Lukrecja pomaga Marii Enriquez uciec z miasta z dzieckiem, co sprawia, że Juan traci panowanie nad sobą. Dla Aleksandra nadszedł czas, by przyznać, że Lukrecja stała się silną i niezależną osobowością. Wciąż chce zostać mniszką, jednak on już znalazł dla niej nowych kandydatów na mężów. Neapol wpada w ręce Francji, Karol VIII decyduje się na powrót do kraju. Aleksander VI organizuje święte przymierze z Hiszpanią, Niemcami, Wenecją i Mediolanem. Po przybyciu do Rzymu, oddziały hiszpańskie są witane przez lud okrzykami radości. Cezar w końcu dołącza do rodziny.
PREMIERA: CANAL+ Family2, środa, 31 lipca 2013, godz. 20:00

ODCINEK 11.

BOSKI POTWÓR
Karol VIII niespodziewanie umiera, a nowy król wygania ze dworu kardynała Della Rovere, którego czeka proces w Rzymie. Lukrecja zakochuje się w hiszpańskim żołnierzu, którego na jej drodze postawił ojciec, by udowodnić, że jej powołanie nie jest dostatecznie silne. Juan przypisuje sobie bohaterskie czyny pewnego hiszpańskiego generała, co zwiększa nienawiść Cezara do brata. Aleksander wysyła Cezara do Florencji, aby zaproponować stanowisko kardynalskie Savonaroli. Ten odmawia i jest ekskomunikowany. Cezar zawiera przeciw niemu przymierze z franciszkanami.
PREMIERA: CANAL+ Family2, środa, 7 sierpnia 2013, godz. 20:00

ODCINEK 12.

WĄŻ PODNOSI GŁOWĘ
Pragnąc ustanowić pokój w Rzymie, Aleksander VI utrzymuje kardynalstwo Della Rovere, obłaskawiając w ten sposób jego sprzymierzeńców. Brzemienna Lukrecja opuszcza klasztor. Juan zostaje zamordowany. Wstrząśnięty śmiercią syna Aleksander przysięga posłuchać ostrzeżenia Boga i raz na zawsze skończyć z przekupstwem w Kościele. Śledztwem kieruje Cezar, choć przez niektórych jest uważany za podejrzanego. Udaje mu się nakłonić ojca, by pozwolił mu zrezygnować z kardynalstwa i budować imperium Borgiów jako żołnierz.
PREMIERA: CANAL+ Family2, środa, 7 sierpnia 2013, godz. 20:00

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

WASZE OPINIE

Gienia

Mimo,ze bardzo lubię Irons'ea-
pierwszy
raz nie
pasował do swojej
roli- zbyt suchy,
ascetyczny-
taka
postać stworzył już w
Misji.Rodrigo
w
wykonaniu Domana
jest
prawdziwy,każda
z
postaci,aktorów jest
jakby wyjęta
z
renesansowego portretu-
jestem
zachwycona tym
filmem.

DanP

@rix Ja jestem troche innego zdania. Nie ma co za czesto dawac powtorek. To jest pakiet premium wiec miejmy jak najwiecej nowosci a nie wielokrotnego nadawania tego samego. Ja tam nie denerwuje sie az tak o brak w najblizszym czasie powtorki. Mialem taki dylemat z wlasnej winy. Emisja dwu krotna juz daje szanse na nagranie danej pozycji czy tez ogladniecie w innym terminie.

selenonauta

Jestem rozczarowany. Borgia w wykonaniu Ironsa to było najwyższej klasy aktorstwo. Tutaj mamy tylko namiastkę prawdziwej gry. Nie mówiąc już o tym, że główny bohater zupełnie nie budzi sympatii, a nawet zainteresowania, akurat odwrotnie niż w The Borgias.

Cezar jest jakimś wymoczkiem (bardzo źle dobrany aktor), który zachowuje się dziwacznie.

Lukrecja jest jakąś nieciekawą zarówno pod względem urody jak i osobowości szczeniarą. Do tego zachowuje się jak współczesna nastolatka. Również słabo gra.

W ogóle mam wrażenie, że oni wszyscy grają zbyt teatralnie i bez przekonania (poza nielicznymi wyjątkami drugoplanowymi postaciami).

Fabuła jest jakaś niepogłębiona i dosyć nudna, mimo pozornie szybkiej akcji.

Dobra jest czołówka muzyczna, ale to za mało.

Tyle po obejrzeniu 3 odcinków. Może się rozkręci. Jednak bardzo daleko tej produkcji do znanego The Borgias. Bardzo, bardzo daleko.
Prawdziwa historia rodu Borgiów
Francja, 2011
Włochy, rok 1492. Papież Innocenty VIII stoi nad grobem. W oczekiwaniu na konklawe, kardynałowie, reprezentujący głowy najsilniejszych włoskich rodzin, zaczynają już walkę o wpływy i popleczników.
serial
Prawdziwa historia rodu Borgiów