PREMIERA

2012.05.06

CANAL+ PREMIUM

Prawdziwa legenda

Su Qi-Er

Chiny, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

Ocena filmu

0.00

Opis

Generał Su Can (Chiu Man-cheuk) ratuje z opresji księcia dynastii Qing, który w zamian za zasługi proponuje mu objęcie funkcji gubernatora. Su woli jednak wrócić w rodzinne strony, gdzie zamierza dalej zgłębiać sztuki walki i nauczać innych.

Na zaszczytne stanowisko proponuje swojego przyrodniego brata, Yuana Lie (Andy On), który zawsze pozostawał w jego cieniu. Nie wie, że Yuan żywi głęboką urazę do jego rodziny za to, że ojciec Su zabił jego prawdziwego ojca, gdy ten zgłębiając tajemne techniki walki, stał się niebezpieczny dla otoczenia. Mija pięć lat. Su wiedzie spokojne życie u boku kochającej żony, Ying (Zhou Xun), i synka. Yuan, jako gubernator, stoi na czele potężnej armii. Przepełniony chęcią zemsty za krzywdy z przeszłości, zabija ojca Su, a jego samego pozostawia upokorzonego i ledwo żywego. Odratowany przez żonę i wiodącą pustelnicze życie zielarkę, Yu (Michelle Yeoh), mężczyzna powoli wraca do zdrowia. Teraz to on pragnie zemsty, a przede wszystkim odzyskania porwanego przez Yuana synka.

YUEN WOO-PING to jedna z najbardziej wpływowych postaci w azjatyckim kinie akcji. Legendarny choreograf i reżyser współpracował niemal ze wszystkimi dalekowschodnimi gwiazdami: Jetem Li ("Nieustraszony", "Zakazane królestwo"), Jackiem Chanem ("Pijany mistrz"), Donniem Yenem ("Żelazna małpa"). Na świecie zasłynął układając sceny walki w "Matriksie", "Przyczajonym tygrysie, ukrytym smoku" czy "Kill Billu". Efektowne, zapadające w pamięć starcia to także mocne strony filmów przez niego reżyserowanych. Rozkwit kariery zawdzięcza mu m.in. Jackie Chan. Pod koniec lat 70. Woo-ping obsadził początkującego wówczas aktora w "Wężu i cieniu orła" i "Pijanym mistrzu", zapoczątkowując komediowy nurt w kinie kung-fu.

"Prawdziwą legendą" Yuen Woo-ping powrócił na reżyserski stołek po blisko 15 latach przerwy. Historia ukazana w filmie została zaczerpnięta z chińskiej legendy o Królu Żebraków, zamożnym i szanowanym człowieku, którego życie w jednej chwili legło w gruzach. Woo-ping samodzielnie wymyślił sceny walki, dbając o zachowanie odpowiednich proporcji między stylami tradycyjnymi i współczesnymi. Jednocześnie starał się, by styl walki pasował do charakteru bohatera. "Jeśli postać jest bardziej umiarkowana, jej techniki też takie są. Jeśli to ktoś zły, walczy w zupełnie inny sposób. Wszystko musi być dostosowane do osobowości postaci" - przybliża zasady, jakimi kieruje się przy układaniu choreografii. Reżyser powierzył główną rolę Chiu Man-cheukowi ("Dawno temu w Chinach 4", "Dawno temu w Chinach 5"), który na jej potrzeby zrzucił blisko dziesięć kilogramów i przeszedł intensywny kurs breakdance'u, by uzyskać większą płynność ruchów. Mściwego brata bohatera zagrał Amerykanin o chińskich korzeniach, Andy On ("Nowa policyjna opowieść", "Niewidzialny cel", "Trzy królestwa: wskrzeszenie smoka"). W epizodycznej roli zobaczyć można Michelle Yeoh ("Jutro nie umiera nigdy", "Przyczajony tygrys, ukryty smok", "Babylon A.D.") i nieżyjącego już Davida Carradine'a (serial "Kung Fu", "Kill Bill").
Prawdziwa legenda
reżyseria:
Chiny, 2010
Generał Su Can (Chiu Man-cheuk) ratuje z opresji księcia dynastii Qing, który w zamian za zasługi proponuje mu objęcie funkcji gubernatora. Su woli jednak wrócić w rodzinne strony, gdzie zamierza dalej zgłębiać sztuki walki i nauczać innych.
film akcji
Prawdziwa legenda
4,3 5 1 11