PREMIERA

2003.06.07

CANAL+ PREMIUM

PRAWDZIWE KŁAMSTWA

True Lies

USA, 1994

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 135 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Prawdziwe kłamstwa" to ponowne spotkanie Schwarzeneggera i Camerona - aktorsko-reżyserskiego duetu, który wykreował najbardziej sugestywnego bohatera w historii cyberpunku, elektronicznego mordercę Terminatora.

Nazwiska Arnolda Schwarzeneggera i JAMESA CAMERONA kojarzą się wielkimi widowiskami, naszpikowanymi akcją i efektami specjalnymi. W połowie lat 90., gdy Schwarzenegger był u szczytu sławy jako bohater kina sensacyjnego, Cameron nakręcił "Prawdziwe kłamstwa" pomiędzy realizacją drugiej części "Terminatora", a produkcją najdroższego filmu w dziejach kina, "Titanika". Również i tym razem reżyser nie zawiódł fanów oczekujących zapierającego dech w piersiach spektaklu, zaproponował jednak rzecz utrzymaną w lekkim, niemal pastiszowym tonie. Po premierze "Prawdziwych kłamstw" krytycy nie mogli się zdecydować, czy film jest lepszą komedią, czy też widowiskiem akcji. W istocie James Cameron połączył tu oba elementy w harmonijną całość - energetyczny, opowiedziany w zawrotnym tempie, nakręcony z przymrużeniem oka zabawny thriller szpiegowski.

Na początku lat 90. producenci serii przygód Jamesa Bonda przez moment rozważali kandydaturę Arnolda Schwarzeneggera do roli agenta 007. Ostatecznie z pomysłu zrezygnowano, ale "Prawdziwe kłamstwa" pozwalają sobie wyobrazić jak mógłby wyglądać Bond w wykonaniu austriackiego kulturysty. Schwarzenegger wciela się w Harry'ego Tuskera, amerykańskiego odpowiednika 007 - jest agentem specjalnym z licencją już nie tylko na zabijanie, ale na robienie dosłownie wszystkiego, co tylko przyjdzie mu do głowy. Działalność Tuskera jest tak głęboko utajniona, że nie wie o niej nawet jego małżonka. Helen Tusker (Jamie Lee Curtis) jest przekonana, że jej mąż to poczciwy, żeby nie powiedzieć nudny, sprzedawca komputerów. Rodzą się z tego pewne problemy. Helen jest nieco znużona szczęśliwym, ale monotonnym życiem rodzinnym - marzą się jej przygody. Wykorzystuje to człowiek, który stanowi dokładne przeciwieństwo Harry'ego - sprzedawca używanych samochodów podający się za międzynarodowego szpiega. Kiedy agent Tusker dowiaduje się o póki co niewinnym, ale niepokojącym flircie żony z oszustem, postanawia działać i spełnić marzenia Helen, czyli wciągnąć ją w emocjonujący świat wywiadowczej gry. W tym celu bohater inscenizuje fikcyjną aferę szpiegowską, do której angażuje nieświadomą manipulacji małżonkę. Sytuacja wymyka się jednak spod kontroli, kiedy na scenie pojawiają się ścigani przez Harry'ego terroryści. Inscenizowana przygoda zmienia się w prawdziwą i bardzo niebezpieczną rozgrywkę z islamskimi fanatykami grożącymi światu bombą atomową. Misja Tuskera będzie tym razem wyjątkowo trudna - superagent musi nie tylko ocalić świat, lecz jeszcze uratować żonę z opresji i scementować swoje małżeństwo.

WASZE OPINIE

doktor88

absolutnie doskonały film.
Jestem pod wrażeniem!
PRAWDZIWE KŁAMSTWA
reżyseria:
USA, 1994
"Prawdziwe kłamstwa" to ponowne spotkanie Schwarzeneggera i Camerona - aktorsko-reżyserskiego duetu, który wykreował najbardziej sugestywnego bohatera w historii cyberpunku, elektronicznego mordercę Terminatora.
komedia
PRAWDZIWE KŁAMSTWA
4,4 5 1 186