Universal

PREMIERA

2006.07.25

CANAL+ PREMIUM

Prochy Angeli

Angela's Ashes

USA, 1999

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 140 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Gwiazdorska ekranizacja bestsellerowej autobiografii Franka McCourta. Historia borykającej się z biedą irlandzkiej rodziny, żyjącej w czasach wielkiego kryzysu.

Nowy Jork, rok 1935. W ubogim mieszkaniu na Brooklynie żyje rodzina irlandzkich emigrantów, McCourtów. Przybyli do Ameryki za chlebem, ale i tu los nie jest dla nich zbyt łaskawy. Zmagają się z biedą, ojciec rodziny (Robert Carlyle) nie może znaleźć pracy i zaczyna zaglądać do kieliszka. Kiedy z niedożywienia umiera jedno z ich pięciorga dzieci, Angela (Emily Watson) i Malachy postanawiają wrócić do ojczystego kraju, a dokładnie do malutkiego miasta Limerick. Okazuje się jednak, że życie na Zielonej Wyspie jest jeszcze trudniejsze. Z powodu nędzy i okropnych warunków mieszkaniowych umiera kolejnych dwoje dzieci McCourtów. W tej beznadziejnej sytuacji najstarszy z rodzeństwa Frank (w tej roli trzech aktorów: Joe Breen, Ciaran Owens, Michael Legge) decyduje się desperacki krok.

Poruszający dramat w reżyserii dwukrotnie nominowanego do Oscara ALANA PARKERA ("Midnight Express", "Missisipi w ogniu", "Evita", "Życie za życie") jest wierną ekranizacją uhonorowanej Pulitzerem autobiograficznej powieści Franka McCourta, znanej w Polsce pod tytułem "Popiół i żar". Parker był również, obok nagrodzonej australijską nagrodą AFI Laury Jones ("Anioł przy moim stole", "Studnia", "Portret damy"), współautorem scenariusza. Film spotkał się z uznaniem krytyków, choć niektórym adaptacja Parkera wydała się zbyt solenna i pozbawiona właściwego książce humoru. Niewątpliwym atutem obrazu są wyraziste kreacje aktorskie stworzone przez dwukrotnie nominowaną do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Emily Watson ("Przełamując fale", "Hilary i Jackie", "Gosford Park") oraz laureata BAFTY Roberta Carlyle'a ("Trainspotting", "Goło i wesoło", "Świat to za mało"). Oboje otrzymali za swoje role nominacje do IFTY, a Emily Watson także do BAFTY. Znakomitą, nominowaną do Oscara i Złotego Globu, muzykę napisał zdobywca pięciu oscarowych statuetek - John Williams ("Skrzypek na dachu", "Gwiezdne wojny", "Lista Schindlera"). Autorem wyróżnionych nominacją do BAFTY zdjęć jest Michael Seresin ("Harry Angel", "Życie za życie", "Harry Potter i więzień Azkabanu"). Obraz został ponadto uhonorowany Nagrodą Publiczności na MFF w Karlowych Warach.

WASZE OPINIE

ITI

Bardzo piękny obraz, film naprawdę warto zobaczyć!
Prochy Angeli
reżyseria:
USA, 1999
Gwiazdorska ekranizacja bestsellerowej autobiografii Franka McCourta. Historia borykającej się z biedą irlandzkiej rodziny, żyjącej w czasach wielkiego kryzysu.
dramat
Prochy Angeli
4,2 5 1 33