PREMIERA

2012.07.17

CANAL+ PREMIUM

Prosta historia o miłości

Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 78 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W trakcie podróży pociągiem na Hel kobieta i mężczyzna - para scenarzystów po przejściach - układa zarys fabuły filmu. Historia ma być prosta: on i ona, przypadkowe spotkanie, trochę kłamstw, może zdrada, na koniec parę łez.

Opowieść tworzy się na oczach widzów, a aktorzy wcielający się w zagubioną Martę (Magdalena Popławska) i pewnego siebie Aleksa (Rafał Maćkowiak) ćwiczą role w skąpej scenografii. Z czasem trafiają do prawdziwego pociągu relacji Łódź Kaliska - Hel. Wraz ze zmianą planu ich postacie zyskują nową tożsamość. Błaha rozmowa, w której skaczą z tematu na temat, w końcu zmienia się w coś intymnego. Czy to dalej gra, czy już prawdziwe emocje? Scenę rodzącej się miłości przerywa reżyser Patryk (Bartłomiej Topa).

Debiut reżyserski ARKADIUSZA JAKUBIKA, znanego ze świetnych kreacji w "Weselu" i "Domu złym" Wojciecha Smarzowskiego, to inteligentny filmowy eksperyment rozgrywający się na kilku poziomach. Granica między realnym życiem, filmową fabułą i historią realizacji filmu zaciera się. Jakubik, który reżyserskie doświadczenia zdobywał w teatrze, realizując "Jeźdźca burzy" dla Rampy i "Goło i wesoło" w Bajce, zręcznie pokazuje przenikanie się filmowego planu z rzeczywistością. - Bazą jest klasyczna love story: chłopak poznaje dziewczynę, zakochuje się, traci ją i odzyskuje. I jest ten trzeci, z którym bohater musi walczyć, żeby miłość zwyciężyła. I to jest poziom dla normalnego widza, który chce zobaczyć w kinie "prostą historię o miłości". Cała reszta jest adresowana do widza bardziej wymagającego, nazwałbym go widzem "festiwalowym", który podejmie intelektualną zabawę w rozszyfrowywanie filmowej łamigłówki - tłumaczy wielopłaszczyznowość filmu Jakubik. Dzięki pomysłowemu scenariuszowi Macieja Sobieszczańskiego i dopracowanemu montażowi, poszczególne sceny i plany narracyjne tworzą spójną, logiczną całość.

Zróżnicowana tonacja filmu, oscylująca między pogodną choć ironiczną komedią romantyczną a łzawym melodramatem, dawała duże pole do popisu aktorom. Do głównych ról Jakubik zaangażował utalentowanych reprezentantów młodego pokolenia aktorów - Magdalenę Popławską ("0_1_0", "Dwa ognie", "Lęk wysokości") i Rafała Maćkowiaka ("Głośniej od bomb", "33 sceny z życia"). Oprócz nich na ekranie można zobaczyć znajomego Jakubika z planów filmów Smarzowskiego - Bartłomieja Topę. W charakterystycznej roli dyżurnego planu Henryczka wystąpił odkryty na nowo dla polskiego kina w "Edim", Henryk Gołębiewski. Arkadiusz Jakubik wraz żoną Agnieszką Matysiak początkowo mieli zagrać parę scenarzystów, dawniej połączonych płomiennym uczuciem, dziś wypalonych. Ostatecznie, zgodnie z intencją reżysera, który nie chciał, by narratorzy stali się pierwszoplanowymi bohaterami historii, na ekranie widać jedynie ich ręce i słychać głos z offu.

Bezkompromisowe, oryginalne dzieło Jakubika wyróżniono Nagrodą Główną w Konkursie Kina Niezależnego na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za "dbałość o oryginalną formę i umiejętne połączenie dystansu do opowieści z powagą tematu". Zdaniem wielu krytyków jedynie konserwatyzm jurorów sprawił, że "Prosta historia o miłości" nie trafiła do konkursu głównego.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE

WASZE OPINIE

zalogowany

Huzia na Pedra!
Mnie też ten film się nie podobał. Reżyser dopiero zaczyna, a już robi film o dylematach twórczych. A mnie te jego dylematy nic a nic nie obchodzą. Podobnie jak związki między aktorami a granymi przez nie postaciami. Ubieranie banalnej historii w wymyślną (czytaj: pretensjonalną) formę to numer stary jak świat.
Ale były też dwie zalety. 1) Bartłomiej Topa - aktor zdecydowanie lepszy od filmu; 2) Henryk Gołębiewski - te błękitne oczęta w tej jego steranej życiem twarzy to coś, co naprawdę mnie wzrusza.

gonia1708

Muszę się tutaj zgodzić z Jamalem :) film nie ciekawy , nudny - rozczarowanie ...

Jamal

Choć lubie "niezaleznosc" w kinie, to nie mam jednak szczescia do polskich filmow pod tego znaku. Ten film wybitnie mi sie nie spodobał.
Prosta historia o miłości
reżyseria:
Polska, 2010
W trakcie podróży pociągiem na Hel kobieta i mężczyzna - para scenarzystów po przejściach - układa zarys fabuły filmu. Historia ma być prosta: on i ona, przypadkowe spotkanie, trochę kłamstw, może zdrada, na koniec parę łez.
film obyczajowy
Prosta historia o miłości
2,3 5 1 4