PREMIERA

2011.01.16

CANAL+ PREMIUM

PRZEBŁYSK GENIUSZU

Flash of Genius

USA/Kanada, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Detroit, początek lat 60. Profesor Robert Kearns (Greg Kinnear) dzieli czas między obowiązki rodzinne, pracę na uczelni oraz konstruowanie rozmaitych wynalazków.

Kiedy udaje mu się zmontować samochodowe wycieraczki o regulowanej prędkości, zainteresowanie nimi wyraża koncern Ford. Kearns, licząc że wynalazek zapewni dostatnie życie jego żonie Phyllis (Lauren Graham) i szóstce dzieci, przekazuje firmie prototyp. Niespodziewanie jednak Ford wycofuje się ze współpracy z profesorem. Ten zaś po jakimś czasie odkrywa, że korporacja bezprawnie przywłaszczyła sobie skonstruowany przez niego model wycieraczki i montuje go w swoich nowych wozach. Rozpoczyna sądową batalię przeciw motoryzacyjnemu gigantowi. Nie wie jeszcze, że za dochodzenie swoich praw przyjdzie mu zapłacić wysoką cenę.

Historia przedstawiona w filmie "Przebłysk geniuszu" jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. W dobie wielkiego boomu motoryzacyjnego lat 60., mieszkający w Detroit profesor Robert Kearns pracował nad stworzeniem wycieraczki samochodowej, która byłaby zsynchronizowana z mechanizmem działania ludzkiego oka. Opracowanie prototypu takiego urządzenia nie dawało naukowcowi spokoju z konkretnego powodu. Kilka lat wcześniej, w dniu własnego ślubu, korek wystrzelony z butelki szampana uszkodził mu oko. W efekcie wzrok Kearnsa bardzo się męczył podczas jazdy w strugach deszczu, kiedy wycieraczki przesłaniały mu widok. Profesor nie zdawał sobie sprawy z faktu, że w laboratoriach koncernów motoryzacyjnych trwały prace nad podobną konstrukcją. Mimo odrzucenia projektu wynalazcy, firmy zaczęły montować w swych wozach niemal identyczne wycieraczki. Kearns, przekonany iż padł ofiarą plagiatu, podjął nierówną walkę sądową, która miała ciągnąć się latami.

Przypadek profesora Kearnsa zaintrygował znanego w Hollywood producenta MARKA ABRAHAMA. "Pokochałem tę opowieść" - przyznawał. "Było w niej wszystko: temat amerykańskiego snu, rozczarowanie i walka, portret niezwykłej osobowości - skrajnie zdeterminowanego w dążeniu do celu bohatera. Powiedziałem moim kolegom producentom: nie wiem, kiedy się to uda, ale pragnę zrobić ten film osobiście". Jak postanowił, tak uczynił. Abraham, znany jako producent takich obrazów, jak "I stanie się koniec", "Trzynaście dni" czy "Ludzkie dzieci", po raz pierwszy wcielił się w rolę reżysera. "Marc potrafi opowiadać ważne opowieści. Pisze, dobiera obsadę, nieustannie czuwa nad każdym elementem projektu. Mieliśmy już okazję nie raz poznać jego możliwości" - mówił z uznaniem o Abrahamie producent Roger Birnbaum, zaangażowany w realizację "Przebłysku geniuszu". W tej współczesnej opowieści o zmaganiach Dawida z Goliatem można zobaczyć takich aktorów, jak znakomity Greg Kinnear (nominowany do Oscara i Złotego Globu za występ w "Lepiej być nie może"), Lauren Graham ("Zły Mikołaj", "Evan Wszechmogący"), Dermot Mulroney ("Tajne przez poufne") czy Alan Alda, czyli niezapomniany doktor "Sokole Oko" Pierce z serialu "M*A*S*H". Filmu nie mógł niestety obejrzeć sam Robert Kearns, który zmarł w lutym 2005 roku na raka mózgu.

WASZE OPINIE

art1970

Ciekawy dokument. Zapewne wart zobaczenia. Tym bardziej, ze to prawdziwa historia. Pierwsza piątka najlepszych filmów stycznia 2011 w Canal Plus. Aczkolwiek zgadzam się z Jamalem, że czegoś temu filmowi zabrakło. 6/10.

Jamal

Film o ciekawej tematyce z wciagajaca akcja mimo wszystko pozostawia niedosyt. Mozna bylo ten film lepiej skonstruować. Niemniej mysle, ze warto obejrzec, przynajmniej dowiemy sie skad sie wziela regulowana predkosc wycieraczek i ze sa osoby, ktore maja determinacje by walczyc do konca i mimo wszystko. Tacy ludzie tworza historie choc sam wycofałbym sie dosc szybko cieszac sie z kwoty uzyskanej w ugodzie. No ale ja nie jestem stworzony do rzeczy historycznych :)

Pio

Bardzo dobrze zrobiony film, a fabuła doskonała. Takie filmy ogląda się z otwartą
"buźką" . W filmie został dobrze przedstawiony cel jaki miał Kearns- dążył do niego
bardzo długo i wytrwale co odbiło się niestety na rodzinie- lecz moim zdaniem opłacało
się .
Niestety ale takich przypadków jest sporo i to w dzisiejszych czasach. Teraz każdy
się pcha po pieniądze, a nie dla satysfakcji, że zrobił coć dobrego dla ludzi. Ale
aktualnie nie cierpi na tym rodzina jak w filmie lecz ludzie "obywatele".
PRZEBŁYSK GENIUSZU
reżyseria:
USA/Kanada, 2008
Detroit, początek lat 60. Profesor Robert Kearns (Greg Kinnear) dzieli czas między obowiązki rodzinne, pracę na uczelni oraz konstruowanie rozmaitych wynalazków.
dramat obyczajowy
PRZEBŁYSK GENIUSZU
4,8 5 1 10