PREMIERA

2008.05.11

CANAL+ PREMIUM

PRZECZUCIE

Premonition

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Życie Lindy (Sandra Bullock), szczęśliwej żony i matki dwóch uroczych dziewczynek, jest godne pozazdroszczenia. Pewnego dnia idylla nagle się kończy. Linda dowiaduje się, że jej mąż Jim (Julian McMahon) zginął w wypadku samochodowym.

Kobieta przeżywa tragedię, jednak kiedy budzi się następnego dnia zastaje męża w kuchni jedzącego śniadanie jakby nigdy nic. Linda chce wierzyć, że miała koszmarny sen, ale kolejnego poranka zastaje w swoim salonie żałobników. Przerażona i zagubiona kobieta orientuje się, że kolejne dni nie następują po sobie we właściwym porządku. Próbuje rozpaczliwie odnaleźć w nich chronologię. Kiedy wreszcie zdaje sobie sprawę, że rzeczywistość, w której tkwi jest tak naprawdę jedynie przeczuciem nadchodzącego nieszczęścia, stara się mu zapobiec. Przy okazji odkrywa fakty, o których istnieniu wolałaby nie wiedzieć.

Nominowane do nagrody People's Choice Award "Przeczucie" nie jest remake'iem japońskiego horroru pod tym samym tytułem, ale oryginalnym owocem współpracy scenarzysty Billa Kelly'ego, autora m.in. "Zaczarowanej", oraz reżysera MENNANA YAPO, twórcy thrillera "Bezgłośnie". Yapo jest niemieckim twórcą tureckiego pochodzenia, a do projektu "Przeczucie" został wybrany przez producentów filmu spośród 35 innych kandydatów. Pomógł mu sukces thrillera "Bezgłośnie", który opowiadał o człowieku stojącym przed decydującym życiowym wyborem. "Brak linearności w pokazywaniu akcji stanowił wielkie techniczne wyzwanie, ale także bodziec twórczy. Nie mogłem doczekać się początku zdjęć!" - opowiadał później Yapo. Zdjęcia do "Przeczucia" miały być początkowo kręcone w Nowym Orleanie, ale filmowcom przeszkodził huragan Katrina i ekipa musiała przenieść się do Shreveport. Yapo od początku wiedział, że chce jak najmocniej trzymać się realiów i wystrzegać efektów czy wizualnych sztuczek. Zrealizowanie wizji powierzył scenografowi Dennisowi Washingtonowi, nagrodzonemu New Zealand Screen Award za "Prawdziwą historię" z Anthonym Hopkinsem. Jego podszytą koszmarnym przeczuciem wizję ubrał w kadry zdolny operator Torsten Lippstock, który z Yapo współpracował już na planie "Bezgłośnie".

Twórcy zgodnie twierdzą, że kluczem do sukcesu było obsadzenie w głównej roli Sandry Bullock, o której Yapo mówił, że to najbardziej wiarygodna aktorka, jaką zna. Bullock, dwukrotnie nominowana do Złotego Globu i nagrodzona Saturnem za "Speed: Niebezpieczna prędkość", z radością przyjęła propozycję zagrania w tak nietypowym thrillerze. "To nie jest horror, ale oparty na ciekawym pomyśle film grozy, w którym najmniejsze skrzypnięcie schodów wywołuje przerażenie" - mówiła dziennikarzom. Na planie partnerował jej Australijczyk Julian McMahon, znany z serialu "Bez skazy", a widzom z przygodowego filmu fantasy "Fantastyczna Czwórka".

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Pierwsza godzina filmu, to kawał niezłego kina. Niestety im dalej w las, tym gorzej. Jesteśmy tak samo skonfundowani, jak bohaterka, którą gra Sandra Bullock. Nie wiemy czy zwariowała, czy faktycznie ma dar. Pomysł był naprawdę dobry, niestety wykonanie twórcom nie dokońca wyszło. Ale to nie jest zły film, tylko niedopracowany. Przeciętny, ale do obejrzenia.

yacoutie

Jak dla mnie - nie do ogladania.

Janusz8

Obejrzałem przed chwilką i prawdę mówiąc uczucia mam mieszane. Typowym thrillerem to " Przeczucie " na pewno nie jest - ja bym określił film bardziej obyczajem fantasmagorycznym. Obraz nie zasługuje na totalną krytykę ale najwyższych ocen także bym mu nie dał! Uczciwie mówiąc bardziej podobał mi się " Dom nad jeziorem " -podobne klimaty ale bardziej trzymał napięcie i był zdecydowanie logiczniejszy w toczącej się fabule. "Przeczucie " to film , który warto przy wolnym czasie na tzw. luzie obejrzeć lecz do setki arcydzieł kinematografii na pewno nie trafi - ja oceniam go na 4... w porywach 4+.
PRZECZUCIE
reżyseria:
USA, 2007
Życie Lindy (Sandra Bullock), szczęśliwej żony i matki dwóch uroczych dziewczynek, jest godne pozazdroszczenia. Pewnego dnia idylla nagle się kończy. Linda dowiaduje się, że jej mąż Jim (Julian McMahon) zginął w wypadku samochodowym.
thriller
PRZECZUCIE
4,3 5 1 46