PREMIERA

2006.03.14

CANAL+ PREMIUM

PRZED ODLOTEM

Polska, 1980

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film psychologiczny

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Walka o prawo do prowadzenia badań nad lekiem na nowotwór staje się bezsilnym zmaganiem z bezdusznym systemem, dla którego jednostka nie jest wiele warta.

Wiktor (Mariusz Benoit) jest zdolnym lekarzem i biologiem. Wraz z przyjacielem pracuje nad wynalezieniem leku, który hamowałby rozwój niektórych nowotworów. Ich przełożony jest przeciwny badaniom, ponieważ nie mieszczą się w planach instytutu. Również koledzy z pracy niechętnie odnoszą się do farmaceutycznych pionierów. Wkrótce badania zostają zawieszone, ale Wiktor potajemnie kontynuuje je na własną rękę. Zwłaszcza, kiedy dowiaduje się, że sam jest chory na raka. W obliczu własnej śmierci decyduje się wypróbować na sobie niesprawdzony lek.

"Przed odlotem" KRZYSZTOFA ROGULSKIEGO to jeden z wielu powstałych w latach 80. filmów o buncie jednostki wobec systemu. Podobne przesłanie niósł chociażby świetny obraz Agnieszki Holland "Aktorzy prowincjonalni" czy "Kung-fu" Janusza Kijowskiego. Rogulski zdobył największe uznanie swoim kolejnym filmem "Wielka majówka" (1981) z debiutancką, brawurową rolą dwudziestoletniego wówczas Zbigniewa Zamachowskiego i energetyczną muzyką zespołu Manaam, która staje się niemal narratorem tego żywiołowego kina. Reżyser, z wykształcenia historyk sztuki, nakręcił później już tylko jeden film - "Dzieci wiatru" (1991) - i wycofał się z kina.

Główną rolę w "Przed odlotem" zagrał 30-letni wówczas Mariusz Benoit, który wystąpił u Rogulskiego również w "Wielkiej majówce". Ceniony przede wszystkim za kreacje teatralne (grał na scenach stołecznych teatrów: Powszechnego, Narodowego i Rozmaitości), w kinie zadebiutował jako jedenastolatek w filmie dla dzieci "Bitwa o Kozi Dwór" Wadima Berestowskiego. Jego mocne kreacje można także oglądać w takich filmach, jak "Zwolnieni z życia" Waldemara Krzystka, "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza czy "Prymas. Trzy lata z tysiąca" (2000) Teresy Kotlarczyk. Jego głos stał się znany młodemu pokoleniu po tym, jak w obsadzie dubbingowej wszystkich części "Harry'ego Pottera" wcielił się w postać profesora Severusa Snape'a.
PRZED ODLOTEM
reżyseria:
Polska, 1980
Walka o prawo do prowadzenia badań nad lekiem na nowotwór staje się bezsilnym zmaganiem z bezdusznym systemem, dla którego jednostka nie jest wiele warta.
film psychologiczny
PRZED ODLOTEM
3,8 5 1 13