PREMIERA

2003.02.17

CANAL+ PREMIUM

PRZEJAŻDŻKA Z DIABŁEM

Ride With the Devil

USA, 1999

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 132 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wojna secesyjna widziana oczami Chińczyka Anga Lee - reżysera oscarowego "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka". Bohaterami filmu są Bushwackers - grupa straceńców walczących z Jankesami na pograniczu Kansas i Missouri.

Świadomi przewagi rywali w otwartym polu znienacka atakują siły wroga i prowadzą walkę podjazdową. Większość jest znakomitymi strzelcami i jeźdźcami. Dokonują śmiałych akcji paraliżujących wojska Północy. Wkrótce jednak nadchodzi zima, która dla Bushwackers oznacza przerwanie działań wojennych. Grupa rozdziela się na kilka tygodni. Jake Roedel (Tobey Maguire) wraz z ciemnoskórym Holtem (Jeffrey Wright) trafiają do kryjówki na zboczu wzgórza. Poznają tam młodą wdowę Sue Lee (Jewel Kilcher). Spotkanie to wiele zmieni w dotychczasowych więzach i przyjaźniach Bushwackers'ów. Wiosną zaczynają się krwawe i wyjątkowo ciężkie walki Konfederatów z Jankesami. Wraz z nimi przychodzi czas na postawienie sobie zasadniczych pytań o sens wojny i o przyszłość.

"Przejażdżka z diabłem" pokazuje peryferyjny obraz wojny secesyjnej. Z dala od oficjalnych działań wojennych, na bocznych drogach i w głębi kraju, krwawe walki toczą członkowie partyzanckiego oddziału zwolenników Południa Bushwackers (nazwa pochodzi od ang. "bush" czyli zarośli). Dla nich czas romantycznych bitew dawno już przeminął - żołnierze kryją się w lasach, żyją w brudzie i zimnie, głodują. Przy granicy Kansas i Missouri dołącza do nich dwójka przyjaciół: Jake Roedel (Tobey Maguire), syn biednego niemieckiego emigranta i Jack Bull Chilles (Skeet Ulrich), wychowany w wielkim ziemskim majątku. Wspólnie atakują wojska i sprzymierzeńców Unii, a z czasem stają się coraz wytrawniejszymi strzelcami i jeźdźcami. Dołączają też do nich inni: nadpobudliwy Pitt Mackeson (Jonathan Rhys Meyers), szarmancki dżentelmen George Clyde (Simon Baker) i zaprzyjaźniony z Południowcami, wyzwolony niewolnik Clyde'a, Daniel Holt (Jeffrey Wright). Wkrótce coraz bardziej okrutna wojna rozdziela towarzyszy. Zaczyna się ciężka zima, którą kilku z nich postanawia przetrwać w schronie ukrytym w zboczu wzgórza. Ich jedyną towarzyszką jest przynosząca im żywność Sue Lee (Jewel), wdowa po innym żołnierzu Południa. Nadchodzi wiosna, a z nią nasilenie krwawych walk. Dla młodych mężczyzn będzie to punkt zwrotny w zmaganiach z wrogiem, ale też i z nimi samymi.

ANG LEE, reżyser urodzony i wychowany na Tajwanie, wojnę secesyjną chciał pokazać ze strony zwyciężonych, ale bez mitologizowania porażki, ani też otaczania legendą starego Południa. Przeciwnie, Lee - tak jak Daniel Woodrell, autor powieści, na której oparty został film - pokazuje żołnierzy Bushwackers jako zagubionych, niedojrzałych jeszcze chłopców, którzy po stronie Południa stoją bardziej z przypadku, niż z przekonania. Tak samo jak były niewolnik Daniel, który walczy w oddziałach Konfederacji z powodu starej przyjaźni z Południowcami. Woodrell, który sam pochodzi z Missouri, gdzie toczy się akcja jego powieści i filmu Anga Lee, tak przedstawia oblicze partyzanckiej wojny: "Właściwa wojna przy granicy Missouri i Kansas zaczęła się wcześniej od oficjalnej, a 10 lat po zakończeniu działań wojennych ciągle dochodziło tam do ataków zemsty. Tego nie dokonywała armia z daleka, tylko twój sąsiad". Ang Lee podkreślał z kolei, że w jego filmie wojna jest tylko pretekstem. Tak naprawdę reżyser "Tajemnicy Brokeback Mountain" chciał pokazać zmaganie się z samym sobą - zarówno na poziomie ludzkim, jak i narodowym. "Przed wojną secesyjną granica między Kansas i Missouri była granicą między Północą i Południem. Dzisiaj jest to centrum kraju, choć często rozdzierają je konflikty rasowe i inne. Wydaje się, że Ameryka zdobyła pół świata swoją obietnicą i koncepcją wolności, ale do końca nie zdobyła siebie samej i nie osiągnęła ideału wolności. Ten film jest wyrazem takich zmagań i wiecznej nadziei" - mówił twórca. Woodrell przyznawał również, że inspirację czerpał badając, kim prywatnie byli żołnierze Konfederacji. "W tamtych czasach nie było niczym dziwnym, że mężczyzna w wieku 25 lat, który jest już odznaczonym medalami kapitanem kawalerii, wciąż jest prawiczkiem. Gdy tylko wyobraziłem sobie, że ci biedni faceci potrafili walczyć przez trzy, cztery lata i ani razu jeszcze nie całować się z dziewczyną, od razu stawali się dla mnie ludźmi z krwi i kości."
PRZEJAŻDŻKA Z DIABŁEM
reżyseria:
USA, 1999
Wojna secesyjna widziana oczami Chińczyka Anga Lee - reżysera oscarowego "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka". Bohaterami filmu są Bushwackers - grupa straceńców walczących z Jankesami na pograniczu Kansas i Missouri.
dramat
PRZEJAŻDŻKA Z DIABŁEM
4,2 5 1 31