Photo by Paola Ardizzoni&Emilio Pereda©El Deseo

PREMIERA

2014.06.28

CANAL+ PREMIUM

Przelotni kochankowie

Los amantes pasajeros

Hiszpania, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pedro Almodóvar - mistrz perwersji, poeta kiczu, prowokator o złym guście i czarnym poczuciu humoru a jednocześnie jeden z najważniejszych twórców współczesnego kina, który wprowadził do filmu szeroko rozumiany postmodernizm. Ale kino+ zaprasza na najnowszą komedię hiszpańskiego twórcy - "Przelotni kochankowie".

Na pokładzie samolotu lecącego do Meksyku dochodzi do awarii podwozia, która może skutkować katastrofą podczas lądowania. Podczas gdy piloci (Antonio de la Torre, Hugo Silva) starają się znaleźć lotnisko, na którym mogliby bezpiecznie wylądować, personel pokładowy (Javier Cámara, Carlos Areces i Raúl Arévalo) robi więcej niż można oczekiwać, by uprzyjemnić podróż pasażerom klasy biznes. Są wśród nich nowożeńcy w podróży poślubnej, blisko 30-letnia dziewica o zdolnościach paranormalnych (Lola Dueñas) oraz królowa plotkarskich magazynów (Cecilia Roth) i nasłany na nią płatny zabójca. W obliczu katastrofy rachunku sumienia dokonuje mężczyzna (Guillermo Toledo), który złamał serce dwóm kobietom oraz pan Mas (José Luis Torrijo), uciekający przed policją biznesmen-złodziej, który rozpacza nad nieobecnością marnotrawnej córki. W oczekiwaniu na decyzję kapitana i być może ostanie lądowanie w życiu, pasażerowie wyjawią sobie nawzajem swoje najskrytsze sekrety, a niektórych połączy bardzo intymna relacja.

PEDRO ALMODOVARto po Luisie Buñuelu i Carlosie Saurze najbardziej ceniony i znany hiszpański reżyser. Nazywa się go dzieckiem La Movidy, madryckiego ruchu popkulturowego i społecznego, który rozpoczął się po śmierci generała Franco. Jego pierwsze filmy były przede wszystkim prowokacją, manifestacją odrzucenia sztywnych reguł, dobrego smaku i postfrancowskiej szarzyzny ("Dwie dziwki lub historia o miłości, która kończy się weselem" 1974, "Seks przychodzi, seks odchodzi" 1977). Jego oryginalny styl bezradni krytycy zaliczyli do tzw. komedii nadmiaru, która posługuje się efektem przesady, karykaturą, parodią, grubiańskim humorem i śmiałą tematyką (jednym z ulubionych tematów hiszpańskiego reżysera jest seks, a wśród bohaterów przeważają erotomani, transwestyci, homoseksualiści i prostytutki). Apoteozę kiczu - choć w mniejszym już stopniu - można również odnaleźć w filmach Almodóvara z lat 90. jak "Kwiat mego sekretu" (1995), "Drżące ciało" (1997) czy wreszcie znakomite "Wszystko o mojej matce" (1999). Również w "Przelotnych kochankach", najnowszej komedii reżysera, widz znajdzie wpisujące się w poetykę kiczu elementy: taneczny występ stewardów, pompatyczne dialogi, przerysowane sytuacje. Sam Almodovar wyznał: - "Teraz, kiedy film jest skończony widzę w nim elementy amerykańskiej "screwball comedy", odmiany komedii romantycznej, w której dochodzi do romansu na skutek nieprawdopodobnego zbiegu okoliczności". W rolach głównych największe gwiazdy hiszpańskiego kina, a zarazem ulubieni aktorzy reżysera: Cecilia Roth ("Wszystko o mojej matce"), Javier Cámara ("Porozmawiaj z nią"), Blanca Suarez ("Skóra, w której żyję"), Lola Dueñas ("Volver"), Paz Vega ("Sex i Lucia), Carmen Machi ("Porozmawiaj z nią"), a także Penélope Cruz i Antonio Banderas.

WASZE OPINIE

art1970

Widziałem wszystkie filmy Almodovara po roku 1984. W związku z tym mam wyrobiną swoją opinię o tym twórcy. Jest jednym z najlepszych reżyserów w moich rankingach wszechczasów. Niestety w tym przypadku muszę stwierdzić, że "Przelotni kochankowie" to najgorszy obraz jaki widziałem. Ani ciekawy, ani śmieszny, po prostu bardzo słaby. Dziwię się, że ktoś kto zrobił takie filmy jak "Porozmawiaj z nią" czy " Wszystko o mojej matce" wypuszcza takiego "gniota". Nie polecam.

pedro

"Przelotni kochankowie" to ostatni film Almodovara. Nie jest to kino ambitne, ale komedia i to też nie dla wszystkich. Sporo tu wątków gejowskich, zaś fabuła jest prosta. Samolot z Madrytu do Meksyku podczas lotu ma defekt. Prawdopodobnie to ostanie godziny pasażerów. Wśród nich mamy gwiazdę filmową, gangstera, nowożeńców itd. Obsługa postara się umilić chwile lotu. Jak?
Mimo fali krytyki mnie film przypadł do gustu. Jest tu kilka bardzo dobrych scen m.in. występ stewardów, "pomoc" drugiemu kapitanowi podczas lądowania i dość dobre dialogi. Do tego bardzo dobra ścieżka muzyczna.
Przelotni kochankowie
reżyseria:
Hiszpania, 2013
Pedro Almodóvar - mistrz perwersji, poeta kiczu, prowokator o złym guście i czarnym poczuciu humoru a jednocześnie jeden z najważniejszych twórców współczesnego kina, który wprowadził do filmu szeroko rozumiany postmodernizm. Ale kino+ zaprasza na najnowszą komedię hiszpańskiego twórcy - "Przelotni kochankowie".
komedia
Przelotni kochankowie
4,6 5 1 16