PREMIERA

2010.03.08

CANAL+ PREMIUM

PRZEMIANA

Chrysalis

Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller science fiction

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Handlarz żywym towarem Dimitri Nicolov (Alain Figlarz) zabija z zimną krwią policjantkę. Świadkiem zbrodni jest mąż kobiety, porucznik policji David Hoffmann (Albert Dupontel). Morderca znika bez śladu. Dla Hoffmanna jedyną motywacją do działania staje się zemsta.

Po latach trafia mu się sprawa zabójstwa nielegalnej imigrantki. Porucznika intrygują tajemnicze blizny wokół oczu ofiary oraz fakt, że ma zupełnie zniszczone połączenia w mózgu. Śledztwo prowadzi go do supernowoczesnej kliniki chirurgii plastycznej, kierowanej przez profesor Brügen (Marthe Keller). Szybko wychodzi na jaw, że tamtejsi lekarze nie zajmują się wyłącznie estetyką. Dokonują także doświadczeń z pamięcią i tożsamością pacjentów. Okazuje się, że zabójstwo imigrantki wiąże się nie tylko z prowadzonymi w klinice eksperymentami, ale także ze śmiercią żony Hoffmanna.

"Przemiana" to science fiction, futurystyczna i mroczna produkcja, doskonale wpisująca się w nurt określany cyberpunkiem. Ten bardzo lubiany w ostatnich latach przez młodych reżyserów znad Sekwany styl zawdzięcza nazwę i ideę Bruce'owi Bethke, autorowi noweli z 1980 roku. W filmach cyberpunkowych istotną rolę odgrywa zaawansowana technologia, informatyka i cybernetyka, ale nie może w nich zabraknąć załamania się lub drastycznych zmian ładu społecznego. Przed "Przemianą" cyberpunkową atmosferę i stylistykę można było odnaleźć w takich francuskich filmach, jak "Immortal - Kobieta pułapka" Enkiego Bilala czy "Renesans" Christiana Volckmana. Później w nurt wpisały się m.in. "Eden Log" Francka Vestiela i "Dante 01" Marca Caro.

Historię porucznika Hoffmanna stworzył reżyser JULIEN LECLERCQ przy wsparciu Francka Philippona. Leclercq zadebiutował "Przemianą" na dużym ekranie, mając do tej pory na koncie tylko offowe krótkie metraże. Po obejrzeniu jednego z nich, "Transitu", producent z wytwórni Gaumont zaproponował młodemu artyście współpracę. "Zawsze marzyłem, aby nakręcić remake "Oczu bez twarzy" Georgesa Franju" - wspominał Leclercq. "Kiedy wszedłem do siedziby Gaumont od razu rzucił mi się w oczy plakat tego filmu. Dowiedziałem się, że wyprodukowano go tutaj, choć prawa wykupili Amerykanie. Chociaż podczas pisania scenariusza do "Przemiany" zboczyłem z drogi, jaką toczą się wydarzenia u Franju, mój film pozostaje hołdem dla "Oczu bez twarzy". W roli policjanta wystąpił Albert Dupontel, reżyser, scenarzysta i aktor. Filmowiec ma na koncie m.in. 4 nominacje do Cezara: jedną w kategorii najlepszy debiut za stworzoną przez siebie komedię "Bernie", pozostałe zaś za osiągnięcia aktorskie w filmach "Wielce skromny bohater", "Deux jours à tuer" i "La maladie de Sachs".

WASZE OPINIE

Devils Fan

Po opisie zapowiada się całkiem ciekawie

Bartolomeusz

"Przemiana" nie należała do łatwego kina. Choć był to typowy thriller z elementami
science fiction, więc powinien być dosyć łatwy w odbiorze, taki nie był. Głownie przez
ponurą, gęstą i sterylną atmosferę, która unosiła się od samego początku. W tym
przypadku przypominała mi klimat "Renessaince". Mnie się film podobał.

ValDeMar

dziwny, ale fajny film
zaje...fajne sceny walk ... bardzo brutalne
PRZEMIANA
reżyseria:
Francja, 2007
Handlarz żywym towarem Dimitri Nicolov (Alain Figlarz) zabija z zimną krwią policjantkę. Świadkiem zbrodni jest mąż kobiety, porucznik policji David Hoffmann (Albert Dupontel). Morderca znika bez śladu. Dla Hoffmanna jedyną motywacją do działania staje się zemsta.
thriller science fiction
PRZEMIANA
4,4 5 1 10