PREMIERA

2003.10.11

CANAL+ PREMIUM

PRZEPOWIEDNIA

The Mothman Prophecies

USA, 2002

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 119 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzymający w napięciu thriller z doborową obsadą przedstawia świat paranormalnych zjawisk oczami sceptyka. Tragiczne wydarzenia z życia osobistego sprawiają, że główny bohater - racjonalista i agnostyk - musi stawić czoła temu, przed czym uciekał przez całe życie.

Ten "inny świat" wkracza w uporządkowane życie Johna Kleina (Richard Gere) w jego najlepszym okresie: ciekawa praca, niezłe zarobki, udane małżeństwo. Wkrótce jednak jego żona umiera na skutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Po pogrzebie John odkrywa jej szkicownik, a w nim serię rysunków dziwnej, przypominającej gigantyczną ćmę, postaci. Potem, w niewytłumaczonych okolicznościach, mężczyzna trafia do oddalonego o setki mil od jego trasy miasteczka Point Pleasant. Obecność obcego intryguje nieufnych mieszkańców, a jego ciekawi fakt dziwnych zjawisk, których oni doświadczają. Okazuje się, że wielu z nich ma wizje przypominające rysunki jego żony. Czy Człowiek-Ćma istnieje naprawdę czy jest tylko efektem zbiorowej halucynacji? W rozwiązaniu zagadki stara się mu pomóc lokalna pani szeryf (Laura Linney). John udaje się też do badacza paranormalnych zjawisk dr Leeka (Alan Bates), ale nie znajduje w nim wsparcia. Parę tygodni później w pobliżu Point Pleasant na moście Silver Bridge dochodzi do gigantycznej katastrofy.

"Przepowiednia", choć trudno w to uwierzyć, jest rekonstrukcją autentycznych wydarzeń. W 1975 roku w książce pod tym samym tytułem opisał je ich naoczny świadek John Keel. Rozegrały się one parę lat wcześniej w miasteczku Point Pleasant poprzedzając głośną katastrofę z grudnia 1967 roku. Historia tajemniczego Człowieka-Ćmy ma swoją genezę jeszcze w początkach XIX wieku, gdy tamtejszym terenom przyznano status rezerwatu przyrody. W ciągu kolejnych dziesięcioleci zaobserwowano tam najwięcej przypadków pojawiania się postaci opisywanej jako olbrzymi motyl, nietoperz lub ćma, która zawsze poprzedzała jakąś katastrofę. Wizje Człowieka-Ćmy obserwowano też w innych krajach, m.in. przed trzęsieniem ziemi w Meksyku czy wybuchem reaktora w Czarnobylu. Oparty na książce Keela film MARKA PELLINGTONA unika łatwych, szablonowych odpowiedzi na dręczące bohaterów pytania. Wbrew komercyjnej konwencji twórcy zostawili pole dla intuicji i wyobraźni widza.

Oficjalna strona filmu:
www.fhm.com/themothman


Polska strona filmu:
www.monolith.pl/mothman

WASZE OPINIE

Mateusz

Pomysł dobry,aktorstwo na najwyższym poziomie,ale ja osobiście widziałem lepsze thrillery.Przyznaję mu mocną trójeczkę.

Migotka

Genialny film. Wzbudza w człowieku bardzo dziwne,sprzeczne uczucia.Zrobił na mnie niesamowite wrażenie i długo po jego oglądnięciu nie mogłam zasnąć ze strachu.Warto zobaczyć!

s0b

Mistrowski film, jeden z lepszych jakie widzialem, a widzialem duzo. Swietny, trzyma caly czas w napieciu. I dobrze zagrana rola przez Richarda Gere'a. 6+
PRZEPOWIEDNIA
reżyseria:
USA, 2002
Trzymający w napięciu thriller z doborową obsadą przedstawia świat paranormalnych zjawisk oczami sceptyka. Tragiczne wydarzenia z życia osobistego sprawiają, że główny bohater - racjonalista i agnostyk - musi stawić czoła temu, przed czym uciekał przez całe życie.
thriller
PRZEPOWIEDNIA
3,4 5 1 28