PREMIERA

2011.11.06

CANAL+ PREMIUM

Przeprawa

Crossing Over

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Agent urzędu imigracyjnego, Max Brogan (Harrison Ford), musi zająć się synem deportowanej kobiety, Mireyi Sánchez (Alice Braga) i przekazać go dziadkom w Meksyku.

W międzyczasie kobieta zostaje znaleziona martwa nieopodal granicy. Funkcjonariusze FBI nawiedzają dom imigrantów z Bangladeszu, ponieważ ich piętnastoletnia córka przedstawiła w szkole zadanie domowe, w którym starała się zanalizować motywy zamachowców odpowiedzialnych za atak na World Trade Center. Niespodziewany skandal poważnie zagraża staraniom ojca dziewczynki o przyznanie amerykańskiego obywatelstwa. Za sprawą interwencji adwokat Denise Frankel (Ashley Judd), mężczyzna unika deportacji, jednak USA mają opuścić jego córka i żona.
Inny pracownik urzędu imigracyjnego, Col Frankel (Ray Liotta), poznaje początkującą aktorkę z Australii, Claire Shepard (Alice Eve). Dowiedziawszy się, że przebywa ona w kraju nielegalnie, wymusza na niej seks w zamian za obietnicę przyznania zielonej karty.

"Przeprawa" to film szczególny. Pełen wątków i barwnych bohaterów, ukazuje prace urzędników amerykańskiego urzędu imigracyjnego oraz perypetie ludzi różnych narodowości, ubiegających się o przyznanie zielonej karty. "Powiązania między bohaterami ujawniają się stopniowo, zbiegi okoliczności dochodzą do głosu, a cały ten galimatias rozgrywa się w mikrokosmosie Los Angeles, wielkim wrzącym tyglu wielu kultur" - pisał o produkcji dziennikarz brytyjskiego "The Telegraph" David Gritten.

Reżyserem i autorem scenariusza tego niełatwego dramatu jest WAYNE KRAMER, znany jako autor takich obrazów, jak "Cooler" czy "Potęga strachu". "Ta produkcja była w pewien sposób bardzo osobistą dla Wayne'a, ponieważ sam pochodzi z RPA i aby zatrzymać się w USA musiał kiedyś stoczyć własną walkę" - przekonywała odtwórczyni roli Claire, Angielka Alice Eve. W powstaniu filmu uczestniczyli producenci doświadczeni pracą przy takich hitach, jak "Ultimatum Bourne'a", "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" czy "Bękarty wojny". Atutem filmu jest niewątpliwie gwiazdorska obsada, w której pojawiają się nazwiska Harrisona Forda, Raya Liotty, Ashley Judd ("Kolekcjoner", "Podwójne zagrożenie"), Jima Sturgessa ("21", "Kochanice króla", "Heartless - W świecie demonów"), Alice Bragi ("Jestem legendą", "Miasto ślepców") oraz Alice Eve ("Miłosna układanka"). "Przeprawa", porównywana m.in. do "Miasta gniewu" i "Babel", umożliwia spojrzenie z bliska na prawdziwe oblicze emigracji - nielegalne przekraczanie granic, wystąpienie o azyl, zmagania o otrzymanie zielonej karty. Wayne Kramer nie unikał ukazania ciemnych stron tych procesów - oszustw, machlojek, korupcji, nadużyć biura do spraw kontrterroryzmu oraz organów ścigania. W efekcie powstał emocjonujący, wielowątkowy dramat o kolizji kultur oraz zderzeniu ludzkich nadziei z niewzruszonym aparatem państwa.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

gonia1708

Ja też uważam ten film za bardzo dobry myślę ,że bedzie w mojej 5 mc .Polecam bo warto !

Stasio i Jasio

Dobre kino z dobrą grą aktorską. Ciekawe wątki splatające się w jedną całość. Film pokazuje dość trudny temat szukania lepszego jutra dla swojej rodziny. Nie chcąc zdradzać za dużo zapraszam przed telewizory. Warto.

rass

bardzo dobre
Przeprawa
reżyseria:
USA, 2009
Agent urzędu imigracyjnego, Max Brogan (Harrison Ford), musi zająć się synem deportowanej kobiety, Mireyi Sánchez (Alice Braga) i przekazać go dziadkom w Meksyku.
dramat obyczajowy
Przeprawa
4,4 5 1 18