PREMIERA

2010.08.08

CANAL+ PREMIUM

Przerwane objęcia

Hiszpania, 2009

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 122 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Harry Caine to niewidomy scenarzysta, któremu od lat w pracy i w życiu pomaga producentka filmowa Judith i jej syn, Diego. Kiedy Harry dowiaduje się z prasy o śmierci znanego biznesmena Ernesto Martela, powraca do niego przeszłość w serii melodramatycznych wspomnień...

Współczesny Madryt. Reżyser i scenarzysta filmowy Mateo Blanco (Lluis Homar) zawsze podpisywał swoje prace nazwiskiem Harry Caine, jednak po utracie wzroku w tragicznym wypadku zredukował swoją tożsamość wyłącznie do pseudonimu. W codziennym funkcjonowaniu pomaga mu długoletnia przyjaciółka, agentka i producentka filmowa Judit Garcia (Blanca Portillo) oraz jej syn Diego (Tamar Novas). Spokojną egzystencję Mattea burzy wiadomość o śmierci pewnego bogatego przedsiębiorcy Ernesto Martela (Jose Luis Gómez). Powracają wspomnienia z 1994 roku, kiedy Martel był producentem jego filmu "Chicas y maletas" ("Dziewczyny i walizki"). Główną rolę grała w nim kochanka finansisty, piękna Magdalena (Penélope Cruz). W trakcie realizacji między reżyserem a aktorką wybuchł namiętny romans, którego świadkiem był syn potentata. Po latach chłopak zgłasza się do Harry'ego Caine'a i jako Ray X (Rubén Ochandiano) zamawia u niego scenariusz. Bohaterem filmu ma być syn, który pragnie pomścić ojca.

"Przerwane objęcia" miały światową premierę na festiwalu w Cannes, gdzie zostały wysoko ocenione przez akredytowanych tam dziennikarzy. To kolejny film Pedra Almodóvara, który zdobył międzynarodową sławę w 1988 komedią "Kobiety na skraju załamania nerwowego". Pierwszego Oscara otrzymał w 2000 za "Wszystko o mojej matce", trzy lata później "Porozmawiaj z nią" odniósł jeszcze większy sukces, tym razem Almodovar odebrał Oscara za scenariusz, 5 Europejskich Nagród Filmowych, 2 nagrody BAFTA, Cezara i wiele innych wyróżnień filmowej branży. Kolejnymi wielkimi sukcesami hiszpańskiego reżysera było "Złe wychowanie" z 2004 roku oraz "Volver", który w 2006 trafił do konkursu canneńskiego festiwalu i zwyciężył w kategoriach najlepszy scenariusz i najlepsza aktorka. W sumie film zdobył 72 wyróżnienia.

"Przerwane objęcia" uchodzi za jeden z najbardziej osobistych filmów Almodóvara. Inspiracją do stworzenia istniejącego w nim miłosnego wielokąta był podobno film Louisa Malle'a "Windą na szafot", a zwłaszcza finałowa scena, gdy Jeanne Moreau patrzy na coraz wyraźniejszą, zanurzoną w utrwalaczu fotografię, na której śmieje się w objęciach skazanego za morderstwo kochanka. Almodóvar lubi cytować filmową klasykę. Często fragment cudzego dzieła pomaga mu w dopowiedzeniu własnej intrygi lub dopełnieniu charakterystyki postaci. W "Przerwanych objęciach" przywołuje na przykład "Podróż do Włoch" Roberta Rosselliniego z 1953 roku, aby pokazać efekt, jaki wywarł na jego bohaterce Lenie widok skamieniałych sylwetek kochanków sprzed 2000 lat. Wykorzystuje też formułę "filmu w filmie". Bohaterowie "Przerwanych objęć" kręcą komedię pod tytułem "Dziewczyny i walizki", w której reżyser cytuje sam siebie, bo jest to de facto przeróbka "Kobiet na skraju załamania nerwowego".

Akcja "Przerwanych objęć" rozgrywa się naprzemiennie w teraźniejszości i w niezbyt odległej przeszłości, w której ulubienica Almodóvara Penélope Cruz (Oscar za "Vicky Cristina Barcelona", nominacja do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA za "Volver" oraz m.in. Drżące ciało", "Wszystko o mojej matce") gra dwie postacie. Jedną z nich jest bohaterka komedii "Dziewczyny i walizki" Pina, której całkowitym przeciwieństwem jest grająca ją Magdalena. Marząca o karierze aktorki Lena to piękna, inteligentna dziewczyna, femme fatale, która nie potrafi oprzeć się hojności podstarzałego, ale bajecznie bogatego Ernesta Martela. Zagrał go Jose Luis Gómez ("Światła i cienie", "Siódmy dzień", " Duchy Goi"), laureat Złotej Palmy w Cannes (1976) za rolę w filmie "Pascual Duarte". W roli Matea Blanco wystąpił Lluis Homar ("Jak we śnie", "Przedmieścia", Chaotyczna Anna"), pamiętany m.in. z brawurowej kreacji w "Złym wychowaniu".

Mateo, Lena i Ernesto tworzą typowy trójkąt, jak w klasycznym amerykańskim kinie noir z lat 40. czy 50. Jednak w znacznie większym stopniu niż losy trójki głównych bohaterów chwyta za serce wyrażona przez hiszpańskiego reżysera miłość do kina. "Przerwane objęcia" zdobyły nominacje do Złotego Globu, Złotej Palmy i nagrody BAFTA. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Rodrigo Prieto ("Tajemnica Brokeback Mountain", "Aleksander", "Stan gry"), znany z niekonwencjonalnych pomysłów wizualnych specjalista od klimatycznych ujęć i operowania światłocieniem. Muzykę skomponował Alberto Iglesias, nominowany do Oscara za "Wiernego ogrodnika" i "Chłopca z latawcem". Kompozytor nawiązał bliską współpracę Pedrem Almodóvarem przy realizacji "Kwiatu mego sekretu" i od tego czasu jest autorem muzyki do jego filmów. Za "Przerwane objęcia" zdobył Europejską Nagrodę Filmową.

WASZE OPINIE

donkoo

fajny film

Frąc

Ten film Pedro Almodovara miałem okazję po raz pierwszy oglądać na festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2009 roku. Pamiętam te olbrzymie kolejki przed salą. To pokazuje jaką renomą cieszy się u nas w kraju ten twórca. Swoim ostatnim obrazem pokazuje, dlaczego tak jest.
Twórca ten udowadnia za każdym razem jak ważna jest historia. Ona nadaje rytm całości i sprawia, że widz nie czuje się znużony. Do tego trzeba dobrać aktorów pasujących do całości. Penelope Cruz jest niesamowicie zmysłowa i nie dziwi fakt, dlaczego tylu mężczyzn się nią zachwycą. Ona oprócz urody ma przede wszystkim niesamowity talent aktorski.
,,Przerwane objęcia'' są hołdem złóżonym kinu przez reżysera. I za mu dziękuję ja, zapalony kinoman. Aha, i jeszcze jedno, czekam na więcej.

gty

Przemęczę się w hołdzie wielkiemu reżyserowi
Przerwane objęcia
reżyseria:
Hiszpania, 2009
Harry Caine to niewidomy scenarzysta, któremu od lat w pracy i w życiu pomaga producentka filmowa Judith i jej syn, Diego. Kiedy Harry dowiaduje się z prasy o śmierci znanego biznesmena Ernesto Martela, powraca do niego przeszłość w serii melodramatycznych wspomnień...
melodramat
Przerwane objęcia
4,6 5 1 15