PREMIERA

2011.04.06

CANAL+ PREMIUM

Przesyłka ekspresowa

Coursier

Francja, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Sam (Michaël Youn) pracuje w firmie kurierskiej Pli Express. Przemierzając Paryż wzdłuż i wszerz na skuterze, stara się dostarczyć na czas powierzane mu przesyłki. Nieporadność oraz pech bohatera powodują, że Sam jest wiecznie spóźniony i uwikłany w stresujące sytuacje.

Łamie tym samym najważniejsze zasady Pli Express. Tu na pierwszym miejscu stawia się punktualność i opanowanie. Nie są to jedyne reguły, wbrew którym postępuje Sam. Ciągle jest zmuszony łamania przepisów kodeksu drogowego i nierzadko otrzymuje mandaty. Jakby tego było mało, wypisuje je jego ojciec policjant (Didier Flamand). Do ciągłych problemów w pracy dołączają kłopoty miłosne. Partnerka (Géraldine Nakache) daje Samowi ostatnią szansę - ma razem z Nadią uczestniczyć w ślubie i weselu jej siostry. Akurat tego dnia, na krótko przed ceremonią, Sam otrzymuje super pilne zlecenie. Odmowa groziłaby utratą pracy. Przyjęcie zadania wplątuje kuriera w poważne kłopoty. Na przesyłkę polują uzbrojeni bandyci. Sam wpada w sam środek kryminalnej intrygi.

"Przesyłka ekspresowa" HERVÉ RENOHA ("Requiem") to kolejna wybuchowa mieszanka komedii i sensacji ze słynnej francuskiej wytwórni EuropaCorp. Studio filmowe założył Luc Besson do spółki z Pierre-Angem Le Pogamem, który jest jednym z producentów historii o feralnym kurierze Samie. EuropaCorp jest jedynym studiem na Starym Kontynencie, które robi filmy o rozmachu i budżecie dorównującym produkcjom hollywoodzkim. Tu powstały m.in. trzy części "Taxi", wszystkie "Transportera", "Uprowadzona" oraz filmy dla najmłodszych z serii "Artur i Minimki".

"Przesyłka ekspresowa" bywa porównywana do "Taxi", przede wszystkim ze względu na brawurowe sceny ulicznych wyścigów z czasem. Tym razem jednak miejska taksówka wymieniona zostaje na skuter, zaś główny bohater staje się pechowcem, noszącym niemożliwe do wymówienia nazwisko Skjqurilngskwicz. Wcielił się w niego Michaël Youn, francuski prezenter radiowy i telewizyjny, piosenkarz i aktor. Zagrał Billy'ego Kida w "Lucky Luke'u", napisał także scenariusz, wyreżyserował i zagrał główną rolę w "Fatal". Podczas kręcenia "Przesyłki ekspresowej" Youn wykazał się odwagą i poświęceniem. Przygotowując się do roli Sama, przez klika dni pracował w jednej z paryskich firm kurierskich. Osobiście występował we wszystkich scenach, nawet tych z szybką jazdą na skuterze, upadkami i kolizjami. Wyjątkiem był jedynie szaleńczy zjazd po schodach na Montmartre - w tym wypadku dał szansę kaskaderowi. Jego filmowa narzeczona, Nadia to od niedawna pojawiająca się na ekranach Géraldine Nakache. Zadebiutowała rolą Niny, Francuzki żydowskiego pochodzenia w komedii obyczajowej "Jesteś taka piękna" (2006). W 2010 roku próbowała sił jako reżyserka i scenarzystka "Tout ce qui brille". Dyrektora Pli Express zagrał Jean-Marie Lamour, znany z roli kelnera, który pada ofiarą Ludivine Sagnier w "Basenie" Françoisa Ozona.
Przesyłka ekspresowa
reżyseria:
Francja, 2010
Sam (Michaël Youn) pracuje w firmie kurierskiej Pli Express. Przemierzając Paryż wzdłuż i wszerz na skuterze, stara się dostarczyć na czas powierzane mu przesyłki. Nieporadność oraz pech bohatera powodują, że Sam jest wiecznie spóźniony i uwikłany w stresujące sytuacje.
komedia sensacyjna
Przesyłka ekspresowa
4,8 5 1 4