PREMIERA

2006.10.10

CANAL+ PREMIUM

PRZETRWANIE MIŁOŚCI

Enduring Love

Wlk. Brytania, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Joe (Daniel Craig) zamierzał spędzić ze swoją dziewczyną Claire (Samantha Morton) wyjątkowy dzień. Nie dość, że zaplanował wspólny piknik, to jeszcze zamierzał się jej oświadczyć.

Do propozycji jednak nie dochodzi, bo w najważniejszym momencie tuż obok ma miejsce dramatyczne zdarzenie. Na ziemię spada napędzany gorącym powietrzem balon, w którym uwięziony jest mały chłopiec. Na ratunek spieszą przypadkowo znajdujący się w pobliżu mężczyźni - wśród nich Joe. Chwytają liny, ale balon mimo to unosi się w górę - jeden z ratujących chłopca nie skacze jednak na ziemię, jak pozostali i tragicznie ginie. Wydarzenie to całkowicie zmienia życie Joe'a. Mężczyzna rozpamiętuje to, co się stało, zastanawia się z przyjaciółmi nad znaczeniem przypadku w życiu, a jako wykładowca uniwersytecki tłumaczy swoim studentom z coraz większym cynizmem, że "zakochanie jest tylko złudzeniem". Joe oddala się też coraz bardziej od Claire, zwłaszcza kiedy w jego życiu pojawia się Jed (Rhys Ifans) - jeden z mężczyzn, który razem z Joe'em próbował ratować chłopca w balonie. Pod wpływem Jeda Joe staje się jeszcze bardziej zamknięty w sobie i opryskliwy wobec Claire, która z coraz większym zdumieniem przygląda się, jak zmienia się człowiek, z którym chciała spędzić całe życie.

Reżyser "Przetrwania miłości" ROGER MICHELL pierwsze sukcesy reżyserskie odniósł jeszcze jako student w Cambridge - z rąk Royal Shakespeare Company otrzymał specjalną nagrodę dla najlepszego studenta-reżysera. Przez następne lata pracował w teatrze - w Royal Court Theatre asystował Samuelowi Beckettowi, a w Royal Shakespeare Company zrealizował m.in. "Hamleta", "Kupca weneckiego" oraz kilka dramatów Vaclava Havla. Na początku lat 90. Michell postanowił zająć się filmem. Po kursie reżyserskim BBC zrealizował m.in. trzyodcinkowy serial "Downtown Lagos" oraz kilka innych produkcji dla telewizji, a w 1995 roku przeniósł na duży ekran powieść Jane Austen "Perswazje" - filmowa adaptacja otrzymała 5 nagród BAFTA dla produkcji telewizyjnych. Chociaż sukcesem okazał się również kolejny obraz Michella "Titanic Town" z 1998 roku (m.in. nagroda jury ekumenicznego na Festiwalu Filmowym w Locarno), prawdziwa sława przyszła dopiero rok później. Zrealizowana według scenariusza Richarda Curtisa komedia romantyczna "Notting Hill" o księgarzu zakochanym w filmowej gwieździe (Julia Roberts i Hugh Grant otrzymali za swój występ nominacje do Złotego Globu) okazała się największym, komercyjnym sukcesem reżysera - publiczność tłumnie ruszyła do kin na całym świecie, a film otrzymał nominację do Złotego Globu. Sam reżyser nie odcina jednak kuponów od sukcesu - realizuje odtąd filmy rzadko i precyzyjnie dobiera scenariusze. Po "Notting Hill" wyreżyserował m.in. nominowany do wielu nagród (m.in. do Europejskiej Nagrody Filmowej) dramat "Matka" (2003), w którym jedną z głównych ról zagrał Daniel Craig. Tego właśnie aktora zaangażował potem do głównej roli w "Przetrwaniu miłości", który w Polsce miał swoją premierę podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego.

Film otrzymał cztery nominacje do British Independent Film Awards (m.in. dla aktorów Daniela Craiga oraz Samanthy Morton), dwie do Europejskiej Nagrody Filmowej (dla Craiga i Michella), a dzięki roli Joe'a brytyjscy krytycy uznali Daniela Craiga za najlepszego brytyjskiego aktora 2004 roku.

Niewiele brakowało, a Roger Michell spotkałby się z Danielem Craigem na planie raz jeszcze. Przez wiele tygodni Michell był niemal pewnym kandydatem na reżysera kolejnej części przygód o agencie 007 ("Bond 22"). W ostatniej chwili Roger Michell wycofał się jednak z produkcji "z powodu różnic twórczych w sposobie podejścia do postaci Bonda". Na premierę czeka za to inny, zrealizowany przez Michella w 2006 roku film. "Venus", w którym wystąpią m.in. Peter O'Toole, Leslie Philips i Vanessa Redgrave, ma być - jak twierdzi sam reżyser - "przejmującą opowieścią o dojrzewaniu do starości".

WASZE OPINIE

jamarta

Trafiles w sedno. Swietna recenzja.

red

sympatycznie wciagajacy film. bez dodatkowych, nachalnych scen wywolujacych znuzenie. Obraz przesycony monumentalnymi uniesieniami emocjonalnymi dajacymi mozliwosc skomponowania osobowosci bohatera, ktora ulega ciaglym przeobrazeniom w wyniku przezyciom majacym swe zrodlo w zdarzeniu rozpoczynajacym film.4+

jamarta

Za duzo grzybkow w tym barszczu, ale Craig - genialny.
PRZETRWANIE MIŁOŚCI
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2004
Joe (Daniel Craig) zamierzał spędzić ze swoją dziewczyną Claire (Samantha Morton) wyjątkowy dzień. Nie dość, że zaplanował wspólny piknik, to jeszcze zamierzał się jej oświadczyć.
dramat obyczajowy
PRZETRWANIE MIŁOŚCI
4,3 5 1 7