Fox

PREMIERA

2009.10.10

CANAL+ PREMIUM

PRZEZ 24 GODZINY - ODKUPIENIE

24: Redemption

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Były agent rządowy Jack Bauer (Kiefer Sutherland) przebywa na dobrowolnym wygnaniu w afrykańskiej Sangali. Próbując uciec od przeszłości, pomaga przyjacielowi z dawnych lat, misjonarzowi Carlowi Bentonowi (Robert Carlyle) w prowadzeniu szkoły dla miejscowych dzieci.

Wzywany przez Senat do złożenia wyjaśnień w śledztwie dotyczącym metod pracy CTU, Bauer konsekwentnie odmawia powrotu do kraju. W obliczu groźby wycofania się ambasady amerykańskiej z pomocy finansowej udzielanej szkole przyjaciela, postanawia uciekać. Zatrzymuje go terroryzujący kraj generał Juma (Tony Todd), który próbuje uprowadzić podopiecznych Bentona. Planujący przeprowadzenie zamachu stanu wojskowy watażka ma w zwyczaju porywać sieroty, a następnie siłą wcielać je do armii. Bauer i Benton próbują przetransportować dzieci do ambasady amerykańskiej, skąd miałyby być ewakuowane do USA. W tym samym czasie w Waszyngtonie fotel prezydencki obejmuje właśnie pierwsza w historii kobieta, prezydent Allison Taylor (Cherry Jones). Ważą się losy interwencji, która mogłaby powstrzymać żądnego władzy generała.

"Przez 24 godziny - Odkupienie" powstało w związku z opóźniającym się startem siódmego sezonu serialu. Zwłoka była spowodowana m.in. strajkiem scenarzystów oraz 48-dniowym aresztem dla Kiefera Sutherlanda za jazdę po pijanemu samochodem. By nie naużywać cierpliwości wiernych widzów, producenci zdecydowali się na zmontowanie przygotowywanych zwiastunów w 2-godzinny film telewizyjny, spajający dwie części serii. Jego akcja, podobnie jak w serialu, rozgrywa się w czasie rzeczywistym. To między innymi dzięki temu potęgującemu napięcie, formalnemu zabiegowi "Przez 24 godziny" cieszy się niesłabnącą popularnością od czasu premiery w 2001 roku, będąc jednym ze sztandarowych produkcji telewizji Fox.

Akcja pełnometrażowej odsłony "Przez 24 godziny" rozpoczyna się blisko 4 lata po zakończeniu wydarzeń dnia 6. i toczy się równolegle w owładniętej chaosem fikcyjnej Sangali i w Waszyngtonie, gdzie rządy ma właśnie objąć pierwsza w historii kobieta prezydent. W filmie dopatrywano się nawiązań do ludobójstwa w Rwandzie z 1994 roku i reakcji na tę zbrodnię ówczesnych władz amerykańskich. O politycznych podtekstach filmu Kiefer Sutherland mówił: "Nasz film świetnie obrazuje sposób, w jaki Zachód postępuje w sprawach afrykańskich. Żaden rząd nie zdecydował się udzielić pomocy, jeśli pośrednio nie wiązała się z korzyściami finansowymi lub dostępem do bogactw naturalnych". Mimo występu w ponad 70 produkcjach kinowych i telewizyjnych (m.in. "Straceni chłopcy", "Młode strzelby", "Czas zabijania") Kiefer Sutherland nigdy nawet nie zbliżył się do popularności, jaką przyniosła mu postać Jacka Bauera. Dzięki kontraktowi za 3 sezony serialu, opiewającemu na 40 milionów dolarów, syn słynnego Donalda Sutherlanda stał się najlepiej zarabiającym aktorem telewizyjnym w historii. Roli tej zawdzięcza też zaszczytne miejsce w słynnej Alei Gwiazd w Hollywood, gdzie znalazł się w tym roku. W filmie JONA CASSARA, który wyreżyserował łącznie 59 epizodów serialu, nie brak sprawdzonych aktorskich nazwisk również na drugim planie. W przyjaciela i sprzymierzeńca Bauera, dobrodusznego Carla Bentona wcielił się Szkot Robert Carlyle, znany widzom z ról w głośnych brytyjskich filmach lat 90., takich jak kontrowersyjny "Ksiądz", kultowe już dziś "Trainspotting" czy zwariowana komedia "Goło i wesoło". Na ekranie zobaczyć można ponadto cenioną aktorkę broadwayowską Cherry Jones ("Zaklinacz koni", "Erin Brockovich", "Znaki"), Colma Feore'a ("Sztorm stulecia", "Bon Cop, Bad Cop") i żywą legendę Hollywood Jona Voighta, który ponoć zawsze chciał zagrać w "Przez 24 godziny".

Twórcy kultowej dziś już serii byli docenieni przez przemysł filmowy, zdobywając m.in. 2 Złote Globy, 17 nagród Emmy i 21 innych branżowych wyróżnień. Film "Przez 24 godziny-Odkupienie" było bliskie powiększenia tego dorobku przynosząc m.in. nominacje do Złotego Globu i Emmy dla Kiefera Sutherlanda.

WASZE OPINIE

Krzyś

Proszę o odpowiedz na trzy pytania. Który odccinek zostanie wyemitowany 1 listopada? W jaki dzien jest premiera nowego odcinka? Czy ten dzisiejszy to jest powtorka? Choć jestemm fanem tego serialu od czwartej serii to jakoś niechcący tę serię przegapiłem :( Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

julo

Super, musze obejrzeć jutrzejszą powtórkę bo choć jestem fanem tego serialu to przegapiłem premierę.

piterek_rek

Nieco dłuższy niż serial. Podobna forma. Trzyma w napięciu. Akcja toczy się szybko, dynamicznie. Film ukazuje wydarzenia, które mają miejsce w ciągu dwóch godzin w Afryce i USA. Rząd amerykański chce odebrać Jackowi Bauerowi wolność. Film jak najbardziej do zrozumienia nawet jeśli ktoś nie oglądał wcześniej serialu "Przez 24 godziny". Kiefer Sutherland, Robert Carlyle - świetna gra obu panów. Film wciąga. Koniec, jakiego się nie spodziewałem. Polecam na chłodny wieczór.
PRZEZ 24 GODZINY - ODKUPIENIE
reżyseria:
USA, 2008
Były agent rządowy Jack Bauer (Kiefer Sutherland) przebywa na dobrowolnym wygnaniu w afrykańskiej Sangali. Próbując uciec od przeszłości, pomaga przyjacielowi z dawnych lat, misjonarzowi Carlowi Bentonowi (Robert Carlyle) w prowadzeniu szkoły dla miejscowych dzieci.
film sensacyjny
PRZEZ 24 GODZINY - ODKUPIENIE
5,0 5 1 3