PREMIERA

2002.09.05

CANAL+ PREMIUM

PRZEZ 24 GODZINY

24

USA, 2001

, , , , , ,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial

Ocena filmu

0.00

Opis

"Przez 24 godziny" jest, ze wszechmiar słusznie, najbardziej oczekiwanym serialem telewizyjnym. Sutherland jest tak dobry, że odnosimy wrażenie, jakby w ogóle nie grał". - Linda Stasi, "New York Post"

Przedstawione wydarzenia rozgrywają się w ciągu tytułowych 24 godzin, w czasie rzeczywistym, od północy do 1 rano w dniu prawyborów prezydenckich w Kalifornii. Dotyczą zaledwie jednego dnia, lecz jest to dzień szczególny. Każdy z 24. odcinków relacjonuje tylko jedną godzinę, a fabułę skonstruwano tak, że serial trzyma widzów w napięciu od pierwszego do ostatniego odcinka. "Jest porywający. Twój puls szaleje, chcesz znów to przeżyć" - Wendy Lesser, "The New York Times".

Film wyprodukowała amerykańska wytwórnia 20th Century Fox Television. W USA serial zrobił zawrotną karierę wzbudzając entuzjazm wśród publiczności. Podobnie reaguje widownia w każdym kraju, w którym serial jest emitowany. "Przez 24 godziny" oglądają już widzowie Francji, Hiszpanii, Anglii, Irlandii, Niemiec, Bułgarii, Grecji, a także Danii, Holandii, Szwecji, Norwegii, Finladnii oraz Afryki Południowej. Wszędzie wzbudza wielkie emocje i fascynację zarówno publiczności, jak i krytyków.

Odtwórca głownej roli, Kiefer Sutherland, otrzymał za swoją kreację Złoty Glob oraz Golden Sattelite. Film zaś został nagrodzony Golden Satellite w "kategorii najlepszy serial roku".OPISY ODCINKÓW

ODCINEK 1.
Były agnet CIA, dziś członek elitarnej Jednostki Antyterrorystycznej CTU, Jack Bauer (Kiefer Sutherland), godzi się z żoną Teri (Leslie Hope), od której jakiś czasu temu się wyprowadził. Ich córka, zbuntowana nastolatka, Kimberly (Elisha Cuthbert), wini swoją matkę za nieporozumienia z ojcem. Po rozmowie z Jackiem Kim niepostrzeżenie wymyka się z domu. Jak się później okazuje jedzie na spotkanie z przyjaciółką Janet (Jacqui Maxwell). Dziewczyny umówione są z dwoma chłopakami. Nie wiedzą jednak, że za chwilę zostaną przez nich porwane. Kiedy Jack i Teri orientują się, że Kim nie ma w domu, zaczynają się niepokoić. Jest przecież po północy. Tymczasem Jack otrzymuje polecenie pilnego stawienia się w biurze. Tu dowiaduje się o planowanym zamachu na życie senatora Davida Palmera (Dennis Haysbert), pierwszego czarnoskórego kandydata na prezydenta USA z realnymi szansami na zwycięstwo. Co więcej, okazuje się, że w planowanym zamachu może uczestniczyć osoba z jego agencji. Jego szef Richard Walsh (Michael O'Neill) zleca mu kierowanie akcją wywiadowczą. W tym samym czasie lecący do Los Angeles Boening 747 eksploduje. Z życiem uchodzi tylko zamachowiec, młoda kobieta o imieniu Mandy (Mia Kirshner), która na spadochronie spada w sam środek pustyni. Tu czeka na nią przygotowujący się do zamachu na Palmera, Ira Gains (Michael Massee). Chce otrzymać od Mandy legitymację fotografa, którą wykradła w samolocie. Tymczasem Kimberly i jej przyjaciółka są w niebezpieczeństwie, o czym dowiadują się po paru godzinach wspólnej zabawy z porywaczami. Teri i ojciec Janet, Alan (Richard Burgi) coraz bardziej zaniepokojeni szukają swoich córek. Zegar nieubłaganie odmierza czas.

ODCINEK 2.
Gains przygotowuje się do zamachu i niemal siłą zmusza Mandy do dalszej współpracy. Tymczasem tajne służby wzmacniają ochronę wokół Palmera i jego rodziny. Znajoma dziennikarka donosi senatorowi w środku nocy, że zamierza ujawnić pewną sprawę z przeszłości jego syna. Ponoć miał on zamordować chłopka swojej siostry, który ją zgwałcił. Jack prowadzi nadal intensywne dochodzenie, a jego szef Richard Walsh zdobywa cenne informacje od jednego z agentów CTU. Jednak Walsh i agent giną od kul zamachowców. Tuż przed śmiercią szef przekazuje tajne dane Jackowi. Rzucają one cień na bliską współpracownicę i byłą kochankę Jacka, Ninę Myers (Sarah Clarke). Była przyjaciółka Walsha, również agentka CTU, Jamey Farrell (Karina Arroyave) sprawdza poufne informacje zawarte na karcie magnetycznej. Okazuje się, że pochodzą z komputera Niny. Teri i Alan dalej szukają córek. Jack co chwilę kontaktuje się z żoną w tej sprawie. Jednak pochłonięty sprawami zawodowymi, nie przeczuwa, że Kim znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie. Jeden z porywaczy zmusza Kim, żeby zadzwoniła do matki. Podczas rozmowy, dziewczyna ma uspokoić matkę, aby ta jej nie szukała. Mówi, że jest na imprezie i wróci jak będzie mogła.

ODCINEK 3.
David Palmer niewiele przejmuje się pogłoskami o zamachu na jego życie. Bardziej zajmuje go sprawa ogłoszenia w prasie sensacji z życia jego syna. Jack Bauer nadal pracuje nad tym, kto z agencji zamieszany jest w przygotowanie zamachu na Palmera. Przeprowadza rozmowę z Niną i, mimo wcześniejszych podejrzeń, zaczyna wierzyć w jej niewinność. Dziewczyny próbują uciec porywaczom. Jednak nie do końca im się to udaje. Kim zdobywa telefon od przypadkowo spotkanego mężczyzny. Dzwoni do matki, krzycząc do słuchawki, że jest w niebezpieczeństwie. Nie może jednak kontynuować rozmowy. Musi uciekać z Janet przed goniącymi ich mężczyznami. Ostatecznie Janet zostaje potrącona przez samochód i dziewczyna pada nieprzytomna na ziemię. Porywacze zostawiają ją bez pomocy, a Kim na siłę wciągają do samochodu i odjeżdżają.

ODCINEK 4.
Jack Bauer nabiera pewności, że Nina nie jest zamieszana w spisek w agencji. Ktoś pracował na jej komputerze. Jamey pomaga sprawdzić kto. Na zakodowanej karcie znajduje tajemniczy adres, który Bauer chce teraz sprawdzić. Tymczasem do biura CTU wkracza sztab kryzysowy pod wodzą George'a Masona (Xander Berkeley). Następuje blokada systemu CTU. Nikt nie może opuszczać budynku. Jack wymyka się jednak i jedzie pod odczytany z karty adres. Tam dochodzi do strzelaniny. Ktoś próbuje go zabić. Z opresji pomaga mu wyjść przejeżdżająca właśnie policjantka. Wspólnie udaje im się schwytać strzelającego do nich mężczyznę, Grega Petnicoffa (John Hawkes), który zdradza, że wie coś na temat córki Bauera. W tym samym czasie Mason wywiera nacisk na Ninę i Jamey, żeby wydały Bauera. Obie agentki zgodnie kryją Jacka. Kim zostaje przewieziona na miejsce spotkania z Irą Gainsem. Teraz będzie przebywać "pod jego opieką". Leżącą na ulicy Janet znajduje patrol policyjny. Dziewczyna trafia do szpitala, dokąd teraz zmierzają również Teri i Alan.

ODCINEK 5.
W szpitalu trwa operacja Janet. Jack od zatrzymanego Penticoffa usiłuje dowiedzieć się czegoś więcej o córce i ludziach, którzy ją uprowadzili. Cały czas jest w kontakcie z żoną, ale nie mówi jej całej prawdy o sytuacji, w jakiej znalazła się Kim. Prosi Teri, żeby porozmawiała z Janet, jak tylko będzie to możliwe. Bauer organizuje ucieczkę Penticoffa z posterunku po to, by uzyskać więcej informacji. Teraz Bauer ścigany jest przez Masona za pomocą satelity. Kiedy ten wreszcie go dopada, Jack przekonuje go, żeby zaczęli współpracować w imię wspólnego dobra. Ciało denata odwozi do biura i zleca Ninie jego identyfikację. Tymczasem senator Palmer spotyka się z dziennikarką śledzącą życie ich rodziny. Chce dowiedzieć się, skąd pochodzi podejrzenie, że jego syn jest mordercą.

ODCINEK 6.
Trwa operacja Janet. Lekarze z trudem utrzymują ją przy życiu. Jack nakazuje Teri przez telefon, żeby nikt oprócz personelu do niej się nie zbliżał. Leci helikopterem do szpitala. Tu czeka na możliwość rozmowy z Janet i wyznaje żonie prawdę o porwaniu ich córki. David Palmer odkrywa, że najbliższe mu osoby wiedziały o zamieszaniu jego syna w morderstwo. Decyduje się powiedzieć o wszystkim prasie. Tymczasem Kim i drugi porywacz przygotowują dół, w którym mają zakopać ciało Dany'ego. Dziewczyna myśli o ucieczce, ale Gains zabiera ją do biura, gdzie na monitorach widzi śledzonego ojca. Terrorysta dzwoni do Bauera. Nakazuje mu wyjść ze szpitala, wsiąść do podstawionego samochodu i udać się w kierunkuCTU. Jack musi wyrzucić swój telefon. W szpitalu Alan sam wchodzi do córki i odcina jej dopływ tlenu. Twierdząc, że Janet będzie teraz odpoczywać kilka godzin, odwozi Teri do domu. W samochodzie matka Kim dostaje telefon od Niny, która za jej pośrednictwem chce przekazać Jack'owi wiadomość: zamordowanym mężczyzną, którego Jack znalazł w samochodzie, jest księgowy, Alan York.

ODCINEK 7.
Ira Gains ma Jacka na podglądzie i podsłuchu. Teraz nakazuje mu zamienić karty magnetyczne. CTU jest zbyt blisko rozszyfrowania zdrajcy, więc trzeba się spieszyć. Gains szantażuje Jacka, że jeśli tego nie zrobi, zabije mu córkę. Bauer nie ma wyboru, ale sprawa niemal natychmiast zostaje odkryta przez Ninę i pracownika CTU. Teraz Gains każe Jackowi wywieźć Ninę za miasto i zastrzelić. W szamotaninie pada strzał, a Nina pada na ziemię. Senator Palmer rozmawia ze swoją rodziną o planowanym przemówieniu podczas śniadania. Chce wyjawić Ameryce skrywaną przez siedem lat rodzinną tajemnicę. Tymczasem podszyty pod Alana Yorka przestępca otrzymuje wiadomość, że Teri zna już o nim prawdę. W krótkiej szamotaninie Teri go obezwładnia. Po chwili udaje jej się dodzwonić do CTU (Jack nie odbiera telefonu) i przekazać Jamey informację, gdzie się znajduje. Szybko przyjeżdża dwóch mężczyzn, którzy zabierają ją do bazy Gainsa, gdzie przebywa też Kim. Tymczasem dziewczyna właśnie planuje ucieczkę. Kiedy prawie udaje jej się wydostać za pilnie strzeżone ogrodzenie, widzi, jak porywacze przywożą jej matkę. Decyduje się zostać. Nina wstaje obolała, spostrzega, że ma na sobie kurtkę Jacka i chwiejnym krokiem w kierunku miasta.

ODCINEK 8.
Nina kontaktuje się z Tony'm (Carlos Bernard), który wysyła po nią samochód. Wspólnie odkrywają, że to Jamey jest szpiegiem w CTU. Tony już wie, że żona i córka Jacka zostały porwane, a on sam działał pod presją przestępców. Razem z Niną organizuje miejsce dowodzenia i przechwytuje Jamey. Oboje powiadamiają Secret Service o grożącym Palmerowi niebezpieczeństwie. Każą zatrzymać Jacka Bauera. W bazie Gainsa Teri i Kim zostają umieszczone w jednym pomieszczeniu. Matka uświadamia córce, jak silną i bezwzględną miłością ją kocha. Tymczasem Jack dociera na spotkanie z Palmerem. Kiedy senator wchodzi na podium i rozpoczyna przemówienie, Gains kieruje Bauera na spotkanie z przestępcą podającym się za fotografa Jonathana Belkina (Rudolph Martin). Ma złożyć broń, a po oddanym strzale przejąć ją od zabójcy. Na moment przed zamachem Secret Service znajduje Bauera i obezwładnia go. Wściekły Gains, przekonany, że Bauer go przechytrzył, rozkazuje zabić Teri i Kim. Po chwili, gdy otrzymuje telefon od Jamey zmienia zdanie. Kobieta (pod presją Tony'ego i Niny) powiadamia Gainsa, że od kiedy zaczął kierować Bauerem, ten ignorował protokół. Secret Service musiała więc aresztować Jacka.

ODCINEK 9.
Senator Palmer pozostaje pod ścisłą ochroną Secret Service. Bauer również, ale w charakterze zatrzymanego. Podczas wyprowadzania z budynku cudem udaje się mu uciec. Terroryzuje przejeżdżającą samochodem kobietę. Dzięki temu dociera
do miejsca, z którego może zadzwonić do Niny i Tomy'ego. Tymczasem oni próbują zmusić Jamey do zeznań, ale w zamian żąda immunitetu zapewniającego jej nietykalność. Wreszcie, świadoma sytuacji, w jakiej się znalazła, usiłuje popełnić samobójstwo. W ciężkim stanie zostaje przewieziona do szpitala.
Jeden z ochroniarzy, Eli (Silas Weir Mitchell) chce zgwałcić Kim. By ochronić córkę, Teri ofiaruje się zamiast niej. Kiedy wraca do Kim, pod bluzką ma skradziony Eli'emu telefon komórkowy. Dzwoni do Niny. Ta każe jej się nie rozłączać. Dzięki temu CTU może namierzyć kryjówkę Gainsa. Policja prowadzi poszukiwania Jacka Bauera, który teraz jedzie podstawionym przez Ninę samochodem. Pozostaje z nią w kontakcie telefonicznym.
David Palmer nie chce zrezygnować z ogłoszenia tajemnicy o swoim synu. Jego żona, Sherry, przekonuje dziennikarkę Maureen (Davika Parikh), która za chwilę ma wejść na antenę, żeby przełożyła ogłoszenie tej informacji o kilka dni.

ODCINEK 10.
Opinia publiczna nadal nic nie wie o incydencie podczas przedwyborczego spotkania Palmera. Secret Service i FBI milczą. Sherry, wbrew woli męża, usiłuje przeszkodzić w ujawnieniu informacji o ich synu. Palmer rusza na spotkanie z dziećmi. Tu otrzymuje telefon od Franka Amesa (Ivar Brogger), jednego z mężczyzn finansujących jego kampanię. Ames powiadamia go, że wycofuje się ze współpracy, ponieważ terapeuta syna senatora oskarża chłopaka o morderstwo. Palmer jest zszokowany. Do Iry Gainsa dzwoni jego zleceniodawca, Andre Drazen (Zeljko Ivanek) i informuje, że jest bardzo niezadowolony z przebiegu porannej akcji. Gains zapewnia, że wszystko wróci do normy. Na próżno próbuje skontaktować się z Jamey, która właśnie umarła w szpitalu. Jack, Nina i Tony tracą najcenniejsze źródło informacji. Nina pomaga Jackowi omijać policyjne blokady. Oboje pozostają w kontakcie telefonicznym z Teri, żeby móc zlokalizować miejsce przetrzymywania jej i Kim. Nie do końca się to udaje. Połączenie zostaje przerwane przez Eli'ego, który znajduje swój telefon. CTU otrzymuje nowego szefa. Jest nim kobieta Alberto Green (Tamara Tunie), która ma do zrealizowania dwa cele: odszukać Bauera i wyjaśnić, co grozi Palmerowi.
W tym czasie Tony dociera do informacji, że ze szwajcarskiego konta został dokonany transfer miliona dolarów dla Iry Gainsa. Okazuje się, że w spisek przeciwko Palmerowi zamieszani są finansiści. Jack musi teraz dotrzeć do jednego z nich, Tedda Cofella (Currie Graham), by dowiedzieć się, gdzie jest baza Gainsa.

ODCINEK 11.
Bauer porywa Tedda Cofella i próbuje dowiedzieć się od niego czegoś o miejscu, w którym przebywają jego żona i córka. Nina pomaga mu rozpracować biznesmena. Jednak jedyne, co udaje mu się wyciągnąć z mężczyzny to fakt, że spiskujący przeciw Palmerowi chcą też zabić jego. Ma to związek z misją Jacka na Bałkanach, którą odbył przed dwoma laty. Tymczasem Drazen chce wyłączyć z akcji Gainsa i pozbyć się go, ponieważ nie wywiązał się należycie ze swoich obowiązków. Bauer ciągle jest na wolności i nie ma z niego żadnego pożytku. Gainsa ma na odnalezienie Jacka pół godziny. Potem Drazen wydaje rozkaz zabicia Teri i Kim. Z pomocą kobietom spieszy jednak Rick. Przekazuje im pistolet, co chwilę później ratuje życie matki i córki. Tymczasem w CTU Tony stara się przekonać Ninę, aby powiedziała Alberto Green prawdę o Jacku. Wierzy w jej uczciwość i w to, że ostatecznie może ona pomóc Bauerowi. Nina odmawia. Coffell umiera w samochodzie na atak serca. Bauer kieruje się w stronę parkingu, gdzie biznesmen umówiony był ze swoim znajomym. Okazuje się nim mężczyzna, wcześniej podający się za ojca Janet, Alan York. Bauer obezwładnia go i każe zawieść się w miejsce przetrzymywania Teri i Kim.

ODCINEK 12.
W CTU trwają poszukiwania Bauera i fotografa, który miał zabić Palmera. Green coraz bardziej się niecierpliwi. Przekonana jest, że Nina i Tomy wiedzą, gdzie jest od kilku godzin poszukiwany przez wszystkich agent. W tym czasie Teri i Kim ukrywają ciało Dany'ego, który dostał rozkaz zabicia ich obu. Jednak to one pozbawiły go życia. Planują ucieczkę. Na teren posesji wjeżdża samochód z Allenem. Z tyłu ukryty jest Bauer, który trzyma go na muszce. Oszałamia go i dociera do miejsca, gdzie przebywają jego żona i córka. Cała trójka pada sobie w ramiona. Do pomieszczenia wchodzi Rick, który na rozkaz Gainsa szuka Dany'ego. Dogaduje się z Jackiem i proponuje, że sam podstawi samochód, którym wywiezie ich z tego zamkniętego terenu.
Tymczasem Palmer chce, aby Ferragammo potwierdził zarzuty przeciwko jego synowi. Niestety nie może się z nim skontaktować. Senator jedzie więc do niego, pomimo że nie zgadza się z to z protokołem, którego w dniu wyborów powinien ściśle przestrzegać. Kiedy podjeżdża pod budynek, okazuje się, że Ferragamo nie żyje. Zginął w pożarze instalacji gazowej. Alberto Green zaczyna przesłuchiwać Tony'ego i Ninę. Chcąc wymusić na nich zeznania, odcina ich od wszelkich informacji napływających do CTU. Sytuację ratuje sam Bauer, który dzwoni do CTU prosząc o wsparcie. Green zgadza się przysłać trzy jednostki.
Człowiek Gainsa dostrzega samochód i leżącego w nim Allena. Woła posiłki. Ocucony Allen przekazuje informację, że na terenie znajduje się Bauer. Zaczynają się poszukiwania agenta. Jack, Teri, Kim i Rick uciekają. Wywiązuje się strzelanina, podczas której dziewczyny muszą same dotrzeć do starej wieży ciśnień, skąd zabiorą je ludzie
z CTU.

ODCINEK 13.
Teri i Kim uciekają. Mylą drogę, błądzą. Nie docierają na czas w umówione miejsce do starej wieży ciśnień. Tymczasem Jack i Rick już na nie czekają na nie. Bauer postanawia więc wyjść naprzeciw dziewczynom, dzięki czemu w ostatniej chwili ratuje im życie. Trzy jednostki CTU są w drodze. Nina i Tony przesłuchują matkę Jamey.
Senator Plamer nie może porozumieć się z żoną, która trzyma stronę jego doradcy, Carla. Palmer chce rozmawiać z dziennikarką Mauereen. Kiedy do niej przyjeżdża, dowiaduje się, że Maureen rezygnuje z pracy w telewizji. Dla senatora staje się jasne, że spiskowcy dotarli również do niej, zmuszając ją do podjęcia takiej decyzji.
Tymczasem w bazie Gainsa trwa obława na Bauera. Dochodzi do bezpośredniej konfrontacji tej dwójki. Ostatecznie to Gainsa ginie z ręki Jacka. Rick dociera
do najbliższej drogi i wsiada do podmiejskiego autobusu.
Palmer chce opowiedzieć o całym zamieszaniu wokół jego syna Keitha prokuratorowi. Jednak Carl powstrzymuje go. Daje mu do zrozumienia, że cała sprawa z Keithem jest ukartowana przez ludzi, którzy nie chcieli, by został prezydentem. Uświadomiony Palmer postanawia dalej z godnością walczyć o fotel prezydencki. Teri, Kim i Jack wsiadają do helikoptera, który przenosi ich w bezpieczne miejsce.

ODCINEK 14.
Teri, Kim i Jack lądują w CTU. Kiedy Jack oddaje żonę i córkę w bezpieczne ręce, sam zostaje zabrany na przesłuchanie FBI. Teri i Kim odjeżdżają karetką do szpitala. Teri mówi badającej jej doktor, że została zgwałcona i od kilku godzin odczuwa silne bóle w podbrzuszu. Prosi jednak, aby mąż nie dowiedział się o tym przykrym zajściu.
W drodze do sali przesłuchań, Jack błaga Ninę, aby czuwała nad ich bezpieczeństwem jego żony i córki. Nina prosi Green o pozwolenie na chwilę przerwy w pracy i jedzie do szpitala.
W hotelu Palmer mówi żonie o morderstwie Ferragamo i o tym, że to Carl chciał wmieszać ich syna w morderstwo. Wszystko na zlecenie ludzi, którzy finansowali kampanię Palmera. Sherry nie chce uwierzyć w jego słowa.
W CTU Green z Tony'm sprawdzają informacje o pojawieniu się nowych zabójców Palmera. Podobno przybyli z Bałkanów. W rzeczywistości dwaj wylądowali na Florydzie, trzeci -Alexis Mecir - ukrył się w domu opuszczonym przez ekipę Gainsa. Wysadza w powietrze budynek i zabija Kevina, który przebywa jeszcze na terenie posiadłości niedoszłych zamachowców Palmera. W szpitalu Nina informuje Teri, że wraz z córką zostaną przewiezione do strzeżonego domu. Kiedy Nina wychodzi z sali, widzi biegnącego mężczyznę, który podaje się za agenta FBI. Szybko dowiaduje się, że nie jest to prawda.
W CTU chcą odsunąć Jacka od śledztwa i skierować sprawę do sądu. Ostatecznie decyzję w tej sprawie ma podjąć Green. Tymczasem zleca ona Tony'emu, aby zorganizował ochronę Jacka podczas przesłuchania. Obiecuje mu premię za dobre wywiązanie się z obowiązków.
Tymczasem Jack proponuje Green, aby sprawdziła bazę bałkańskich terrorystów, ponieważ według niego zabójców finansował również Ted Coffell, który miał powiązanie z Bałkanami. W tym samym czasie Palmer dowiaduje się, że trzy lata temu Jack był jedynym, który wyszedł cało z misji - Kopec - na Bałkanach. Operacją tą kierował wówczas Palmer. Senator sądzi, że Bauer szuka teraz rewanżu. Jedzie więc na spotkanie z Jackiem.
Tymczasem w hotelu senatora jeden z jego doradców, Elizabeth, wita się pocałunkiem z zabójcą Alexisem.

ODCINEK 15.
Doradczyni Palmera, Elizabeth, zdradza swojemu kochankowi, Alexis, że niedługo wyjeżdża z senatorem do Nevady. Proponuje mu, żeby pojechał za nią i zatrzymał się w sąsiednim hotelu. W CTU Tony dostaje od Milo raport dotyczący Alexisa. W tym czasie Nina wiezie Teri i Kim do specjalnie strzeżonego domu. Teri mówi Kim, że lekarz zdiagnozował u niej cystę. Zapewnia córkę, że wszystko będzie dobrze.
W CTU Palmer zadaje Bauerowi pytanie, dlaczego ten chce go zabić. Zszokowany Jack zapewnia o swojej uczciwości. Oboje rozmawiają o wspólnej przeszłość i dochodzą do wniosku, że ci sami ludzie chcą zemścić się na nich za przeprowadzoną trzy lata temu amerykańską operację na Bałkanach. Zaczynają zdawać sobie sprawę, w jak groźnej znaleźli się sytuacji. Obaj mogą w każdej chwili zginąć. Po przybyciu w bezpieczne, strzeżone miejsce Teri robi test ciążowy. Zszokowana pozytywnym wynikiem mówi o tym Kim. Alexis i Drazen spotykają się w kawiarni. Tu dowiadują się, że Palmer zmienił plan i nie leci do Nevady. Alexis zapewnia Drazena, że senator jeszcze dzisiaj będzie martwy.
Teri próbuje dzwonić do Jacka, żeby powiedzieć mu, że oczekuje dziecka. Tony jednak mówi, że Jack oddzwoni do niej, jak będzie mniej zajęty. Nina zaczyna przesłuchiwać Teri. Kim znika w osobnym pokoju i z telefonu Niny wykręca numer Ricka, który właśnie przebywa na plaży. Chłopak prosi Kim, aby nikomu o nim nie mówiła. W CTU Milo przynosi Palmerowi i Jackowi informacje o Drazenie, z których wynika, że żona i córka Drazena zginęły razem z nim. Niemal natychmiast rozkazuje wzmocnienie ochrony Teri i Kim. W tym czasie Teri opowiada Ninie o Ricku i sugeruje, że więcej o tym chłopaku może opowiedzieć sama Kim. Teri dowiaduje się od Niny, że ta miała romans z Jackiem. Teri jest załamana. W CTU Palmer wydaje rozporządzenie, że Jack ma wrócić na swoje stanowisko. Kiedy Green i Chappelle odmawiają Bauer prosi ich o pozwolenie tylko na jeden dzień.
Kiedy Nina wypytuje Kim o Ricka, dziewczyna uparcie twierdzi, że został on zmuszony przez swojego kolegę do porwania jej i Janet. W tym samym czasie Nina otrzymuje informację od Jacka, że ochrona wokół jego żony i córki zostaje wzmocniona.

ODCINEK 16.
Milo przynosi Jackowi informacje o trzech mężczyznach, którzy zamierzają zabić Palmera. Chwilę później cała ekipa senatora ogląda zdjęcia podejrzanych o przygotowywanie morderstwa Plamera. Na jednym z nich, Elizabeth, rozpoznaje swojego kochanka, Alexisa. Zszokowana zdradza Palmerowi, co ją łączy z tym człowiekiem. Senator przekazuje sprawę CTU. Elizabeth jest przesłuchiwana. Postanawia pomóc w ujęciu zabójcy. Ludzie Drazena odnajdują miejsce pobytu Teri i Kim, które nadal są przesłuchiwane przez Ninę. Agentka stara się od nich dowiedzieć, gdzie jest Rick. Ponieważ trudno rozmawia jej się z Teri, która zazdrosna jest o romans Niny z Jackiem, przesłuchanie kontynuuje jej kolega z CTU Paulson. Nina wraca do bazy. Zdecydowani na zabójstwo Teri i Kim mężczyźni wchodzą do pilnie strzeżonego domu, zabijając po drodze wszystkich strażników. W ostatniej chwili kobietom udaje się uciec zaparkowanym w garażu samochodem. Keith po rozmowie z ojcem, postanawia spotkać się z Carlem. Obaj obwiniają się wzajemnie o śmierć Ferragamo. Syn senatora nagrywa całą rozmowę na taśmę, którą później przekazuje ojcu. W tym samym czasie Teri i Kim goni jeden z zabójców. Prowadzącej samochód Teri udaje się go zmylić. Parkuje na skraju ulicy. Na moment wychodzi z samochodu, żeby zbadać okolicę. Auto stacza się w dół, stając w płomieniach. Teri nie wie jeszcze, że Kim wyskoczyła w ostatniej chwili z samochodu. Mdleje. Kiedy odzyskuje świadomość, nie może sobie nic przypomnieć - nawet własnego imienia. Idzie wzdłuż drogi. Z przeciwka nadjeżdża młoda kobieta Tanya, która postanawia podwieźć ją do szpitala. Poturbowana Kim wstaje i szuka mamy..

ODCINEK 17.
Kim nie może znaleźć matki. Uważa, że znowu została porwana. Dzwoni do CTU. Ojca nie ma jednak w biurze, a ona boi się powiedzieć Tony'emu, gdzie się znajduje. Nie wierzy nikomu. Dzwoni do Ricka i prosi o pomoc. Ten podaje jej adres. Kim jedzie do niego taksówką. Tanya wiezie Teri do szpitala. Po drodze wstępują do restauracji, której właściciel rozpoznaje panią Bauer. Dzwoni o pomoc do jej przyjaciela -chirurga, z którym jakiś czas temu często bywała w tym miejscu. Lekarz stwierdza u niej amnezję, która jest wynikiem traumatycznego przeżycia. Tymczasem Bauer pracuje w hotelu nad spotkaniem Alexisa z Elisabeth. W trakcie pracy Nina zdradza Bauerowi, że Teri wie o ich romansie. Jack nie traci jednak zimnej krwi. Cały czas stara się wspierać psychicznie Elisabeth, która ma podrzucić przyszłemu zabójcy Palmera urządzenie monitorujące. Kiedy spotkanie z Alexisem toczy się zgodnie z planem, Elisabeth traci kontrolę nad własnym zachowaniem. W pewnym momencie wbija mu nóż w brzuch. Lekarze próbują utrzymać go przy życiu. W pokoju hotelowym dzwoni telefon rannego. Bauer odbiera, podając się za Alexisa. Umawia się na spotkanie z nieznajomym mężczyzną.

ODCINEK 18.
Palmer ma pretensje do Jacka, że akcja w hotelu została źle przeprowadzona. Jednak teraz Jack nie ma czasu na wyjaśnienia. Jedzie z Niną do centrum miasta. W drodze Bauer dzwoni do kryjówki Teri i Kim. Nikt jednak nie odbiera telefonu. W CTU Mason zwleka z przekazaniem mu prawdy o sytuacji, w jakiej znalazły się najbliższe mu osoby. Kim przyjeżdża do Ricka. Poznaje jego dziewczynę i brata Dana, która wpada do domu po pieniądze, które Dan miał dostać od Gainsa. Nie wie jednak, że nie ma i nie będzie ani brata ani pieniędzy. Kiedy Kim zdradza bratu Dana prawdę, ten wpada w szał. Przyjaciel Teri stara się przypomnieć kilka faktów z jej życia i proponuje, że zawiezie ją do szpitala. On jest chirurgiem, a przepadać powinien ją neurolog. Teri nie chce tam jechać. Prosi, aby zawiózł ją do domu. Tam czeka już na nią jeden z trzech zabójców - Morgan, który zdążył już zabić wysłanego przez Masona agenta CTU. Kiedy Teri wchodzi do domu, włącza się alarm. Ponieważ nie pamięta hasła, zjawia się ochrona. Sherry wyjmuje z sejfu kopertę, w której jest taśma z nagraniem rozmowy Keitha i Carlsona. Niszczy ją. Palmer jednak wraca i pokazuje, że prawdziwą taśmę ukrył w kieszeni. Była to próba uczciwości dla własnej żony. Zaskoczona Sherry mówi, że za wszelką cenę będzie chroniła własnego syna.

ODCINEK 19.
Do domu Teri przyjeżdża ochrona. Sprawdza system alarmowy, podłącza jeszcze raz czujki i odjeżdża. Parslow opowiada Teri szczegóły z jej przeszłości, ale ona nadal nie może sobie nic przypomnieć. Bauer chce dorwać Alana Morgana, który uciekł z zastawionej na niego pułapki. Jak się okazuje, za odebrane od Alexisa pieniądze, miał wyłączyć zasilanie prądu w sektorze 26 w Saugus. Bauer i Mason jadą tam razem, aby sprawdzić co to za miejsce. Mason cały czas nie mówi Jackowi o Teri i Kim. Jack natomiast opowiada Masonowi o swojej misji na Bałkanach, którą zlecił mu dwa lata temu sam Palmer. Bauer zdradza mu, że to cię dzieje od północy to vendetta ludzi Drazena za zabicie Victora Drazena i jego rodziny. Tymczasem Palmer wyznaje na konferencji prasowej prawdę o skrywanej przez lata rodzinnej tajemnicy. Przyznaje też, że pieniądze, które zyskał na kampanię prezydencką pochodzą od grupy biznesmenów z Los Angeles, co do których się pomylił, a co gorsze - oni pomylili się co do niego. Mówi też o taśmie, którą przekazał wymiarowi sprawiedliwości.
Do domu Teri przyjeżdża przyjaciel Parslowa, aby pomóc w razie niebezpieczeństwa. Po chwili do domu wpada zabójca Jovan i strzela do mężczyzn. Mierzy do Teri, ale chce najpierw usłyszeć od niej, gdzie jest Kim. W tym momencie wpada Tony
z CTU i w ostatniej sekundzie ratuje Teri od śmierci.
Kim czeka u Ricka na spotkanie Franka (brat Dana) z dealerami narkotykowymi. Ponieważ nie ma czym zapłacić za towar, chłopak wzywa swoich przyjaciół z bronią
i zastawia na handlarzy pułapkę. Okazuje się jednak, że to zorganizowana akcja policji. Wszyscy zostają aresztowani. Na przesłuchaniu Kim mówi całą prawdę o sobie, ale policjant jej nie wierzy.

ODCINEK 20.
Jack i Mason przeszukują sektor 26. Mason rezygnuje jednak z dalszych poszukiwań i do tego samego namawia Bauera. Ponieważ ten upiera się przy swojej decyzji, Mason sam wraca do CTU. Obcesowo informuje Teri, że nadal nie powiadomił Jacka o niebezpieczeństwie, w jakim znalazły się Teri i Kim. Wyraźnie poruszony sprzeciwem Teri, nakazuje jej wziąć się do prawdziwej pracy.
Tymczasem Jack odkrywa tajne więzienie Departamentu Obrony. Szef jednostki mówi mu, że o 7.20 zostanie przywieziony helikopterem więzień. Kim jest ten człowiek, nikt nie wie. Bauer domyśla się, że właśnie wtedy ma nastąpić próba odbicia więźnia. Zarządza zwołanie posiłków, krzyżując plany i udaremnia przejęcie transportowanego. Chwilę potem udaje mu się odkryć, że ów tajemniczy mężczyzna to Victor Drazen. Jest całkowicie zaskoczony, ponieważ dwa lata temu był naocznym świadkiem jego śmierci.
Palmer, po wygłoszonym na konferencji prasowej oświadczeniu, prosi swoją rodzinę, aby teraz trzymała się razem, bo najgorsze dopiero przed nimi. Sherry jednak robi mężowi wyrzuty. Zarzuca mu, że w 13 minut zrujnował to, co wspólnie budowali przez 13 lat. Załamana opuszcza pokój Davida. Nieoczekiwanie dla wszystkich najnowsze sondaże odnotowują, że poparcie dla Palmera nie tylko się nie zmieniło, ale nawet
w niektórych miejscach wzrosło. Wyborcy docenili szczere wystąpienie kandydata na prezydenta. W tym czasie ludzie Drazena opracowują awaryjny plan jego odbicia. Bauer zaś dzwoni do Palmera o pomoc. Otrzymuje pozwolenie przesłuchania więźnia.
Ma na to zaledwie 5 minut. W trakcie rozmowy szef więzienia zarządza wyprowadzenie Drazena tajnym korytarzem. Gaśnie światło. Ktoś odciął zasilanie prądu w całym budynku.
Sztab wyborczy Palmera świętuje najnowsze wyniki sondaży. Palmer i Sherry nie mogą się jednak porozumieć. David wyznaje żonie, że nie potrafi jej już ufać, a co za tym idzie... kochać. Sherry jest przekonana, że Palmer już niebawem będzie musiał złożyć przysięgę prezydencką, a ona będzie stała u jego boku. Innego wyjścia nie ma. Zatem kochać jej nie musi, ale być jej mężem - tak. Tony wiezie Teri do CTU, a Kim zostaje odesłana przez policjanta do zbiorowej celi.

CODCINEK 21.
W sztabie Palmera świętują zwycięstwo. Senator przygotowuje się do wieczornego wystąpienia. Pomaga mu w tym sekretarka Patty, która wyraźnie jest w nim zadurzona. Tony przywozi Teri do CTU. George Mason prosi swoją asystentkę, aby zajęła się nią, tak żeby nie nękała go pytaniami o córkę i Jacka. Tymczasem oddział więzienny eskortujący Drazena, zostaje zaatakowany przez bandytów. Bauer dzwoni do Masona prosząc o wsparcie. Po chwili bandyci przejmują Drazena, a cała ekipa więzienna wraz z dowódcą zostaje zabita. Z życiem uchodzi tylko Bauer. Ma niebawem służyć za kartę przetargową. Kim nadal jest w więźniu, ale policjant dzwoni na podany przez nią numer i uzyskuje potwierdzenie słów zatrzymanej. Teraz wóz policyjny wiezie Kim do CTU. Szczęśliwa dzwoni z samochodu do matki i mówi, jak bardzo ją kocha. Posiłki CTU przybywają na miejsce. Kiedy George Mason dzwoni do swoich przełożonych i przedstawia problem, ci wydają rozkaz natychmiastowego zlikwidowania Drazena. Jak się okazuje, Bauer jest w tym wypadku najmniej istotny. Ludzie CTU przystępują do akcji. Tymczasem bandyci wysadzają ścianę i przedostają się jednym z kanałów na zewnątrz, zaminowując za sobą teren bombami laserowymi. Przy wyjściu czeka na nich samochód. Drazen w ostatniej chwili daruje życie Jackowi, kiedy ten zdradza mu, że wie, gdzie jest Alexis. Nagle w bok radiowozu wiozącego Kim uderza jeep. Wysiadają z niego uzbrojeni mężczyźni w kominiarkach i usiłują wyciągnąć z samochodu córkę Bauera.

ODCINEK 22.
Kim zostaje porwana przez ludzi Drazena. Bandyci wiozą ją związaną do kryjówki Drazena. Tu zakuty w kajdanki Jack widzi, jak ubrani w czarne kominiarki mężczyźni wprowadzają jego córkę i zamykają w osobnym pomieszczeniu. Jest też świadkiem bestialskiego morderstwa Drazena na młodziutkiej dziewczynie, która podaje
mu jedzenie. Jej ojciec to przyjaciel i wierny sługa bałkańskiego przywódcy. Nie przeszkadza to jednak Drazenowi zabić starszego człowieka z zimną krwią. Tymczasem Geroge Mason ma odgórny zakaz wymiany Bauera na Alexisa, syna Drazena. Nina szuka pomocy u Palmera. Dzowni do senatora i w skrócie opowiada mu zaistniałą sytuację. Palmer natychmiast łączy się z Gerogem i obiecuje mu wysokie stanowisko w chwili, gdy oficjalnie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wobliczu tak świetlanej przyszłości Mason podejmuje ryzyko i sam jedzie po Alexisa do szpitala. Mężczyzna w ciężkim stanie zostaje przetransportowany w umówione miejsce. Bauer zaś zakuty w kajdanki stoi sam na terenie opustoszałej fabryki. Kiedy transakcja zostaje dokonana snajper uwalnia Jacka, ale tylko z kajdanek. Teraz podstawionym samochodem Jack musi jechać tam, gdzie chce Drazen i wykonywać jego polecenia. Bauer nie prosi o pomoc CTU. Boi się o życie swojej córki, którą chce za wszelką cenę ocalić. Sherry wyraźnie nie może porozumieć się ze swoim mężem, Davidem Palmerem. Mimo że wyraźnego zwycięstwa, Sherry i David nie cieszą się razem. Wiedzą, że potrzebują od siebie odpoczynku. Sherry namawia asystentkę Davida, Patty, żeby pomogła mu się odprężyć. To zabieg celowy. Żona przyszłego prezydenta chce być na bieżąco poinformowano o tym, co się dzieje. A ponieważ straciła zaufanie Palmera, żródło informacji chce mieć w młodziutkiej Patty. Tymczasem w CTU Nina, George i Tony domyślają się, że Bauer działa pod presją Drazena. Każą Secret Service wzmocnić ochronę prezydenta. Bauer trafia do kryjówki Drazena. Tam jest świadkiem morderstwa z zimną krwią, jakie Drazen dokonuje na młodziutkiej dziewczynie, córce jego przyjaciela.

ODCINEK 23.
Patty spotyka się z Palmerem w pokoju hotelowym. Senator oświadcza jej, że wie ospisku z Sherry. Dziewczyna traci pracę. Ma pół godziny na opuszczenie hotelu. Tymczasem Bauer dzwoni do Palmera, prosząc o możliwość spotkania. Zapewnia go, że nie chce mu zrobić krzywdy. Chce tylko, żeby porozmawiał z Drazenem w sprawie pieniędzy. Kiedy spotykają się, dzwoni telefon. Chwila rozmowy i obaj, Palmer i Jack, domyślają się, że to pułapka. Bauer wyrywa senatorowi z ręki aparat, wyrzucając goza okno. Wybucha bomba. Wszyscy są cali i zdrowi. W świat jednak zostaje wysłana informacja, że Palmer nie żyje. Dzieje się tak na prośbę Bauera, który musi uratować jeszcze córkę. Kim cały czas jest w rękach Drazena. Kiedy ten dowiaduje się, że Bauer nie zginął w wybuchu, każe mu samemu przyjechać po Kim. Tony odkrywa, że w CTU jest drugi szpieg. Ktoś niepowołany wchodził w plany więzienia. Według Tony'ego tą osobą jest George Mason. Nina i Tony odcinają mudostęp do danych. Do Masona dociera informacja, że Palmer jednak żyje. Plotka o jego śmierci ma jedynie zmylić bandytów. Informacją tą dzieli się tylko z Niną i Tonym. Prosi, aby nikomu narazie o tym nie mówili. Kim siedzi ze związanymi rękoma w kryjówce Drazena. Dowiaduje się, czym zajmuje jej się ojciec, kogo i kiedy zabił. Przerażona Kim wydaje się być bezsilna. Jednak obok na stoliku dostrzega dzbanek z gorącą kawą. Wylewa ją na twarz mężczyźnie, który jej pilnuje. Ucieka. Trwa obława. Kim skacze do wody. Tam udaje jej się rozplątać sznur iwypłynąć w bezpieczne miejsce. Bauer jedzie na spotkanie w nadziei uwolnienia Kim. Tymczasem doDrazena dzwoni telefon. Niejaka Yelena informuje go, że Palmer żyje. Tą kobietą jest Nina z CTU.

ODCINEK 24.
Kim udaje się uciec z rąk bałkańskich gangsterów. Zatrzymuje patrol policji, dzwoni za jej pośrednictwem do CTU. Mason postanawia wysłać posiłki. Jack nie wie o niczym i jedzie na spotkanie z Drazenem z zamiarem uwolnienia córki. Tu dostaje telefon od Niny, która jak się okazuje, jest w stałym kontakcie z Drazenem. Kobieta kłamie mówiąc Bauerowi, że Kim nie żyje. Załamany Jack postanawia się zemścić. Dochodzi do strzelaniny, w której ginie Drazen, jego syn i kilku ludzi z gangu. Na miejsce przyjeżdżają posiłki CTU. Bauer już wie, że Kim nie tylko żyje, ale jest bezpieczna i czeka na niego w CTU. Nina na wieść, że Bauer wyszedł z kolejnej opresji cało, pospiesznie zbiera swoje dokumenty. Wychodzi do odległego od wszystkich pomieszczenia. Zabija z pistoletu każdego strażnika, który staje jej na drodze. Przypadkiem zjawia się u niej też Teri. Nina związuje ją, celuje do niej z pistoletu i przez moment zastanawia się, co zrobić. Jack jedzie samochodem do centrali. Wie już, że Nina jest szpiegiem. Na ekran komputera przesyła Masonowi na to niezbity dowód. W tym czasie Palmer przeprowadza poważną rozmowę ze swoją żoną Sherry. Oznajmia jej, że nie może już dłużej z nią żyć. Chce być prezydentem, ale nie chce już być jej mężem. Prosi, żeby jak najprędzej spakowała swoje rzeczy i wyprowadziła się. Jack dociera do CTU. W bramie wjazdowej widzi wyjeżdżającą samochodem Ninę. Po krótkiej strzelaninie Nina zostaje zatrzymana. Bauer powstrzymuje się, żeby jej nie zabić. Wpada do biura, czule wita się z Kim i wypatruje Teri. Po chwili, związaną i martwą od strzału w tył głowy, znajduje

WASZE OPINIE

bozzio

Serial 24 to jeden z niewielu powodów dla którego związałem się z CYFRĄ + i chciałbym teraz móc zobaczyć od pierwszego sezonu w jakości HD. Może najwyższa pora przejrzeć archiwa i puścić wartościowe pozycje w odświeżonej jakości obrazu np. koncert Massive Attack z Paryża.

kroki

ZASTANAWIAM SIĘ DLACZEGO NIE WZNOWICIE EMISJI TEGO SERIALU OD PIERWSZEGO SEZONU?
PRZECIEŻ TO NAJLEPSZY PRODUKT JAKI PUŚCILIŚCIE MA WSZEJ STACJI!!
DZIĘKI TEMU SERIALOWI PRZEDŁUŻAM Z WAMI UMOWĘ OD 2002 W NADZIEKI NA DALSZE SEZONY!
POZDRAWIAM
PRZEZ 24 GODZINY
USA, 2001
"Przez 24 godziny" jest, ze wszechmiar słusznie, najbardziej oczekiwanym serialem telewizyjnym. Sutherland jest tak dobry, że odnosimy wrażenie, jakby w ogóle nie grał". - Linda Stasi, "New York Post"
serial
PRZEZ 24 GODZINY
4,1 5 1 14