PREMIERA

2013.06.16

CANAL+ PREMIUM

Przyjaciel do końca świata

Seeking a Friend for the End of the World

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

Ocena filmu

0.00

Opis

Wszystkie misje ocalenia zawiodły. W kierunku Ziemi zmierza ogromna asteroida Matylda, która za trzy tygodnie zniszczy całą planetę.

Na wieść o nieuchronnym końcu świata żona sprzedawcy ubezpieczeń Dodge'a (Steve Carell) opuszcza go bez słowa wyjaśnienia. Osamotniony mężczyzna początkowo stara się nie wpadać w panikę i następnego ranka normalnie stawia się w pracy. W przeciwieństwie do ludzi z najbliższego otoczenia nie znajduje pocieszenia w oddawaniu się rozpuście. Zamiast tego, w pustym mieszkaniu, rozmyśla o Olivii, szkolnej sympatii, o której nigdy tak naprawdę nie zapomniał. Kiedy wydaje się, że nic nie ma już sensu, z odrętwienia wyrywa go płacz mieszkającej obok Penny (Keira Knightley). Rozchwiana emocjonalnie sąsiadka właśnie spóźniła się na samolot i martwi się, że już nigdy nie ujrzy rodziny. Przy okazji przypomina sobie o korespondencji Dodge'a, która przez pomyłkę trafiała do jej skrzynki przez ostatnie trzy lata. Wśród listów jest jeden od Olivii, która wyznaje w nim, że Dodge był miłością jej życia. Gdy w mieście wybuchają zamieszki, Penny oferuje Dodge'owi, że pojedzie z nim w podróż, której celem ma być naprawienie błędów z przeszłości.

- Mam małą obsesję dotyczącą tematu, że "koniec się zbliża" i jeszcze większą dotyczącą miłości - wyjaśnia debiutująca za kamerą LORENE SCAFARIA, scenarzystka "Nicka i Norah". - Pomyślałam, że byłoby ciekawie i zabawnie zderzyć te dwa tematy - dodaje. Jej ambicją było skłonienie widzów do refleksji i wzruszeń. Obok intrygującego, dalekiego od hollywoodzkich schematów scenariusza, film zwraca uwagę zaskakującym aktorskim duetem. W roli dwójki duchowych samotników wystąpili Steve Carell i Keira Knightley, przed którymi stało niełatwe zadanie połączenia komizmu z powagą. Wywiązali się z niego znakomicie. "Zarówno Steve Carell, jak i, o dziwo, Keira Knightley doskonale czują się w tej absurdalnej narracji o ostatnich, wielkich, melodramatycznych buntownikach" - uznała Joanna Ostrowska w recenzji dla portalu Interia. Co zabawne, w epizodycznej roli żony głównego bohatera, która zostawia go na wieść o zbliżającej się zagładzie, pojawia się rzeczywista lepsza połowa słynnego amerykańskiego komika, Nancy Carell.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

maniatv

Hmmm, co może być zabawnego w czekaniu na koniec świata w ostatnich jego godzinach.
Takie filmy drogi już oklepane, a przy tym najłatwiej zasnąć i to bez straty.
Przyjaciel do końca świata
reżyseria:
USA, 2012
Wszystkie misje ocalenia zawiodły. W kierunku Ziemi zmierza ogromna asteroida Matylda, która za trzy tygodnie zniszczy całą planetę.
komedia romantyczna
Przyjaciel do końca świata
4,4 5 1 7