PREMIERA

2008.04.03

CANAL+ PREMIUM

PRZYJEMNA ŚMIERĆ

A Lovely Way To Die

USA, 1968

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kryminalny

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jim Schuyler (Kirk Douglas) jest oficerem wydziału dochodzeniowo-śledczego, który rezygnuje z odznaki, kiedy przekonuje się, że jego praca w walce z bezprawiem nie ma większego sensu.

Jego znajomy, poważany prawnik Tennessee Fredericks (Eli Wallach), proponuje mu etat bodyguarda swojej klientki, obezwładniającej seksapilem Reny (Sylva Koscina), która jest oskarżona o zamordowanie swojego bogatego męża. Rena ma już u boku młodego przyjaciela Jonathana Fleminga (Kenneth Haigh), motyw wydaje się więc dość oczywisty. Jim staje się ochroniarzem pięknej wdowy, ale po godzinach próbuje na własną rękę zebrać więcej informacji na temat zbrodni. Sceptycznie patrzy też na działania Fredericksa, orientując się, że prawnik ociąga się w pracy. Prywatne śledztwo Jima przynosi wreszcie dowody, które każą mu podejrzewać, że Rena została wrobiona w zabójstwo męża.

Nawiązująca klimatem do kryminałów noir "Przyjemna śmierć" to film DAVIDA LOWELLA RICHA, telewizyjnego reżysera, który zdobył uznanie głównie dzięki dramatowi "Ucieczka w kajdanach", a także nagrodzonemu Emmy, opartemu na autentycznych wydarzeniach filmowi "The Defection of Simas Kudrika". "Przyjemna śmierć", która zawdzięcza tytuł śpiewanej przez Jackie Wilson piosence "A Lovely Way To Die", wyróżnia się z dorobku Richa przede wszystkim wyborną obsadą. Główną rolę zagrał Kirk Douglas, który wówczas miał już na koncie 3 nominacje do Oscara i 2 Złote Globy. Osiem lat wcześniej Douglas, syn rosyjskich emigrantów, zapisał się w historii hollywoodzkiego kina rolą Spartakusa w słynnej superprodukcji Stanleya Kubricka. Na planie "Przyjemnej śmierci" towarzyszył mu Eli Wallach, aktor który 2 lata wcześniej omal nie zginął podczas kręcenia jednej ze scen w spaghetti westernie "Dobry, zły i brzydki" Sergia Leone. Ponoć gdy reżyser poprosił go o powtórzenie ujęcia, Wallach odpowiedział: "Nie zrobię tego nigdy więcej". W piękną Renę wcieliła się Sylva Koscina, Jugosłowianka urodzona w Zagrzebiu, która filmową karierę zaczynała we Włoszech. Nazywana "włoską Marilyn" w latach 60. należała do czołówki aktorskiej Europy, występując m.in. u Federico Felliniego. W latach 70. jej kariera załamała się i Koscina zarabiała m.in. jako striptizerka i modelka rozbieranych sesji. Zmarła na atak serca w 1994 roku.

WASZE OPINIE

Sowarek

Przyjemny śmierć, przyjemny film. ;) Ale trochę mu brakuje tu i ówdzie.
PRZYJEMNA ŚMIERĆ
reżyseria:
USA, 1968
Jim Schuyler (Kirk Douglas) jest oficerem wydziału dochodzeniowo-śledczego, który rezygnuje z odznaki, kiedy przekonuje się, że jego praca w walce z bezprawiem nie ma większego sensu.
film kryminalny
PRZYJEMNA ŚMIERĆ
4,0 5 1 1