PREMIERA

2008.07.27

CANAL+ PREMIUM

Przypadek Harolda Cricka

Stranger Than Fiction

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nieciekawe życie pracownika urzędu skarbowego okazuje się treścią pisanej właśnie książki. Fakt, że powieść nie kończy się happy endem, wywraca nudną codzienność bohatera do góry nogami i po raz pierwszy skłania go do wzięcia życia we własne ręce.

Harold Crick (Will Ferrell) to urzędnik, który wiedzie samotny i nudny kawalerski żywot. Jego codzienność jest monotonna i dokładnie zaplanowana. Pewnego dnia mężczyzna zdaje sobie sprawę, że każdej jego czynności towarzyszy płynąca nie wiadomo skąd dziwna narracja. Kobiecy głos z brytyjskim akcentem komentuje dokładnie i na bieżąco jego życie. Po części za jego sprawą Crick poznaje bliżej miłą, ładną i zdecydowanie wyzwoloną właścicielkę cukierni Anę Pascal (Maggie Gyllenhaal).
W międzyczasie, zaniepokojony swoją dziwną przypadłością, odwiedza psychiatrę, który jednak nie jest w stanie trafnie zdiagnozować objawów nękających Cricka. Dopiero z pomocą profesora literatury (Dustin Hoffman) Haroldowi udaje się wydedukować, że jest bohaterem książki znanej pisarki (Emma Thompson), która ma w zwyczaju unicestwiać wszystkich głównych bohaterów. Ta świadomość skłania Harolda do odszukania autorki i przekonania jej, by darowała mu życie. Karen Eiffel okazuje się wielce ekscentryczną artystką przeżywającą właśnie "ostry atak" braku weny. Nie może obmyślić sposobu na uśmiercenie Harolda i wytrącona z równowagi, mimo dzielnego wsparcia nowej asystentki (Queen Latifah), wypala setki papierosów. Crick musi powstrzymać pisarkę, zanim wyrok na niego przeleje na papier.
"Przypadek Harolda Cricka" z jego odrealnionym klimatem, zabawami narracją i zainteresowaniem podświadomością człowieka przywodzi na myśl filmy Spike'a Jonze'a "Być jak John Malkovich" i "Adaptacja". Autorem tej inteligentnej komedii jest MARC FORSTER, który zdobył uznanie krytyków dramatem "Monster's Ball - Czekając na wyrok'" (Oscar dla Halle Berry) oraz "Marzycielem" z Johnym Deppem (Oscar za muzykę Jana Kaczmarka i 5 nominacji do Złotego Globu). Różnorodność podejmowanych tematów i wysoki poziom filmów czyni Forstera jednym z ciekawszych reżyserów młodego pokolenia Hollywood.

Dla aktora komediowego, jakim jest Will Ferrell, rola Harolda Cricka, za którą został nominowany do Złotego Globu, była przełomem porównywalnym z kreacją Jima Carreya w "Truman Show" czy Billa Murraya w "Między słowami". Farrell, znany z głównych ról w takich filmach, jak "Elf", "Zoolander" czy "Legenda telewizji", stworzył kreację dalece wykraczającą poza komediowy wzorzec, któremu był wierny w dotychczasowej pracy. W "Przypadku Harolda Cricka" lekka i zabawna tonacja filmu skrywa poważne pytania o odpowiedzialność artysty i granice sztuki. W filmie na drugim planie przewija się plejada gwiazd na czele z podwójnymi laureatami Oscarów - Dustinem Hoffmanem ("Sprawa Kramerów", "Rain Man") i Emmą Thompson ("Powrót do Howards End", najlepszy scenariusz adaptowany: "Rozważna i Romantyczna"). Warte odnotowania jest także pojawienie się po ponad 10 latach przerwy Toma Hulce'a,


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

bonea66

na mnie zrobił wrażenie,niewiele filmów potrafię obejrzeć do końca, tutaj nie mogłam się oderwać...

pio

mało sexu

ITI

Genialne kino, zupełnie co innego co zazwyczaj prezentują amerykańskie produkcje.

Gorąco polecam.
Przypadek Harolda Cricka
reżyseria:
USA, 2006
Nieciekawe życie pracownika urzędu skarbowego okazuje się treścią pisanej właśnie książki. Fakt, że powieść nie kończy się happy endem, wywraca nudną codzienność bohatera do góry nogami i po raz pierwszy skłania go do wzięcia życia we własne ręce.
komediodramat
Przypadek Harolda Cricka
4,4 5 1 60