PREMIERA

2004.06.01

CANAL+ PREMIUM

PRZYSTAŃ

Polska, 1997

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat psychologiczny

czas trwania: 77 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Prowincjonalne miasteczko gdzieś w Polsce. 20-letnia Karolina Dobrzyńska (Maja Ostaszewska) pracuje w tutejszej szkole jako świetliczanka. Wrażliwa i nieśmiała dziewczyna dzieli czas między pracę a spotkania z przyjaciółką Jolą (Edyta Olszówka).

Karolina tęskni jednak za czymś, co zburzyłoby tę spokojną, ale monotonną egzystencję. Nadzieja na zmiany pojawia się wraz z przystojnym Janem Strońskim (Rafał Królikowski), który przyjeżdża do miasteczka, by wziąć udział w seminarium dla młodych biznesmenów. Przypadkowo poznana Karolina szybko przypada mu do gustu. Również dziewczyna widzi w nim szansę na prawdziwe uczucie. Seminarium jednak wkrótce się kończy i Jan wraca do Warszawy. Karolina postanawia zrobić mu niespodziankę i odwiedza go w stolicy. Razem z nią wyrusza jej 12-letni "wielbiciel" - Szymek (Tomasz Popławski), który - jak się później okazuje - uciekł z domu. Randka z Janem okazuje się jednak kompletną klapą - w jego mieszkaniu odbywa się właśnie seans Amwaya i zaabsorbowany nim mężczyzna nie ma dla Karoliny czasu. Rozczarowana dziewczyna wraca razem z Szymkiem do miasteczka.

"Przystań" to debiut nie tylko jednego ze zdolniejszych reżyserów młodego pokolenia JANA HRYNIAKA, ale też niemal całej pracującej przy filmie ekipy. Rolą Karoliny zadebiutowała na kinowym ekranie niekwestionowana dziś gwiazda Maja Ostaszewska ("Patrzę na ciebie Marysiu", "Prymas", "Przemiany"), obsypywana za swoje aktorskie osiągnięcia wieloma nagrodami (dwukrotnie na FPFF w Gdyni oraz Paszportem "Polityki" czy Złotą Kaczką). Autorem zdjęć jest uznany dziś operator Arek Tomiak ("Symetria", "Zróbmy sobie wnuka", "Żurek"), zdobywca nagrody na FPFF w Gdyni za "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego. Film Hryniaka, mimo że nie trafił do rozpowszechniania w kinach, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki i publiczności na wielu festiwalach. Wśród wyróżnień, które zebrał są m.in. dwie nagrody na FPFF w Gdyni 1998 (za rolę Mai Ostaszewskiej i montaż), Złoty Jańcio za debiut na Przeglądzie Filmowym "Prowincjonalia" w Słupcy 1999, Nagroda Młodych i Nagroda Prezydenta RP dla Jana Hryniaka oraz Dyplom Honorowy dla Jakuba Duszyńskiego za debiut scenariuszowy na KSF "Młodzi i Film" 1999.

WASZE OPINIE

magda

nawet fajny film. fajnie gra maja ostaszewska, fajnie mały szymek , tylko czemu nie pokazecie jego zdjęcia? Czy ten młody został aktorem, czy kontynuuje granie w filmach? Nie widzę na żadnym blogu ani info o filmie fajnych zdjęć aktorów. Prodsze naprawcie to.

mala

świetny film

drixter

dobry film, maja rządzi!
PRZYSTAŃ
reżyseria:
Polska, 1997
Prowincjonalne miasteczko gdzieś w Polsce. 20-letnia Karolina Dobrzyńska (Maja Ostaszewska) pracuje w tutejszej szkole jako świetliczanka. Wrażliwa i nieśmiała dziewczyna dzieli czas między pracę a spotkania z przyjaciółką Jolą (Edyta Olszówka).
dramat psychologiczny
PRZYSTAŃ
3,8 5 1 17