Universal

PREMIERA

2011.01.03

CANAL+ PREMIUM

PSYCHOL

Psycho

USA, 1998

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Marion Crane (Anne Heche) pracuje jako sekretarka w Phoenix. Sfrustrowana i niezadowolona z życia, pragnie odmiany. Gdy nadarza się okazja pod wpływem impulsu kradnie 400 tysięcy dolarów, które szef polecił jej wpłacić do banku.

Za pieniądze zamierza ułożyć sobie życie z ukochanym mężczyzną (Viggo Mortensen) i raz na zawsze pozbyć się problemów finansowych. Z gotówką przy boku wsiada do samochodu i rusza w stronę Kalifornii. Po wielogodzinnej podróży dopada ją zmęczenie. Postanawia zatrzymać się na noc w nieco oddalonym od głównej drogi motelu. Prowadzi go nieśmiały Norman Bates (Vince Vaughn), mieszkający wraz z despotyczną matką w ponurym domu górującym nad okolicą.

Remake hitchcockowskiej "Psychozy" wzbudzał kontrowersje już na etapie produkcji. GUS VAN SANT ("Moje własne Idaho", "Słoń", "Obywatel Milk") po tym, jak nominowano go do Oscara za "Buntownika z wyboru", postanowił udowodnić, że potrafi podrobić styl mistrza suspensu. Zgodnie z pierwotnym zamiarem Van Sant pozostał wierny legendarnemu filmowi w najdrobniejszych szczegółach do tego stopnia, że część krytyków nazwała nawet "Psychola" duplikatem filmu z 1960 roku. Najważniejszą z nielicznych dokonanych zmian było zastąpienie czarno-białej taśmy kolorową. Dzięki temu zabiegowi, wynikającemu z wymogów współczesnej widowni, słynna scena zabójstwa pod prysznicem nabrała dodatkowej siły wyrazu. Z pomocą w urzeczywistnieniu niecodziennego eksperymentu reżyserowi przyszedł Christopher Doyle, autor zdjęć do wysmakowanych wizualnie filmów Kar Wai Wonga. Niełatwego zadania dorównania genialnej kreacji Anthony'ego Perkinsa, wcielającego się w gospodarza zajazdu podjął się Vince Vaughn ("Raj dla par", "Sztuka zrywania", "Polowanie na druhny"). Wraz z resztą obsady, w skład której weszli m.in. Anne Heche (serial "Wyposażony"), Julianne Moore ("Godziny", "Daleko od nieba"), Viggo Mortensen ("Władca Pierścieni", "Historia przemocy") i William H. Macy ("Fargo", "Magnolia"), otrzymali dowolność w interpretacji swoich postaci. Z szacunku do dzieła mistrza część aktorów pozostała jednak wierna kreacjom sprzed blisko 40 lat.

WASZE OPINIE

Stasio i Jasio

Kolejna styczniowa pozycja do wykonania 500+.

gbpsary

Film dobry , trzyma w napięciu, ale jako premiera w canal plus to lekka przesada, ten film powinno się pokazać w kanale " Ale Kino"

pedro

Amerykanie mają dziwną tendencję kręcenia nowy wersji starych hitów. "Psychol" jest jedną z nich. Szczerze mówiąc nie udaną, bo nic nie przebije "Psychozy". Nikt też nie zastąpi A.Perkinsa w roli głównej, a o reżyserii nie wspomnę. Dla mnie na "Psychola" szkoda czasu, wolę "Psychozę" Hitchcocka.
PSYCHOL
reżyseria:
USA, 1998
Marion Crane (Anne Heche) pracuje jako sekretarka w Phoenix. Sfrustrowana i niezadowolona z życia, pragnie odmiany. Gdy nadarza się okazja pod wpływem impulsu kradnie 400 tysięcy dolarów, które szef polecił jej wpłacić do banku.
thriller
PSYCHOL
2,6 5 1 8