PREMIERA

2007.10.02

CANAL+ PREMIUM

PUŁAPKA

Hard Candy

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/thriller

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Hayley Stark (Ellen Page) poznaje na internetowym czacie fotografika, Jeffa Kohlera (Patrick Wilson). Mężczyzna, oczarowany inteligencją czternastolatki, zaprasza ją do kawiarni, w której tuż przed zaginięciem widziano inną dziewczynę, Donnie Mauer.

Hayley wydaje się Jeffowi na żywo jeszcze bardziej fascynująca. Ma w sobie wdzięk lolitki i temperament chłopczycy. "Wszystkie inne kobiety mnie nudzą. Poczekam na ciebie cztery lata" - wyznaje. Ale Hayley od razu wychodzi z inicjatywą spotkania w bardziej intymnym miejscu. Oboje przenoszą się do mieszkania Jeffa, gdzie dziewczyna przy milczącej zgodzie mężczyzny zaczyna z wprawą mieszać drinki i proponuje rozbieraną sesję. Po wypiciu drinka coraz bardziej podniecony spotkaniem Jeff zasypia. Kiedy się budzi jest przywiązany do krzesła i zdany na łaskę czternastolatki, która właśnie przeszukuje jego apartament. Hayley chce udowodnić, że nie jest pierwszym dzieckiem zwabionym do domu fotografika, i że przed nią była tu Donnie Mauer. Domniemany pedofil nie chce przyznać się do winy. Hayley przygotowała jednak zawczasu zestaw zmyślnych tortur, w tym amputację na żywo i średniowieczną wręcz karę za występki, których jej zdaniem dopuścił się Jeff.

Niewinne nastoletnie dziewczyny, na które na czatach czyhają pedofile, to w internetowym slangu "Hard Candy" - stąd oryginalny tytuł filmu. Inspiracją dla scenariusza "Pułapki" stało się wydarzenie, które opisała japońska prasa. Grupa tamtejszych uczennic w podobny sposób postanowiła mścić się na internetowych pedofilach. Jedna z nich umawiała się z poznanym wcześniej na czacie mężczyzną na randkę i przy pomocy pozostałych dotkliwie wymierzała mu sprawiedliwość. Kiedy Brian Nelson, scenarzysta filmu, przeczytał reportaż o tym procederze, wiedział już, że temat nie da mu spokoju. Jego kontrowersyjnym scenariuszem zachwycił się reżyser DAVID SLADE, który namówił do współpracy producenta Davida Higginsa ("Agent XXL"). "Bardzo ciężko pracowaliśmy, by nie dać tej opowieści trywialnego zakończenia. Chcieliśmy, żeby publiczność mogła sama ocenić, czy postępek Hayley to zrozumiały akt sprawiedliwości czy też sprawy wymknęły się jej spod kontroli. Byłbym naprawdę zadowolony, gdyby widzowie wychodzili z kina, sprzeczając się na ten temat" - mówił Higgins po premierze filmu.

W wyjątkowo trudną do zinterpretowania postać Hayley wcieliła się Ellen Page, która na krótko przed rozpoczęciem zdjęć ogoliła głowę na łyso na potrzeby innej produkcji, przez co o mało nie straciła roli w "Pułapce". Włosy na szczęście szybko odrosły i Page zagrała w obrazie, który przyniósł jej m.in. nagrodę krytyków z Austin oraz nominację do Online Film Critics Society Award. Wcześniej młoda aktorka, która podczas zdjęć do "Pułapki" miała 18 lat, zagrała m.in. w "Marion Bridge" (2002) i dramacie biograficznym "Z ulicy na Harvard" (2003). Po sukcesie "Pułapki" trafiła natomiast do obsady "X-Men: Ostatni bastion" (2006). "Ellen wcieliła się idealnie w rolę Hayley. Czytając scenariusz byłem w stanie, przynajmniej do pewnego stopnia, zrozumieć jej postępowanie, ale gdy zobaczyłem film na stole montażowym, nie potrafiłem zdecydować, czy ją kocham czy nienawidzę. To właśnie styl gry Ellen sprawił, że przestałem być czegokolwiek pewien. I to on uczynił tę historię naprawdę osobistą i pełnowymiarową" - mówił oczarowany talentem Page reżyser. W obsadzie znalazł się także nominowany do Emmy i Złotego Globu za rolę w serialu "Anioły w Ameryce" Patrick Wilson, który rok po "Pułapce" wystąpił w innym filmie poruszającym problem pedofilii: dramacie "Małe dzieci" z Kate Winslet.

WASZE OPINIE

tomek6996

Beznadzieja, z istotnego tematu zrobiono kiepski film. Najlepiej jakby w ogole nie powstal. Szkoda czasu i nerwow.

marta

O, cenzurujemy wpisy? Napisalam tu, ze scenarzysta powinien isc na kurs scenariopisarstwa - zwroty akcji sa beznadziejne.

petersmith21

Witam

Zgadzam się z #felipe. Jeśli film wywołuje emocje (choćby skrajne - nie licząc nudy ;)) to jest dobrze. A ten film wywołuje je na pewno. Fajna historia. Kilka świetnych zakrętów scenariusza... Ostatnie 10 minut - miód! Brawo... Zgadzam się, że być może dziewczynka mówi zbyt wiele populistycznych zdań. W obliczu gry głównej bohaterki - warto wybaczyć ten drobiazg. Polecam... facetow też ;). Mimo paru, niekoniecznie miłych dla oka, ujęć...

pozdrawiam
PUŁAPKA
reżyseria:
USA, 2005
Hayley Stark (Ellen Page) poznaje na internetowym czacie fotografika, Jeffa Kohlera (Patrick Wilson). Mężczyzna, oczarowany inteligencją czternastolatki, zaprasza ją do kawiarni, w której tuż przed zaginięciem widziano inną dziewczynę, Donnie Mauer.
dramat/thriller
PUŁAPKA
3,5 5 1 29