• Oscar

PREMIERA

2005.05.21

CANAL+ PREMIUM

PULP FICTION

USA, 1994

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 154 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Sensacyjna Złota Palma w Cannes i bezdyskusyjnie jeden z najważniejszych filmów lat 90. "Pulp Fiction" to fantastyczna, pikantna rozrywka, kultowe dialogi i galeria niezapomnianych barwnych postaci, ale także estetyczny manifest Quentina Tarantino, który kino klasy "B" podniósł do rangi wielkiej sztuki i odcisnął niezatarte piętno na filmowej współczesności.

Fabuła "Pulp Fiction" mieści w sobie cztery historie - każda jest autonomiczną opowieścią, choć wszystkie powiązane są ze sobą w wyrafinowany, nielinearny sposób. Bohaterowie jednego z epizodów to Jules Winnfield (Samuel L. Jackson) i Vincent Vega (John Travolta) - duet eleganckich, wymownych i dbających o dobry ton płatnych zbójców na usługach potężnego mafiosa nazwiskiem Marsellus Wallace (Ving Rhames). Dwaj gentlemani pracują właśnie nad odzyskaniem należącej do pana Wallace'a walizki, która padła łupem przypadkowych rabusiów. Misja jest prosta, ale nawet takim zawodowcom, jak Jules i Vincent może się przydarzyć wpadka. Do totalnej katastrofy blisko jest także w drugiej historii, w której Vincent Vega otrzymuje nietypowy rozkaz. Pod nieobecność szefa ma zaopiekować się jego młodą żoną, atrakcyjną Mią (Uma Thurman) i zabrać ją do miasta na tańce. Z Marsellusem Wallace'em ma do czynienia również bohater kolejnego epizodu, bokser Butch Coolidge (Bruce Willis). Pięściarz, który najlepsze lata ma dawno za sobą, wziął od gangstera duże pieniądze za przegranie swojej najbliższej walki. Niestety, Coolidge na ringu zwycięża i musi uciekać z miasta. Upiera się jednak, aby przed wyjazdem zabrać szczęśliwy złoty zegarek swojego ojca. Przywiązanie do rodzinnej pamiątki ściągnie na boksera poważne tarapaty. Bohaterami czwartej historii, zamykającej klamrą wszystkie pozostałe, jest zakochana para drobnych przestępców, Honey Bunny (Amanda Plummer) i Pumpkin (Tim Roth). Zupełnie spontanicznie kryminaliści wpadają na pomysł obrabowania kafejki, w której jedzą śniadanie. Skutki tego nieprzemyślanego posunięcia będą dla nich wielką niespodzianką.

W 1992 wraz z filmem "Wściekłe psy" w światowe kino przebojem wszedł człowiek znikąd: pasjonat, amator, były pracownik wypożyczalni kaset wideo, notoryczny kinoman QUENTIN TARANTINO. Za pierwszym razem można jeszcze było podejrzewać, że sukces outsidera to szczęśliwy przypadek. Kiedy Tarantino pokazał swój drugi autorski film - "Pulp Fiction" - jasne stało się, że narodził się nowy mistrz. Był to jednak mistrz zupełnie innego rodzaju, niż giganci kina autorskiego poprzedniej epoki, tacy jak Antonioni, Bergman, czy Kurosawa. Jego punktem wyjścia była kultura popularna, filmy gatunkowe, masowa rozrywka klasy "B". Amerykański reżyser uczynił materią swojego kina samo kino, jego konwencje, struktury, stylistykę. Tu ważne jest nie "co", lecz "jak" jest opowiadane. Publiczność w lot pojęła tę na wskroś postmodernistyczną propozycję. Szybko docenili ją także krytycy. Tarantino otrzymał za "Pulp Fiction" Złotą Palmę w Cannes. Nagrodzenie amerykańskiego, sensacyjnego i popowego obrazu na artystowskim, elitarnym festiwalu słusznie uchodzącym za bastion autorskiego kina poszukującego, wywołało wielkie kontrowersje. Jury w Cannes nie po raz pierwszy wykazało się odwagą, wyróżniając to, co nowe i twórcze. Tarantino ze swoim "Pulp Fiction" wywołał małą estetyczną rewolucję, a jego film zainspirował filmowców na całym świecie. Amerykanin połączył przy tym ogień z wodą. "Pulp Fiction" zaciera zupełnie granicę między sztuką wysoką i popularną: jest współczesnym klasykiem, bez którego nie da się zrozumieć dzisiejszego kina i jednocześnie błyskotliwym filmem sensacyjnym, który bawi każdą publiczność, od najbardziej wymagających kinomanów po widzów, którzy szukają po prostu pierwszorzędnej rozrywki.

Nagrody filmowe

Najlepszy scenariusz oryginalny, PULP FICTION

WASZE OPINIE

fanik

Mam cichą nadzieje, że kiedyś jeszcze C+ pokaże ponownie ten genialny film.

mar cnk

film jest dobry ale w skali10 cyfrowej6 to duzo imie rozy wycenilbym na7

redbalonik

Pulp F.... jak petanque... nigdy się nie znudzi :-)
PULP FICTION
reżyseria:
USA, 1994
Sensacyjna Złota Palma w Cannes i bezdyskusyjnie jeden z najważniejszych filmów lat 90. "Pulp Fiction" to fantastyczna, pikantna rozrywka, kultowe dialogi i galeria niezapomnianych barwnych postaci, ale także estetyczny manifest Quentina Tarantino, który kino klasy "B" podniósł do rangi wielkiej sztuki i odcisnął niezatarte piętno na filmowej współczesności.
film sensacyjny
PULP FICTION
4,7 5 1 2173