PREMIERA

2008.03.10

CANAL+ PREMIUM

PUNKT SPOTKAŃ

Encounter Point

USA, 2006

,

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 52 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zespół kobiet-filmowców wraz z wspierającą pokojową działalność w Izraelu i Palestynie organizacją Just Vision portretuje ludzi, którzy ryzykują własne życie i społeczną egzystencję, aby budować pokojowe, pozytywne relacje między Palestyńczykami i Izraelczykami.

"Po raz pierwszy Palestyńczycy i Izraelczycy spotykają się, aby dzielić się swoim bólem. Kierują nami te same powody, których politycy używają, aby usprawiedliwić zabijanie" - mówi jeden z bohaterów dokumentu "Punkt spotkań". "Ludzie należący do Lewicy czy Prawicy widzą wszystko w czarno-białych kolorach. Zamiast myślenia używają sloganów, które umieszczają na ulotkach. Moje życie jest pełną stroną - nie zmieszczę go na ulotce. Czy ktoś o nim przeczyta?" - wtóruje mu ktoś inny. Ronit Avni i Julia Bacha kamerę kierują na kilkoro ludzi z obu stron granicy. Każdy z nich ma powody, żeby nienawidzić, ale mimo to wszyscy próbują pokazać, że nawet po tylu latach krwawego konfliktu można zacząć wszystko od początku.

Palestyńczyk Ali Abu Awwad w 2000 roku został postrzelony w nogę przez izraelskiego osadnika. Wkrótce dowiedział się, że jego brata Yusefa zastrzelili izraelscy żołnierze. Wcześniej Ali wiele lat spędził w izraelskich więzieniach - za udział w demonstracjach, rzucanie kamieniami i przynależność do politycznych partii. Po śmierci brata przyłączył się do Forum Rodzin Osamotnionych (Bereaved Families Forum) - organizacji tworzonej wspólnie przez Palestyńczyków i Izraelczyków, którzy razem, nie używając przemocy, walczą o pokój. "Wiele osób mówi mi: Dlaczego to robisz? Przecież masz prawo ich nienawidzić? Odpowiadam im, że nie muszę kochać Izraelczyków, żeby żyć z nimi w pokoju. Nie wybaczyłem żołnierzom, którzy zabili mojego brata. Nigdy in tego nie wybaczę" - mówi Ali. Inną bohaterką dokumentu jest Robi z Izraela, której syn, żołnierz, został zastrzelony na punkcie kontrolnym przez palestyńskiego snajpera. Strata syna boli ją tym bardziej, że wie, iż David był przeciwny działaniom, jakie musiał wykonywać jako żołnierz: chronić Izraelczyków, którzy osiedlili się na okupowanych palestyńskich ziemiach. Robi, która sama wychowywała się w Południowej Afryce okupowanej przez Izrael zdaje sobie sprawę, że zbrojny konflikt nigdy nie doprowadzi do pokoju. Pokój można osiągnąć tylko wtedy, jeśli sami mamy pokojowe nastawienie - o tym opowiada ludziom jako członkini Forum Rodzin Osamotnionych.

"Punkt..." został entuzjastycznie przyjęty na wszystkich festiwalach, na jakich był pokazywany. Na festiwalu w San Francisco i na Bahamach film otrzymał nagrodę publiczności, podczas przeglądu Barcelona Docupolis reżyserki otrzymały nagrodę za najlepszy dokumentalny debiut, a na BendFilm Festival nagrodę odebrała Kareem Roustom, kompozytorka muzyki do filmu. Szerokim echem film odbił się też w Izraelu i Palestynie, gdzie jest coraz więcej osób myślących tak, jak bohaterowie sfilmowani przez Avni i Bachę. Michael Fox z "The Jewish News Weekly" pisał: "Ten obraz jest tak nieoczekiwanie poruszający, że przebija na wskroś pancerz uprzedzeń i poczucia racji, który zazwyczaj nosimy". George Robinson z "Jewish Week" podkreślał z kolei, że "Film Avni i Bachy jest jednym z kilku zaledwie filmów o Środkowym Wschodzie, jakie ostatnio widziałem, który ośmiela się być optymistyczny".
PUNKT SPOTKAŃ
USA, 2006
Zespół kobiet-filmowców wraz z wspierającą pokojową działalność w Izraelu i Palestynie organizacją Just Vision portretuje ludzi, którzy ryzykują własne życie i społeczną egzystencję, aby budować pokojowe, pozytywne relacje między Palestyńczykami i Izraelczykami.
film dokumentalny
PUNKT SPOTKAŃ