PREMIERA

2010.04.05

CANAL+ PREMIUM

PUSH

Kanada/USA/Wlk. Brytania, 2009

reżyseria:

obsada:

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 111 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Tajna agencja rządowa zwana Wydziałem prowadzi badania nad fenomenami, takimi jak telekineza, jasnowidzenie czy telepatia. Wysłannicy organizacji tropią osoby dysponujące ponadnaturalnymi zdolnościami, aby stworzyć z nich niezwyciężoną armię.

Na ich celowniku jest m.in. Nick Gant (Chris Evans), który umiejętności telekinetyczne odziedziczył po ojcu, zabitym dziesięć lat wcześniej przez ludzi Wydziału. Chłopak ukrywa się dziś w Hong Kongu, ale na jego trop wpada Cassie Holmes (Dakota Fanning), trzynastolatka zdolna do przewidywania przyszłości. Nakłania ona Nicka do wspólnych poszukiwań Kiry (Camilla Belle), uciekinierki z laboratorium Wydziału, która potrafi sterować ludzkimi myślami. Jej śladem podąża bezwzględny agent Henry Carver (Djimon Hounsou). Konfrontacja bohaterów z ludźmi Wydziału wydaje się nieunikniona.

Światowe mocarstwa przez lata interesowały się niezwykłymi możliwościami ludzkiego mózgu i starały się wykorzystać ludzi o paranormalnych zdolnościach jako tajną broń. Przykładem takich działań był zapoczątkowany w latach 70. i prowadzony do 1995 roku amerykański projekt rządowy "Stargate", w ramach którego naukowcy wspierani przez uniwersytet Stanforda badali fenomen widzenia pozazmysłowego. Osoby poddawane testom potrafiły określać współrzędne oddalonych obiektów, przewidywać aktywność wrogich jednostek, a także lokalizować położenie zaginionych samolotów. Wcześniej, w początkowej fazie zimnej wojny, CIA prowadziła zakrojony na szeroką skalę, okryty złą sławą program MKULTRA, analizujący możliwość sterowania pracą mózgu i kontroli umysłu przy pomocy środków chemicznych i bodźców elektrycznych. Poddawani eksperymentom często nie byli świadomi celu badań i nie zdawali sobie sprawy z licznych, szkodliwych działań ubocznych. Akta MKULTRY zostały zniszczone na początku lat 70. z polecenia ówczesnego dyrektora CIA Richarda Helmsa, dlatego szczegóły na temat 150 projektów, wchodzących w skład programu pozostaną na zawsze tajemnicą. Istnieją jednak uzasadnione podejrzenia, że wyniki nieetycznych eksperymentów wciąż znajdują wykorzystanie w tajnych operacjach amerykańskiego wywiadu.

Te intrygujące fakty stały się inspiracją do powstania thrillera "Push". W filmie tajne agencje reprezentuje tajemniczy Wydział, prowadzący eksperymenty nad zjawiskami parapsychicznymi, takimi jak telekineza, jasnowidzenie i telepatia. Wysłannicy organizacji tropią osoby dysponujące takimi zdolnościami, aby utworzyć z nich niezwyciężoną armię. Jak zapewniał reżyser PAUL MCGUIGAN, jego zamierzeniem było ukazanie osób obdarzonych "nieziemskimi mocami" bez kreowania ich na superbohaterów. Mieli to być ludzie z krwi i kości, z wyraźnie zarysowanymi cechami osobowości. Odtwórcę głównej roli Chrisa Evansa reżyser dostrzegł w filmie Danny'ego Boyle'a "W stronę słońca". Ujęła go naturalność i zaangażowanie aktora, a także jego sprawność fizyczna. Przy rozdzielaniu angaży producenci kierowali się przewrotną zasadą - postanowili umożliwić aktorom zmianę ekranowego emploi. Dakocie Fanning umożliwili przemianę z dziecięcej gwiazdy w nastoletnią aktorkę, Djimon Hounsou po raz pierwszy zagrał negatywny charakter, a kojarzona z rolami niewinnych dziewcząt Camille Belle zagrała postać wyjątkowo niebezpieczną. Oprócz zespołu aktorskiego atutem "Push" są doskonałe, acz bardzo oszczędnie stosowane efekty specjalne. "Nie interesowało mnie kręcenie na zielonym czy niebieskim tle. Chciałem, żeby wszystko odbywało się naprawdę" - tłumaczył McGuigan. "Pod tym względem można się wiele nauczyć od wielkich reżyserów z dawnych lat".

WASZE OPINIE

Msaki

<a target="_blank" href="http://mokraasia.pl">Mokra Asia</a>

kiki

http://blablabla.com

Blue-Grey

Nie wiem dlaczego autorzy "Miecza prawdy" - serialu wyświetlanego na Sci-Fi Channel - nie reagują na wykorzystanie w "Pushu" ich filmowego pomysłu. Przecież piękne oczy Kiry (Camilla Belle) zachodzą niemal identyczną zniewalającą czernią co równie piękne oczy spowiedniczki Kahlan Amnell (Bridget Regan). Ale może obie strony już dogadały się finansowo?
Nawiasem mówiąc "Miecz prawdy" jest filmowo znacznie lepszy, chociaż obydwie wyżej wymienione aktorki są jednakowo utalentowane i atrakcyjne.
PUSH
reżyseria:
Kanada/USA/Wlk. Brytania, 2009
Tajna agencja rządowa zwana Wydziałem prowadzi badania nad fenomenami, takimi jak telekineza, jasnowidzenie czy telepatia. Wysłannicy organizacji tropią osoby dysponujące ponadnaturalnymi zdolnościami, aby stworzyć z nich niezwyciężoną armię.
film akcji
PUSH
3,7 5 1 26