PREMIERA

2008.02.05

CANAL+ PREMIUM

PUSTY DOM

Bin-jip

Korea Południowa/Japonia, 2004

reżyseria:

obsada: ,

gatunek: dramat

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Tae-suk (Jae Hee) jest bezdomny, ale wydaje się, że to raczej życiowy wybór niż smutna konieczność.

Uduchowiony alterglobalista mieszka w czasowo opuszczonych domach, w których stara się zachowywać jak duch. Śpi w cudzych łóżkach, myje się w cudzych łazienkach, korzysta z czyichś zapasów zgromadzonych w lodówce, ale w zamian pierze, sprząta i dokonuje drobnych napraw. Pewnego dnia włamuje się do luksusowej willi, która okazuje się nie być całkiem pusta. Mieszka w niej piękna Sun-Hwa (Seung-yeon), maltretowana przez męża kobieta, która zamiast wezwać policję, zaczyna obserwować Tae-suka. Ponieważ sama czuje się niewidoczna dla świata, w nietypowym włamywaczu dostrzega kogoś podobnego do siebie. Przed powrotem jej okrutnego męża, Sun-Hwa podejmuje decyzję o życiu, jakie chce odtąd wieść.

"Pusty dom", czterokrotnie nagradzany podczas festiwalu w Wenecji, to zaskakująca historia miłosna, kryminał, baśń metafizyczna i przypowieść buddyjska w jednym. KIM KI-DUK, koreański reżyser od kilku lat robiący olśniewającą karierę festiwalową, już wiele razy odwoływał się do buddyjskiej filozofii, która obecna jest chociażby w jego znanym widzom obrazie "Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" czy późniejszym "Łuku". Sam Kim Ki-duk, reżyser-amator, ma nietuzinkowy życiorys. Był robotnikiem fabrycznym, żołnierzem piechoty morskiej, utrzymywał się także ze sprzedaży własnych obrazów podczas pobytu we Francji i spędził dwa lata w zakonie. Porzucił habit, by buddyjskie nauki i własne doświadczenia przekazać w inny sposób. W 1996 roku zadebiutował tajemniczym, brutalnym, choć nie pozbawionym magii i malarskich kadrów filmem "Ag-o", w którym opowiedział historię kilku bezdomnych ludzi, z których jeden zwany Krokodylem wykorzystuje seksualnie uratowaną przed utonięciem dziewczynę. Od tamtej pory Ki-duk zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie za "Samarytankę", 3 nagrody (w tym FIPRESCI) w Karlowych Warach za "Strażnika wybrzeża", 4 nagrody w Locarno za "Wiosna, lato..." i 2 w San Sebastian (za "Wiosna, lato..." i "Pusty dom"). Swoim ostatnim filmem "Soom" walczył w 2007 roku o Złotą Palmę w Cannes. Zapytany w wywiadzie, czy chciałby kiedyś pójść w ślady bohatera "Pustego domu", odpowiedział: "Odkąd nakręciłem ten film nie czuję już potrzeby wchodzenia do pustych mieszkań innych ludzi. Podejrzewam jednak, że ktoś po obejrzeniu go może poczuć taką pokusę. Słyszałem, że w USA była kobieta, która wchodziła do cudzych mieszkań i sprzątała. Trafiła jednak do więzienia, bo przy okazji kradła. Powiedziałbym jej: "Trzeba było poprzestać na sprzątaniu i wyjadaniu z lodówki".

WASZE OPINIE

Piachu

Główni bohaterowie porozumiewają się bez słów, a jednak obraz ani na chwilę nie jest nudny. Główny bohater jest pedantem i mimo swojego kryminalistycznego hobby, wzbudza sympatię, a każda nowa sytuacja stanowi dla niego wyzwanie. Nie stoi w miejscu - stara się jak najszybciej dostosować do otaczającego środowiska. Pobyt w więzieniu uzmysławia mu przewagę życia duchowego nad tym doczesnym.

Nie byłoby tylu pochwał, gdyby nie sprawność reżyserska, muzyka, brak zbędnych scen - każda ma swoją wymowę.

Wzruszający. Pozycja z kategorii niezbędnych!

Sowarek

Ciekawy film z azjatycką kulturą. Świetny klimat, dosłownie wsiąkamy w ten film.

Hydraulik

U kim Duka jest zawsze malo dialogow to krajobraz gesty ruchy aktorow tworza film.Wielki mly film.Magia.Obowiazkowo.
PUSTY DOM
reżyseria:
Korea Południowa/Japonia, 2004
Tae-suk (Jae Hee) jest bezdomny, ale wydaje się, że to raczej życiowy wybór niż smutna konieczność.
dramat
PUSTY DOM
4,9 5 1 101