PREMIERA

2007.12.28

CANAL+ PREMIUM

PYTAJĄC O MIŁOŚĆ

Ask the Dust

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Los Angeles lat 30. staje się mekką artystów, włóczęgów i wszystkich, poszukujących w życiu szczęścia i odmiany. Jest wśród nich nadwrażliwy artysta, początkujący pisarz włoskiego pochodzenia, Arturo Bandini (Colin Farrell), który zmaga się ze stworzeniem powieści swojego życia.

Arturo mieszka w hotelowym pokoju z niepoprawnym pijakiem Hellfrickiem (Donald Sutherland), a czas spędza błąkając się po mieście i przesiadując w podejrzanych spelunkach. Pewnego dnia kupuje za ostatnie grosze obrzydliwą kawę w barze, w którym pracuje meksykańska kelnerka Camilla (Salma Hayek). Początek znajomości źle wróży. Arturo poniża i upokarza Camillę, ona daje mu próbkę ognistego temperamentu rozwścieczonej Meksykanki. Pisarz nie potrafi jednak odmówić sobie kolejnej wizyty w barze, kelnerka zaś niby przypadkiem błąka się w pobliżu jego hotelu. Z czasem Arturo uświadamia sobie, że kocha Camillę. Razem wyjeżdżają na wybrzeże, gdzie rozkwita ich burzliwy, pełen skrajnych emocji romans.

W głównym bohaterze "Pytając o miłość" nietrudno dopatrzeć się cech Johna Fantego, autora powieści, na której opiera się scenariusz filmu. Fante, choć urodzony już w Stanach Zjednoczonych, miał włoskie korzenie i burzliwy życiorys. Dość powiedzieć, że jego powieściami i stylem życia fascynował się Charles Bukowski, znany z destrukcyjnych skłonności, słabości do kobiet i używek. Co ciekawe, to właśnie Bukowskiemu Fante zawdzięcza drugie literackie narodziny. Autor "Factotum" zarekomendował książki Fantego Johnowi Martinowi z wydawnictwa Black Sparrow, które wznowiło wiele powieści zapomnianego już wówczas pisarza, a niektóre wydało po raz pierwszy. Książki odniosły międzynarodowy sukces - zarówno pod względem literackim, jak i komercyjnym. Od tamtej pory reżyserzy chętnie sięgają po prozę pisarza: na ekran trafiły m.in. "Byle do wiosny", "Święty mimo woli" czy "My six loves".

Twórca ekranizacji "Pytając o miłość" ROBERT TOWNE mówił: "Nawet jeśli istnieje lepsza książka o Los Angeles, to ja jej nie znam", a producentka filmu, Paula Wagner, dodawała: "To rodzaj wewnętrznego monologu, który wprowadza nas w umysł i duszę Arturo Bandiniego. Doświadczamy jego emocji, obaw, lęków i obsesji związanych z realizacją jego "American Dream", który dla Bandiniego oznacza: napisać Wielką Amerykańską Powieść, poślubić piękną blondynkę i kupić dom na wzgórzu". Towne, zdobywca Oscara, BAFTY i Złotego Globu za scenariusz do "Chinatown" Romana Polańskiego, oraz reżyser takich przebojów, jak "Tequila Sunrise" czy "Szybki jak błyskawica", o przeniesieniu na ekran prozy Fantego marzył od dawna.

Od razu decydował, aby główną rolę w "Pytając o miłość" powierzyć Colinowi Farrellowi. "Colin dysponuje mocą, która pozwala mu operować potężną skalą emocji. Ma inteligencję, wdzięk, wytrwałość i próżność, z których buduje wielostronny charakter Bandiniego. On jest Bandinim" - mówił o aktorze, który rozgłos zyskał dzięki rolom w takich filmach, jak "Telefon", "Daredevil", "Aleksander" czy "Miami Vice". Na planie "Pytając o miłość" towarzyszyła mu Salma Hayek, Meksykanka, którą rodacy pokochali za główną rolę w telenoweli "Teresa". Amerykanie z kolei zachwycili się nią po pełnym temperamentu występie u boku Antonio Banderasa w "Desperado" Roberta Rodrigueza. Dotychczas za najważniejszą kreację aktorki uważa się tytułową rolę we "Fridzie", za którą otrzymała nominację do Oscara, BAFTY i Złotego Globu. Hayek zagościła też w serialu "Brzydula Betty", za który zdobyła już dwie nominacje do Emmy.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Nie liczyłem na zbyt wiele po przeczytaniu ogólnego streszczenia, ale tak to już jest , że czasem najlepsze strzeszczenie nie przekaże wszystkich niuansów filmu. I w tym przypadku tak właśnie było. Przyznam, że nie przepadam za takim kinem, jednak czasem warto zrobić wyjątek od reguły. W zasadzie jest to typowy romans, który rodzi się w bólach, by później mógł rozkwitnąć. Ale nie ma róży bez kolców... "Pytając o miłość" jest filmem uniwersalnym, gdyż równie dobrze zamiast Włocha i Meksykanki, można było obsadzić Polaka i Niemkę. Przez co łatwiej się utożsamiać z bohaterami. Dobry film, warto go obejrzeć.

Renu

Książki nie czytałem. To plus zwykle i tu pewnie miało to znaczenie. Czuje że historia bardziej pojemna i bardziej treściwa była pierwowzorem. Rezyser jednak sprawnie to poprowadził bo film mnie wciągnął. Bez fajerwerków i głębi, ale wystarczająco do przyjemnego obejrzenia.

pedro

Dobry film podobał mi się. Salma Hayek zagrała bardzo przekonująco , zaś Colin Farrell no cóż... mogło być lepiej.Dobry film.
PYTAJĄC O MIŁOŚĆ
reżyseria:
USA, 2006
Los Angeles lat 30. staje się mekką artystów, włóczęgów i wszystkich, poszukujących w życiu szczęścia i odmiany. Jest wśród nich nadwrażliwy artysta, początkujący pisarz włoskiego pochodzenia, Arturo Bandini (Colin Farrell), który zmaga się ze stworzeniem powieści swojego życia.
dramat
PYTAJĄC O MIŁOŚĆ
3,7 5 1 19