PREMIERA

2009.02.11

CANAL+ PREMIUM

PYTANIE OSTATECZNE

L'Inchiesta/Nowe Imperium

Włochy/USA/Hiszpania/Bułgaria, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzecie dziesięciolecie naszej ery. Cesarstwem wstrząsa fala niewyjaśnionych zjawisk. Następujące w tym samym czasie zaćmienie słońca i trzęsienie ziemi sprawia, że cesarz Tyberiusz (Max von Sydow) zwraca się zaniepokojony do astrologów.

Ich zdaniem zjawiska te mają związek z niedawnym ukrzyżowaniem niejakiego Jezusa z Nazaretu, który ponoć zmartwychwstał i wstąpił do nieba. Podejrzliwy Tyberiusz postanawia wysłać do Jerozolimy emisariusza. Do zadania wyznacza znakomitego śledczego Taurusa (Daniele Liotti), który właśnie powrócił z wygnania po tym, jak popadł w niełaskę, poznając kulisy śmierci poprzednika Tyberiusza. Przywrócony do łask Taurus wyrusza w drogę, biorąc sobie do ochrony muskularnego, nordyckiego niewolnika Brixosa (Dolph Lundgren). Na miejscu spotyka uczniów Jezusa i ulega zaciekawieniu wewnętrzną siłą i pokorą chrześcijan. Jedna z kobiet należąca do ich wspólnoty, młoda Tabita (Mónica Cruz) jest gotowa wyjaśnić mu tajemnicę śmierci swojego nauczyciela.

"Pytanie ostateczne" to remake niemal zapomnianego "Dochodzenia" z 1986, w którym Harvey Keitel wcielił się w Poncjusza Piłata. Tym razem zagrał go Christo Szopow, a po zachęcające do snucia twórczych fantazji burzliwe wydarzenia początku naszej ery sięgnął doświadczony reżyser telewizyjny GIULIO BASE, któremu tematyka religijna nie jest obca. Włoski filmowiec odwoływał się do niej przy okazji filmowej biografii słynnego stygmatyka "Ojciec Pio - Między niebem a ziemią", jak również w dramacie historycznym "Święty Piotr" z Omarem Sharifem w roli tytułowej. Urodzony w 1964 roku w Turynie reżyser pojawia się także po drugiej stronie kamery. Można go było zobaczyć m.in. w roli papieskiego lekarza w "Janie Pawle II" w reżyserii Jerzego Łukaszewicza i Johna Kenta Harrisona.

Małej roli Łazarza, reżyser nie odmówił sobie też w "Pytaniu ostatecznym", jednak na pierwszy plan zaangażował znane nazwiska. Zaniepokojonym cesarzem Tyberiuszem został ulubieniec Bergmana, nominowany do Oscara za rolę w "Pelle zwycięzcy", Max von Sydow ("Egzorcysta", "Ucieczka do zwycięstwa", "Diuna"). Chociaż aktor nie stronił od komercyjnych propozycji, czego dowodem były angaże w takich produkcjach, jak "Flash Gordon", "Conan Barbarzyńca" czy "Raport mniejszości", w pamięci kinomanów zapisze się przede wszystkim jako rycerz Antonius Block z "Siódmej pieczęci". Rolę Taurusa powierzono wschodzącej gwieździe włoskiego kina Daniele Liotti, który wystąpił m.in. w "Ojcu miłosierdzia". Partneruje mu kojarzony dotąd z kinem akcji Dolph Lundgren ("Uniwersalny żołnierz", "Mechanik - Czas zemsty"), a także F. Murray Abraham, niezapomniany z roli kompozytora Salieriego w "Amadeuszu" Formana i demonicznego Bernarda Gui w "Imieniu róży" Jean-Jacquesa Annauda. Rola Marii Magdaleny przypadła jednej z najsłynniejszych współczesnych aktorek włoskich Ornelli Muti ("Kronika zapowiedzianej śmierci", "Oskar"), a Tabitię zagrała Hiszpanka Mónica Cruz, młodsza i równie piękna siostra Penelope Cruz.

Zrealizowane kosztem 10 milionów dolarów "Pytanie ostateczne" powstawało w malowniczych, tunezyjskich i bułgarskich plenerach, które na potrzeby filmu zmieniły się w Palestynę z czasów narodzin chrześcijaństwa. O oprawę muzyczną filmu zadbał Andrea Morricone, syn wielkiego kompozytora muzyki filmowej Ennio Morricone, który według opinii jednego z krytyków udowodnił, że odziedziczył po ojcu nie tylko nazwisko, ale i nieprzeciętny talent.

WASZE OPINIE

mollyna

A ja to muszę na religię streścić i wcale mi się to nie uśmiecha, bo nie wiem jak się kończy ;.

Lukas6661

Widze, że prawie sami "znawcy' i krytycy się odezwali! Mi się film podobał i można go spokojnie oglądnąć!

PIOOLE

A ja film obejrzałem film z przyjemnnoscią, takie filmy też powinny być na antenie C+ nie można ogladać tylko American Pie i Transformes, bo abonament płaca rózni widzowie, chocuiaż te filmy które wymieniłem tez mi się podobały bo lubię też takie filmy, ale ten film pokazał że wiara czyni cuda, ważna jest miłość i inne cechy a kolega Majsterek uważam ze przesadził piszac o "religijnych bredniach" bo jak ktoś nie chce to niech nie ogląda takich filmów a niech nie obraża uczuć religijnych innych. i komentarze o bredniach pozostawi w swojej głowiw!!!
PYTANIE OSTATECZNE
reżyseria:
Włochy/USA/Hiszpania/Bułgaria, 2006
Trzecie dziesięciolecie naszej ery. Cesarstwem wstrząsa fala niewyjaśnionych zjawisk. Następujące w tym samym czasie zaćmienie słońca i trzęsienie ziemi sprawia, że cesarz Tyberiusz (Max von Sydow) zwraca się zaniepokojony do astrologów.
dramat
PYTANIE OSTATECZNE
3,9 5 1 16