NBC Universal

PREMIERA

2009.09.24

CANAL+ PREMIUM

QUADROPHENIA

Wlk. Brytania, 1979

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film muzyczny

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Anglia, lata 60. XX wieku. Jimmy (Phil Daniels) jest zbuntowanym, młodym chłopakiem. Nie znosi drobnomieszczaństwa, a jeszcze bardziej swojej beznadziejnej, nisko płatnej pracy. Odżywa, kiedy wieczorem wsiada na skuter i rusza z kumplami w miasto.

Chłopcy tworzą młodzieżowy gang należący do subkultury tzw. modsów. Ubierają się w czarne garnitury, jeżdżą na włoskich skuterach, słuchają amerykańskiego soul i brytyjskiego rocka, w szczególności grupy The Who. Śmiertelnymi wrogami modsów są rockersi, ubrani w czarne skóry twardziele, kochający potężne motocykle i klasycznego amerykańskiego rock'n rolla. Okazją do konfrontacji zwaśnionych subkultur staje się trzydniowy festiwal w nadmorskim Brighton. Do miasta ściągają liczne gangi modsów i rockersów. Jimmy jest w swoim żywiole. Uwodzi dziewczynę imieniem Steph, zażywa mnóstwo narkotyków, bierze udział w ulicznych bójkach z rockersami, z podziwem patrząc na charyzmatycznego przywódcę modsów, niejakiego Ace'a (Sting). Kiedy jednak festiwal się kończy i Jimmy wraca do Londynu, czar pryska. Chłopak traci pracę, do której nie wrócił na czas, zostaje wyrzucony z domu po tym, jak rodzice znajdują w jego rzeczach narkotyki, do tego okazuje się, że Steph romansuje już z innym modsem. Zrozpaczony Jimmy pod wpływem impulsu jedzie do Brighton. Przed jednym z eleganckich hoteli dostrzega skuter Ace'a. Wychodzi na jaw, że jego idol, w weekendy lider modsów, w tygodniu jest zwykłym, odzianym w liberię boyem hotelowym. Załamany Jimmy kradnie skuter i pędzi w kierunku nadmorskiego urwiska.

Podobnie jak stworzony przez Alana Parkera i zespół Pink Floyd film "The Wall", "Quadrophenię" można nazwać ekranizacją albumu rockowego. Obraz FRANCA RODDAMA jest oparty na motywach płyty brytyjskiej supergrupy The Who. Chodzi tu jednak o coś więcej, niż proste ilustrowanie filmu muzyką rockową. "Quadrophenii" bliżej do formuły filmowej rock opery. Wspólne dzieło Roddama i The Who jest energetyczną, cierpką opowieścią o brytyjskich subkulturach lat 60., przemocy, młodzieżowym buncie i dramatycznych rozczarowaniach. Film nie był pierwszym filmowym doświadczeniem zespołu The Who. Grupa, słynna w latach 60 i 70. tyleż dzięki swojej innowacyjnej, oryginalnej muzyce, co skandalicznym wybrykom, narkotykowym orgiom i prowokacyjnemu zachowaniu, zrealizowała w 1975 roku kultową rock operę "Tommy". "Quadrophenia" to niemal autorskie dzieło zespołu: muzycy byli producentami filmu, uczestniczyli w pracach nad scenariuszem, nie pojawili się jednak na ekranie. W "Quadrophenii" wystąpił za to młody wokalista i basista znany jako Sting, lider rozpoczynającego właśnie wielką karierę zespołu The Police. Artysta zwiastował nową muzyczną epokę, w której dla The Who nie było już miejsca.

WASZE OPINIE

pedro

Świetny film. Warto go było obejrzeć ponownie i to w 16:9. Podobał mi się. To już klasyka kina.

TOP

Był był emitowany w TVP w latach osiemdziesiątych lub dziewięćdziesiątych. Chętnie go sobie powtórze po latach ... jest naprawdę dobry.

JoBee

Miałam okazję zobaczyć film wcześniej, mimo że nie był on emitowany w Polsce. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem Quadrophenii. Choć Mod to subkultura obumarła, przetrwa na wieki w tej fantastycznej produkcji. Prawdziwy duch Anglii lat 60, niesamowity klimat, no i przede wszystkim ścieżka dźwiękowa z The Who na czele.
QUADROPHENIA
reżyseria:
Wlk. Brytania, 1979
Anglia, lata 60. XX wieku. Jimmy (Phil Daniels) jest zbuntowanym, młodym chłopakiem. Nie znosi drobnomieszczaństwa, a jeszcze bardziej swojej beznadziejnej, nisko płatnej pracy. Odżywa, kiedy wieczorem wsiada na skuter i rusza z kumplami w miasto.
film muzyczny
QUADROPHENIA
4,9 5 1 371