Universal

PREMIERA

2010.07.24

CANAL+ PREMIUM

RADIO NA FALI

PIRATE RADIO/THE BOAT THAT ROCKED

Wlk. Brytania/Niemcy, 2009

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 130 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1966. Zdaniem części elit rządzących ówczesną Wielką Brytanią rock wyzwala najbardziej grzeszne instynkty i jest głównym źródłem zepsucia młodzieży. W celu ochrony obyczajności i moralności emitowanie "diabelskiej" muzyki na oficjalnych falach radiowych zostaje ukrócone. Powoduje to szybką reakcję tych, dla których zabawa, rock i szaleństwo są całym życiem.

Na starym, rdzewiejącym kutrze rybackim o nazwie Radio Rock zbiera się więc dość osobliwa grupa ludzi, których łączy miłość do rocka i popu. Rozpoczynają nielegalne nadawanie ukochanej muzyki 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Do załogi należy między innymi pretendujący do roli kierownika wszystkich DJ-ów, opryskliwy Amerykanin nazywany "Hrabią" (Philip Seymour Hoffman), nie aż tak atrakcyjny, jak mu się wydaje Doktor Dave (Nick Frost) oraz dobroduszny Irlandczyk Simon (Chris O'Dowd). Na łajbie pływa też mało rozgarnięty Kevin (Tom Brooke), podrywacz Mark (Tom Wisdom), nie lubiany Nowozelandczyk Angus (Rhys Darby) oraz jedyna kobieta na pokładzie, lesbijka Felicity (Katherine Parkinson). Kapitanem łodzi jest ekscentryczny Quentin (Bill Nighy), do którego przyjeżdża chrześniak. Carl (Tom Sturridge) zostaje wysłany na Radio Rock przez matkę w ramach kary za wyrzucenie ze szkoły i niesubordynację. W rzeczywistości powody wydelegowania go na pokład są zupełnie inne. Radiem Rock interesuje się szczególnie Minister Dormandy (Kenneth Branagh), który nakazuje zlikwidować piracką radiostację.

"Radio na fali" to komedia wyreżyserowana przez RICHARDA CURTISA, autora scenariusza do słynnych "Czterech wesel i pogrzebu", "Notting Hill" czy "To właśnie miłość", gdzie stanął też za kamerą. Historia opowiedziana w "Radiu na fali" jest luźno oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 60. ubiegłego wieku. Pierwowzorem Radia Rock było prawdopodobnie Radio Caroline, popularna piracka rozgłośnia umiejscowiona na statku, jednak intencją Curtisa nie było przedstawienie konkretnej radiostacji, lecz wykorzystanie wybranych faktów do stworzenia fikcyjnej historii oddającej klimat tamtych lat w Wielkiej Brytanii. W 1966 roku prorządowa BBC nadawała bowiem zaledwie 2 godziny tygodniowo muzyki rock i pop, podczas gdy w USA istniało już ponad 570 stacji, grających kawałki tego typu 24 godziny na dobę. W takich okolicznościach miliony spragnionych pop-rocka mieszkańców ojczyzny Beatlesów, Rolling Stonesów i The Who musiało słuchać pirackich rozgłośni. By obejść prawo, radiostacje te były lokowane na statkach zacumowanych na morzu tuż za granicami wód terytorialnych Wielkiej Brytanii. Urzędnicy państwowi szybko odkryli proceder i zaczęli poszukiwać sposobów na unieszkodliwienie DJ-ów-piratów.

"Radio na fali" to pierwszy film Curtisa z akcją ulokowaną w przeszłości. "Ten temat fascynował mnie jako materiał na film od ponad 10 lat. Niemal każdy z mojego pokolenia ma podobne wspomnienia. Idąc wieczorem do łóżka, kładło się radio tranzystorowe pod poduszkę, włączało je i zapominało o śnie, by usłyszeć melodie i głosy, których nie można było znaleźć nigdzie indziej. Rodzice wrzeszczeli z dołu: Śpij wreszcie! Wyłącz światło! To był powód, dla którego tak kochałem pop - muzykę w jakimś sensie zakazaną i nielegalną". Nie trudno się domyślić, jak wspaniała jest ścieżka dźwiękowa do "Radia na fali". Ułożył ją sam Curtis, wspomagany przez specjalistę Nicka Angela. To wybuchowa mieszanka muzyki szalonych lat 60., w której można usłyszeć ponadczasowe przeboje m.in. The Turtles, Jimiego Hendriksa, Beach Boysów czy Dusty Springfield. W obsadzie zaś błyszczy nazwisko Philipa Seymoura Hoffmana, aktora powszechnie cenionego za swój kunszt i wszechstronność, czego dowodem są zdobyte przez niego nagrody przemysłu filmowego, m.in. Oscar, BAFTA i Złoty Glob. Hoffmanowi towarzyszy śmietanka brytyjskiej sceny na czele z Billem Nighy ("To właśnie miłość", "Autostopem przez galaktykę", "Underworld", "Harry Potter i Insygnia Śmierci"), Kennethem Branaghem ("Henryk V", "Wiele hałasu o nic", "Hamlet", "Sztuka latania") i Rhysem Ifansem ("Twin Town", "Notting Hill", "Przetrzymać tę miłość").

WASZE OPINIE

Arturro

Niestety nie widziałem filmu od samego początku lecz nawet ta część, którą obejrzałem bardzo mi się spodobała... Codziennie patrzę czy może będzie lecieć ale niestety, jak na razie nie. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się obejrzeć go w całości.[:-|]

sobek

Rewelacyjny film, kawałki świetnie dobrane - tytuły utworów ze ścieżki
dźwiękowej
można przeczytać na stronie link poniżej

Polecam nawet
samą muzykę

[link]http://www.filmydvd.pl/x_C_I__P_40526198-
40510001.html[/link]

Angela

A zna może ktoś piosenkę z zapowiedzi filmu?
RADIO NA FALI
reżyseria:
Wlk. Brytania/Niemcy, 2009
Rok 1966. Zdaniem części elit rządzących ówczesną Wielką Brytanią rock wyzwala najbardziej grzeszne instynkty i jest głównym źródłem zepsucia młodzieży. W celu ochrony obyczajności i moralności emitowanie "diabelskiej" muzyki na oficjalnych falach radiowych zostaje ukrócone. Powoduje to szybką reakcję tych, dla których zabawa, rock i szaleństwo są całym życiem.
komedia
RADIO NA FALI
4,6 5 1 54