PREMIERA

2012.10.26

CANAL+ PREMIUM

Rafa

The Reef

Australia, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: thriller

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

1.00

Opis

Kate (Zoe Naylor) wraz z bratem Mattem (Gyton Grantley) i jego dziewczyną Suzie (Adrienne Pickering) przylatują na północne wybrzeże Australii, by podziwiać Wielką Rafę Koralową.

Na miejscu odbiera ich były chłopak Kate, Luke (Damian Walshe-Howling), zawodowo zajmujący się dostarczaniem jachtów w miejsce wskazane przez właścicieli. Razem wyruszają w kilkudniowy rejs połączony z nurkowaniem w błękitnych wodach oceanu. Wkrótce to, co zapowiadało się jako beztroska wakacyjna przygoda, przeradza się w walkę o przetrwanie. Jacht uderza o podwodną skałę, wywraca się do góry dnem, a prąd znosi łódź na otwarty ocean. Luke przekonuje resztę, że jedynym sposobem na przeżycie jest dopłynięcie wpław do oddalonej o kilkanaście kilometrów wyspy. Mimo grasujących w tych wodach rekinów żarłaczy, większość załogi decyduje się go posłuchać. Po kilku godzinach z przerażeniem odkrywają, że jeden z drapieżników upatrzył ich sobie na przekąskę.

"Rafa", reklamowana wymownym sloganem "módl się, żebyś utonął pierwszy", to oparta na faktach przerażająca opowieść na granicy horroru i thrillera psychologicznego. Jej reżyser i scenarzysta ANDREW TRAUCKI nakręcił wcześniej osadzoną w podobnej konwencji "Martwą rzekę", w której rolę krwiożerczych napastników odegrały krokodyle. W "Rafie", siłą rzeczy porównywanej do "Szczęk", australijski filmowiec zadbał o zachowanie znamion prawdopodobieństwa. W zetknięciu z bezlitosnym rekinem ludojadem bohaterowie pozostają całkowicie bezbronni a to, kto przeżyje jest głównie kwestią przypadku. Realizm rozgrywającej się w Queensland "Rafy" przemówił do wyobraźni przedstawicieli tego australijskiego stanu, którzy obawiali się, że film przyczyni się do zmniejszenia liczby turystów. W próbujących ujść z życiem przyjaciół wcielili się młodzi australijscy aktorzy: Adrienne Pickering ("Shutter - Widmo", "Zapowiedź", "Klinika"), Gyton Grantley (serial "Porachunki", "Pięciu z Balibo") i Damian Walshe-Howling ("Macbeth", "Panika na Rock Island").


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

julo

Świetny film.

Jacekturysta

Dobry film i piękna widoko w HD. Dawno żaden film o rekinach nie wywołał we mnie tyle emocji.Szczerze rzyczyłem bohaterom filmu powodzenia. Naturalnie nie ma porównania do Szczęki,ale jak najbardziej polecam.
Rafa
reżyseria:
Australia, 2010
Kate (Zoe Naylor) wraz z bratem Mattem (Gyton Grantley) i jego dziewczyną Suzie (Adrienne Pickering) przylatują na północne wybrzeże Australii, by podziwiać Wielką Rafę Koralową.
thriller
Rafa
3,2 5 1 10