Universal

PREMIERA

2011.01.15

CANAL+ PREMIUM

RAJ DLA PAR

Couples Retreat

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dave (Vince Vaughn) i Ronnie (Malin Akerman) to stateczna para, w której pożycie wkrada się monotonia. Pochłonięci remontem mieszkania i wychowaniem dwóch synów zapominają o swoich potrzebach.

Joey (Jon Favreau) i Lucy (Kristin Davis) są ze sobą od czasów liceum, kiedy to zaliczyli wpadkę. Ich córka Lacey (Jonna Walsh) wyrosła na zbuntowaną nastolatkę, która właśnie opuszcza rodzinne gniazdo. Shane (Faizon Love) i Trudy (Kali Hawk) poznali się całkiem niedawno - otyły rozwodnik po rozstaniu z żoną szybko znalazł pocieszenie u boku niezbyt lotnej, ale za to o połowę młodszej dziewczyny. Jason (Jason Bateman) i Cynthia (Kristen Bell) od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o potomstwo. Jako jedyni przyznają się do problemów w związku i rozważają rozwód. Ostatnią szansę zażegnania kryzysu widzą w terapii małżeńskiej, odbywającej się w rajskiej scenerii tropikalnej wyspy na południowym Pacyfiku. Postanawiają namówić do wyjazdu pozostałe pary i w ten sposób uzyskać tańszy pakiet grupowy. Podczas gdy oni mają zamiar naprawiać swój związek, pozostali planują korzystać z walorów wypoczynkowych wyspy. Wszyscy lądują w luksusowym kurorcie, jednak na miejscu okazuje się, że terapia jest obowiązkowa. Jeśli któraś z par się wyłamie, wszyscy zostaną odesłani do domu. Przyparci do muru oddają się w ręce ekscentrycznego właściciela ośrodka, Marcela (Jean Reno).

Pomysł nakręcenia komedii o perypetiach czterech par narodził się w głowie aktora Vince'a Vaughna. Gwiazdor znany z występów w "Zabawach z piłką", "Polowaniu na druhny" czy "Wszystko za życie" coraz chętniej sprawdza się w roli scenarzysty i producenta. W swój projekt wtajemniczył scenarzystkę Danę Fox (pracowała przy różnych produkcjach komediowych, m.in. "Co się zdarzyło w Las Vegas") oraz wszechstronnego filmowca Jona Favreau, do którego osiągnięć należy reżyseria "Iron Mana" oraz liczne występy aktorskie. O tym, jak owocna może być współpraca Vaughna i Favreau można się było przekonać choćby dzięki filmowi "Swingers", do którego Favreau napisał scenariusz, a obaj zagrali główne role.

Oryginalność "Raju dla par" polega na odwróceniu popularnego komediowego schematu, w którym samotni bohaterowie próbują odszukać swoją drugą połowę. Tu bohaterowie są już w związkach, a większości z nich wydaje się wręcz, że są szczęśliwi. Mając scenariusz, Vaughn musiał zdecydować, komu powierzyć reżyserię. Nie szukał daleko, wybierając do tego zadania partnera produkcyjnego z własnej firmy Wild West Picture Show Productions, Petera Billingsleya, z którym zna się od ponad dwudziestu lat. Przy swoim debiucie reżyserskim Billingsley nie miał powodu, by odczuwać tremę: "'Raj dla par' jest naszym czwartym wspólnym filmem. Wcześniejsze projekty pomogły mi się przygotować do jego reżyserii" - mówił.

Kolejnym krokiem było skompletowanie obsady. Twórcom filmu zależało na zaangażowaniu aktorów wszechstronnych, zdolnych zarówno do występów w scenach komicznych, jak i udźwignięcia ciężaru dramatycznych zwrotów akcji. "Wszyscy aktorzy musieli posiadać zdolność do celnych ripost i zjednywania sobie sympatii" - przekonywał producent Scott Stuver. Vince Vaughn nie mógł odmówić sobie wcielenia się w jedną z głównych ról w swoim filmie. Uznał, że najlepiej pasuje do postaci Dave'a. "Jest świetnym ojcem i mężem, ale nigdy nie ma czasu na to, aby zwolnić i w pełni docenić życie. Kiedy przylatuje na wyspę, zostaje zmuszony do zastanowienia się, czy naprawdę ma problemy w związku, czy to terapeuci przekraczają granice" - opowiadał o swojej postaci. W obsadzie nie zabrakło również drugiego ze scenarzystów. Jonowi Favreau przypadła postać Joeya, który nie potrafi znaleźć wspólnego języka z partnerką. "Mój bohater jest przykładem tego, co może się stać, kiedy przestajemy pracować nad swoim małżeństwem i wszystko umiera" - mówił. Rolę Jasona, który wraz z żoną wychodzi z inicjatywą wyjazdu zagrał zdobywca Złotego Globu za rolę w serialu "Bogaci bankruci" Jason Bateman ("Juno", "Hancock", "Stan gry"). W przeżywającego kryzys wieku średniego Shane'a wcielił się Faizon Love ("Piątek", "Idlewild"), którego głosem mówi Sean "Sweet" Johnson w popularnej grze "Grand Theft Auto: San Andreas". Główne role kobiece przypadły: Kristen Bell ("Chłopaki też płaczą", tytułowa rola w serialu "Weronika Mars"), Kristin Davis (Charlotte z "Seksu w wielkim mieście"), Malin Akerman ("Watchmen. Strażnicy", "Dziewczyna moich koszmarów") i Kali Hawk, dla której była to pierwsza znacząca rola w karierze. Nad terapią małżeńską na wyspie czuwa Monsieur Marcel w wykonaniu francuskiego gwiazdora Jeana Reno ("Goście, goście", "Leon zawodowiec"). "Jeśli Marcel miałby podzielić się ze światem którymś ze swoich przesłań, byłoby to obnażanie się przed ludźmi, których lubi" - ze śmiechem mówił o kreowanej przez siebie postaci Reno. "Niczego nie ukrywaj i nie kłam. Nawet, jeśli miałoby zaboleć, zawsze lepiej mówić prawdę ludziom, których się kocha".

W poszukiwaniu odpowiednich planów zdjęciowych rozważano Hawaje, Karaiby, Bahamy i Bali, jednak ostatecznie wybór producentów padł na Bora Bora, gdzie jeden z miejscowych hoteli, otoczony białymi, piaszczystymi plażami został przekształcony w kurort "Eden". Twórcy filmu szczycą się, że to pierwszy obraz kręcony na wyspie od czasu katastroficznego "Huraganu" z 1979 roku. Wymusiło to konieczność sprowadzenia tam kilku ton sprzętu oraz 120 osób - członków obsady i ekipy realizatorskiej. Urokliwe krajobrazy wynagrodziły im wysiłek i sprawiły, że praca przebiegała w przyjaznej atmosferze. "Wokół było tak pięknie" - mówił PETER BILLINGSLEY - "że mogło się wydawać, że sami nadaliśmy trochę koloru wodzie! Jest turkusowa, prześwitująca i można by pomyśleć, że coś tutaj zostało zmanipulowane. Ale nie - wszystko jest w 100% realne". Już niedługo po premierze "Raju dla par" stało się jasne, że film odniesie wielki sukces komercyjny. W pierwszy weekend projekcji komedia zarobiła blisko 35 milionów dolarów, aby łącznie na całym świecie zanotować aż 168 milionów dolarów wpływów z biletów, będąc największym sukcesem firmy Vaughna od czasu "Sztuki zrywania".

WASZE OPINIE

BeruZadra

Wypracowanie na temat "Jak wyrazić się dobrze o czymś co dobre nie jest, żeby wyglądało to dobrze choć dobrze nie jest a żeby wszyscy mieli satysfakcję". Autor: BeZet Wiecie wy co? Film jest zwyczajnie do bani.Najlepszy dowód to to, że film widziałam jeszcze latem a jednak udało mi się o nim zapomnieć. Co pokazuje jak mierna jest ta produkcja. Miałki, nieciekawy powtarzalny - jest po prostu slaby, nawet jak na głupawą komedyjkę lotów "B". Również laurkowe widoczki okazały się dla mnie zbyt słodkie, zbyt... niestrawne. To po prostu bezpłciowa papka; w dodatku przetarta przez bardzo gęste sito - z treściwym daniem ma to niewiele wspólnego. W każdym bądź razie obejrzałam i przeżyłam. I dlatego mam satysfakcję.

tufta

Jeśli małżeństwo samo nie potrafi uporać się ze swoimi demonami to tym bardziej nie zrobi to za nich guru na egzotycznej wyspie.Duży plus za te wspaniałe widoki i miły klimat który towarzyszył mi dzięki tak uroczemu krajobrazowi.Oj,poleciałbym na taką wyspę z kumplami jako singiel na zachodnią stron wyspy:-).Może latem?
Film umieszczę gdzieś między 3-5 miejscem.

pedro

Taka sobie komedyjka, którą warto zobaczyć w pochmurne dni. Świetne krajobrazy i kolorystyka oraz Jean Reno. Po kilku polskich "komediach" można spokojnie zobaczyć ten film, ponieważ "Raj dla par" o czymś mówi, a nasze komedyjki niestety nie.
RAJ DLA PAR
reżyseria:
USA, 2009
Dave (Vince Vaughn) i Ronnie (Malin Akerman) to stateczna para, w której pożycie wkrada się monotonia. Pochłonięci remontem mieszkania i wychowaniem dwóch synów zapominają o swoich potrzebach.
komedia
RAJ DLA PAR
3,6 5 1 18