• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2006.06.25

CANAL+ PREMIUM

Ray

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: biograficzny/muzyczny

czas trwania: 149 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Biograficzny film Taylora Hackforda poświęcony jest życiu i karierze Raya Charlesa, jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych amerykańskich muzyków.

Opowieść rozpoczyna się w Albany w stanie Georgia, rodzinnym mieście piosenkarza. Już w dzieciństwie Ray (Eric O'Neal Jr.) dostaje twardą szkołę życia: tragicznie ginie jego młodszy brat, on sam w wieku sześciu lat traci wzrok, a wkrótce później zostaje sierotą. Od traumatycznych wspomnień z dzieciństwa dorastający Ray (Jamie Foxx) ucieka w muzykę, a wkrótce też w narkotyki i kolejne romanse, które niszczą jego życie prywatne. Jednocześnie staje się największą gwiazdą rythm&bluesa. Śpiewa, gra na fortepianie, komponuje i aranżuje równie sprawnie w obrębie jazzu i bluesa, jak country i rock and rolla. Jego kariera to również nieustająca walka z uprzedzeniami rasowymi i ze stereotypami w postrzeganiu muzyki rozrywkowej w Ameryce lat 50. Oburzeniem zostaje przyjęte nie tylko łączenie gospel z rythm&bluesem, ale również wykonanie przeboju country "I Can't Stop Loving You" z soulową manierą. Łączenie gatunków, które z początku traktowane było jako lekceważenie gustów publiczności i brak profesjonalizmu, wkrótce staje się jednak znakiem rozpoznawczym genialnego muzyka.

Film TAYLORA HACKFORDA to pierwsza kinowa biografia Raya Charlesa, legendy amerykańskiej muzyki rozrywkowej. Reżyser wraz z producentem Stuartem Benjaminem ("La Bamba", "Długa droga do domu") do realizacji przygotowywał się piętnaście lat. Wszystkie kolejne etapy produkcji konsultował z samym Rayem Charlesem, który przed śmiercią w czerwcu 2004 roku zdążył jeszcze zaakceptować ostateczną wersję filmu. O swojej współpracy z artystą Taylor Hackford mówił: "Był jednym z najbystrzejszych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkałem. Oczywiście nie był łatwy we współpracy. Nikt o tak złożonym wnętrzu nie jest łatwy. Jako perfekcjonista wymagał od innych całkowitej koncentracji i zaangażowania. Nie można było nie być pod jego wrażeniem". Dodatkowe, często bardzo intymne informacje o artyście, twórcy zdobyli od jego współpracowników Ahmeta Erteguna i Quincy Jonesa oraz syna piosenkarza Raya Charlesa Robinsona Jr., który został również współproducentem filmu. Sam wokalista chciał zresztą, aby film pokazywał nie tylko jasne momenty w jego życiu. "Możecie pokazać, co chcecie, ale nigdy nie pozwolę, żeby ten film nie zawierał całej prawdy o mnie" - uprzedził reżysera i producenta w jednej z pierwszych rozmów.

Ścieżka muzyczna do filmu "Ray" składa się w większości z kompozycji Raya Charlesa. Ich odtworzeniem dla potrzeb filmu zajął się kierownik muzyczny Curt Sobel, który ostatecznie wykorzystał około czterdziestu utworów. W nagraniach - obok Raya Charlesa - uczestniczyli muzycy z Nowego Orleanu, którzy wcielili się w członków oryginalnego zespołu wokalisty.
Najtrudniejszym zadaniem było jednak znalezienie aktora, który będzie w stanie wcielić się w ikonę amerykańskiej muzyki. Wybór padł na Jamie'ego Foxxa, komika i aktora telewizyjnego, którego Taylor Hackford i Stuart Benjamin zauważyli w "Męskiej grze" (1999) Olivera Stone'a i "Alim" (2001) Michaela Manna. Aktor spodobał się też Rayowi Charlesowi, który wcześniej "wypróbował" go podczas wspólnego improwizowania na dwa fortepiany. Aby dobrze przygotować się do roli, Jamie Foxx wiele godzin spędził na nauce specyficznych ruchów niewidomego gwiazdora. Uczestniczył też w wykładach w Instytucie Braille'a, gdzie przez dwanaście godzin dziennie poruszał się z zawiązanymi oczami. Kreacja Jamie'ego Foxxa to zresztą - w opinii wielu krytyków - najmocniejsza strona filmu. Za swoją rolę aktor otrzymał m.in. Oscara, nagrodę BAFTA i Złoty Glob. Film ponadto został nagrodzony Oscarem za najlepszy dźwięk (w sumie sześć nominacji), nominacją do Złotego Globu i BAFTY.
W filmie jest też bardzo ważny polski akcent. Zdjęcia do "Raya" zrealizował Paweł Edelman, który współpracował m.in. z Romanem Polańskim przy "Pianiście", "Oliverze Twiście" a ostatnio przy "Autorze Widmo" oraz z Andrzejem Wajdą przy "Zemście", "Panu Tadeuszu", "Katyniu" oraz "Tataraku".

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Jamie Foxx, film Ray
Najlepszy dźwięk, Bob Beemer, Greg Orloff, Scott Millan, Steve Cantamessa, Ray
Najlepszy aktor w komedii lub musicalu - Jamie Foxx, film Ray

WASZE OPINIE

red

nie wiem , co jest w tym filmie poruszajacego. Sa ciekawsze tematy, niz historia jakiegos slepego muzyka.

Mathieu

Ten film jest bardzo poruszajacy i nawet jezeli on sie zacznie o drugiej w nocy i bedzie trwal do czwartej rano warto wejsc pod koldre wziasc popcorn i wlaczyc telewizje
polecam go
piszcie gg 5876567

kachna1111

super film.
Ray
reżyseria:
USA, 2004
Biograficzny film Taylora Hackforda poświęcony jest życiu i karierze Raya Charlesa, jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych amerykańskich muzyków.
biograficzny/muzyczny
Ray
4,8 5 1 103