PREMIERA

2010.12.11

CANAL+ PREMIUM

[REC] 2

Hiszpania, 2009

,

obsada: , , , ,

gatunek: horror

czas trwania: 81 min

Ocena filmu

2.00

Opis

Podczas realizacji reportażu o pracy strażaków w jednej z kamienic w Barcelonie reporterka Angela Vidal (Manuela Velasco), operator lokalnej telewizji i jeden ze strażaków zostają zaatakowani przez lokatorkę, która zapadła na jakąś dziwną chorobę.

Do skażonego i otoczonego przez policję budynku wkraczają komandosi ze specjalnej grupy operacyjnej. Towarzyszy im dr Owen (Jonathan Mellor ). Spec z ministerstwa zdrowia ma pobrać próbki wirusa, aby opracować antidotum. Wewnątrz kamienicy jeden z komandosów zostaje zarażony tajemniczą chorobą i atakuje kolegów. Ku ich zaskoczeniu lekarz zaczyna odprawiać modlitwę, pod wpływem której zakażeni sprawiają mniejsze zagrożenie. Owen okazuje się księdzem-egzorcystą, któremu Kościół polecił pobrać krew od opętanej, uwięzionej na strychu Niñy Medeiros (Javier Botet). Ekipa interwencyjna nie wie, że do budynku przedostało się trzech nastolatków, strażak (Juli Fabregas) i mężczyzna (Pep Molina), który przed ogłoszeniem kwarantanny wyszedł po leki dla córki (Claudia Silva). Ich obecność utrudnia przejęcie kontroli nad zainfekowanymi tajemniczym wirusem ludźmi.

JAUME BALAGUERÓ ("Bezimienni", "Ciemność", "Delikatna") i PACO PLAZA ("Romasanta", "Świąteczna opowieść") wskrzesili horrorem "[Rec]" z 2007 roku wyeksploatowane zdawałoby się kino grozy. Filmowcy zrezygnowali z efektów specjalnych na rzecz wąskiego kadru, gry światłami i rejestracji kamerą "z ręki". Swoją koncepcję oparli też a grach FPP i koncepcji telewizji na żywo. Po sukcesie "[REC]" wielokrotnie wyróżniany duet reżyserski postanowił zrealizować sequel. Kręcony kamerą cyfrową film rozpoczyna się kilka minut po zajściach, które stanowiły fabułę pierwszej części i podobnie jak oryginał rozgrywa się w czasie rzeczywistym. Uzbrojeni w nowoczesną broń, doskonale wyszkoleni członkowie jednostki specjalnej trafiają w sam środek piekła. Bezpośrednią relację z dramatycznych wydarzeń przekazują kamery zamontowane na ich hełmach. Dzięki imitowanemu przekazowi telewizyjnemu możemy oglądać akcję symultanicznie z kilku miejsc, znaleźć się w jednej chwili niemal wszędzie. Kamera jest wszechobecna.

"[Rec] 2" należy do tych nielicznych sequeli, których akcja zaczyna się w tym samym momencie, w którym zakończyła się część pierwsza. Tam bohaterką była reporterka telewizyjna i towarzysząca jej ekipa sympatycznych "luzaków". W "[Rec] 2" nie ma głównej postaci. Są pozbawieni indywidualności komandosi, antypatyczny ksiądz, trójka wścibskich nastolatków, strażak i ojciec Jennifer. O ile w "[Rec]" intrygował brak jednoznacznego wyjaśnienia źródła i natury infekcji, w sequelu nie ma już żadnej niepokojącej tajemnicy. Na początku wyczerpującą odpowiedź na prawie wszystkie pytania daje ksiądz-egzorcysta. Wprowadzenie pierwiastka nadnaturalnego, zmienia kamienicę w miniaturę świata, gdzie w sposób oczywisty toczy się wojna o dusze. Pozostał jednak klaustrofobiczny klimat strachu. Niewątpliwą zaletą filmu są też zdjęcia Pablo Rosso ("Szepty w mroku", "Cień nieobecnej", "Apartament"), udźwiękowienie oraz efekty specjalne (duża część monstrów została wykreowana komputerowo), za które Salvador Santana i Àlex Villagrasa otrzymali nominację do nagrody Goya. "[Rec] 2" został doceniony na prestiżowych festiwalach w Wenecji, Sitges i Toronto.

WASZE OPINIE

arti

Bardzo słaby horror. Wprawdzie przez 90 minut leje się krew ale strachu tu jak na lekarstwo. Braku budowania napięcia. Nie ukrywam też że nie bardzo odpowiada mi realizacja - sposób kręcenia powoduje straszny chaos na ekranie. mam też pytanie bo nie chciało mi się wracać ponownie do tego dzieła. Co się stało z tą młodą dziewczyną co weszła z 2 kolegami do domu?? Nie zauważyłem kiedy i dlaczego zniknęła?

orkson

dwójka słaba, jedynka miała ten dreszczyk, a rec2 to juz komercha i nuuuuda ;/

debuger

Jakoś z "wife" nie mieliśmy problemu z zaśnięciem po projekcji REC2. Chyba nie muszę dodawać więcej.... no może tylko tyle że uznaliśmy obopólnie, iż można było lepiej spożytkować ten czas :-P
[REC] 2
Hiszpania, 2009
Podczas realizacji reportażu o pracy strażaków w jednej z kamienic w Barcelonie reporterka Angela Vidal (Manuela Velasco), operator lokalnej telewizji i jeden ze strażaków zostają zaatakowani przez lokatorkę, która zapadła na jakąś dziwną chorobę.
horror
[REC] 2
3,7 5 1 59