PREMIERA

2009.04.17

CANAL+ PREMIUM

[REC]

Hiszpania, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: horror

czas trwania: 75 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Młoda reporterka telewizyjna Ángela Vidal (Manuela Velasco) wraz z operatorem (głos Pablo Rosso) realizują dokumentalne reality-show pod nazwą "Kiedy śpisz". W poszukiwaniu materiału do najnowszego odcinka trafiają do jednostki barcelońskiej straży pożarnej.

Szybko przekonują się, że praca strażaka jest daleka od ich dotychczasowych wyobrażeń i składa się w dużej mierze z nudnego oczekiwania. Męczącą bezczynność przerywa rutynowe zdawałoby się wezwanie od wrzeszczącej do słuchawki starszej kobiety. Na miejscu na strażaków i policję próbujących dostać się do mieszkania rzuca się staruszka (María Teresa Ortega), dotkliwie gryząc jednego z nich. Zaniepokojona policja podejrzewa, że mieszkańców kamienicy zaatakował tajemniczy wirus, decydują więc, by odizolować budynek w obawie przed rozprzestrzenieniem się zagrożenia. Tymczasem wewnątrz dzieją się niewyobrażalne rzeczy, a wszystko rejestruje kamera operatora.

"[REC]" w reżyserii JAUME BALAGUERÓ i PACO PLAZY to kolejny obok "Labiryntu fauna" i "Sierocińca" obraz czyniący Półwysep Iberyjski jednym z najbardziej interesujących punktów na "horrorowej mapie" świata. Hiszpańscy twórcy postawili na paradokumentalną formę, podkreśloną kręceniem kamerą z ręki, które w filmach grozy zapoczątkował "Blair Witch Project" z 1999 roku. "Zależało nam na tym, by nasz film był tak realistyczny, jak to tylko możliwe, by cała historia sprawiała wrażenie, jakby rozgrywała się na naszych oczach, trochę jak urywek programu telewizyjnego na żywo" - przyznawał Balagueró, który w swoim kraju uchodzi za specjalistę od horrorów, a przed "[REC]" zrealizował m.in. "Ciemność" i "Delikatną". Przystępując do pracy nad scenariuszem Balagueró i Plaza zaczęli od obejrzenia niezliczonej liczby programów na żywo i filmów dokumentalnych. Szybko uświadomili sobie komplikacje wynikające z formy, którą wybrali. "W przypadku "[REC]" nie mogliśmy użyć tego samego języka kina, by budować napięcie. Montaż nie podlega tutaj takim samym regułom, nie można grać efektami muzycznymi czy nawet próbować tworzyć określoną atmosferę, ponieważ wszystko powinno wyglądać tak realistycznie, jak to tylko możliwe". Aby uczynić historię dziennikarki i operatora możliwie wiarygodną, zdecydowano się nie tylko na zrezygnowanie z tradycyjnej ścieżki dźwiękowej i znaczne okrojenie ekipy technicznej, ale także na zaangażowanie mało znanych aktorów z obawy, że gwiazdy mogłyby nadmiernie pochłaniać uwagę widzów. Rola dziennikarki przypadła Manueli Velasco, która w wieku 12 lat zagrała u Pedra Almodóvara w "Prawie pożądania", a potem również m.in. w horrorze "School Killer" Carlosa Gila. Ponadto w obsadzie znaleźli się Ferran Terraza i Carlos Lasarte, znani m.in. z wcześniejszego filmu Jaume Balagueró "Bezimienni".

WASZE OPINIE

peterka

co to w ogóle za film?? 2/5

szymon_212

Mi się film podobał , Moja ocena to 5 , a co do zakończenia to na bank będzie część druga.

TaUrOn

Witam wlasnie wrocilem z kina oczywiscie drugiej czescie "dzis premiera w hiszpanskich kinach":P film warty 10 euro :) jeszcze wiecej akcji jeszcze wiecej dramaturgii i jeszcze wiecej niewiadomych na koniec czekam na 3 czesc na 100% bedzie :)
[REC]
reżyseria:
Hiszpania, 2007
Młoda reporterka telewizyjna Ángela Vidal (Manuela Velasco) wraz z operatorem (głos Pablo Rosso) realizują dokumentalne reality-show pod nazwą "Kiedy śpisz". W poszukiwaniu materiału do najnowszego odcinka trafiają do jednostki barcelońskiej straży pożarnej.
horror
[REC]
4,3 5 1 101